Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Με τοση ταλαιπωρια και προυποθεσεις για να παρεις 8000Ε σε 4 μηνες...καλυτερα να σκιστουμε στη δουλεια 4 μηνες να τα βγαλλουμε να τελειωνουμε...Εδω μιλησα με εταιρια που αναλαμβανει να κανει για σενα το φακελο για τετοια προγραμματα και μου ειπαν οτι θελουν 800-1000Ε προμηθεια...

 

Δεν μπορει ο μηχανικος να ειναι κ λογιστης, και δικηγορος και συμβολαιογραφος κτλ..... εγω βαρεθηκα δεν το ψαχνω αλλο αν κ αποτι ειδα ειμαι εκτος λογω μηδενικου εισοδηματος το 2008...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν έχεις τον ΚΑΔ της υπουργικής απόφασης 71.12.1 και δεν τον έχει η φόρμα υποβολής, τι γίνεται;

 

dratsiox γι'αυτό πες τους οτι το λέει μέσα ο Πίνακας 2 της ΚΥΑ πώς ειναι δυνατό να μη το έχει η φόρμα υποβολής;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω την βεβαίωση έναρξής μου και λέει "δραστηριότητες αρχιτεκτόνων και μηχανικών και άλλες δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών" με κωδικό 74200000. Είναι με τους παλιούς ΣΤΑΚΩΔ και θέλει αντιστοίχηση έτσι? Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΔ 71.12.1 περιλαμβάνει όλους τους ΚΑΔ από 71.12.11-71.12.19 τους οποίους λογικά θα έχει η φόρμα υποβολής. Ο έλεγχος θα γίνει ως προς τον 71.12.1 οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Πάντως εμένα με έφαγε ο έφορος γιατί όταν έκανα έναρξη είχα δηλώσει τους επιμέρους ΚΑΔ (71.12.1-71.12.3 κλπ) αλλά με δική του πρωτοβουλία, δεδομένου ότι για την εφορία είναι το ίδιο, μου έβαλε τον γενικό 71.12.0000. Πού να ήξερε ότι 1,5 χρόνο μετά το Υπουργείο Οικονομικών θα αποφάσιζε ότι ο γενικός ΚΑΔ δεν καλύπτει τους επιμέρους...

 

Για τον συνάδελφο που έχει ΚΑΔ 7420000. Λογικά η εφορία θα στο αντιστοιχήσει στον επίσης γενικό ΚΑΔ 71.12.0000 και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. Καλύτερα να μιλήσεις με τον λογιστή σου μήπως μπορείτε να κάνετε αντιστίχοιση μέσω επιμερισμού των ΚΑΔ μέσω taxisnet μιας και συνήθως ο αυτόματος πιλότος των υπηρεσιών σπάνια λειτουργεί υπέρ του πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 8ψήφιο ΚΑΔ πχ 71.12.19.03 μπορείς να επιλέξεις το 6ψήφιο 71.12.19 των στοιχείων υποβολής; Λογικό μου φαίνεται να μπορείς.

 

Πήρα τηλ. στο σύστημα διαχείρισης κρατικών επενδύσεων για να ρωτήσω μου είπαν ότι δε γνωρίζουν να με απαντήσουν και θα επικοινωνήσουν με το υπουργείο.

 

1000 Ε προμήθεια για 8000 = 12,5% ! Δωδεκάμισι να είναι οι ώρες τους πες τους...

Link to comment
Share on other sites

dratsiox γι'αυτό πες τους οτι το λέει μέσα ο Πίνακας 2 της ΚΥΑ πώς ειναι δυνατό να μη το έχει η φόρμα υποβολής;;;;;;;;

Κι όμως γίνεται!Αυτό ακριβώς έχει συμβεί

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΔ 71.12.1 περιλαμβάνει όλους τους ΚΑΔ από 71.12.11-71.12.19 τους οποίους λογικά θα έχει η φόρμα υποβολής. Ο έλεγχος θα γίνει ως προς τον 71.12.1 οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Εύχομαι να είναι έτσι, αν και το παράδειγμα του οδηγού εφαρμογής είναι απογοητευτικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.