Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Ούτως ή άλλως το θέμα κατάντησε chat. Ούτε τις δικές μου δημοσιεύσεις δεν μπορώ πια να βρω εδώ μέσα. Ίσως θα ήταν καλύτερο ανά διακριτό θέμα να γίνει νέο thread. Αλλά δεν έχουμε κανένα συντονιστή στη φυλακή για να το κάνει... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω: αν π.χ. έχω ΚΑΔ 71121104 θα πρέπει να κάνω κάτι στην εφορία (για να πάρω το 71.12.1) ή απλά στην ηλεκτρ αίτηση δηλώνω το 71.12.1 και θα είμαι εντάξει; Η κοινή λογική λέει πως το ΚΑΔ μου είναι υποκατηγορία του 71.12.1 άρα θα είμαι εντάξει, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος, άν ο προϋπολογισμός αυτών που ζητάμε υπερβαίνει τα 10.000 ευρώ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα να υπαχθούμε??? ή απλά δίνουν τα προβλεπόμενα 8.000 ευρώ (για νέους μηχανικούς βέβαια) και ότι περισσεύει απλά το δίνουμε εμείς???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κατι κανεις σχετικα με το αν θα εξαιρεθουν οι περιοχές που ειναι ορεινες και μειονεκτικες εκτος αυτων που αναφερονται στο παραρτημα του προγραμματος .

Θα μπορουν δηλαδη να υποβληθουν προτάσεις ανεξαρτητου εισοδήματος γι αυτες τις περιοχές ?

Οπως ειδατε ως ορεινες οριζουν ελαχιστες ενω στην πραγματικότητα ειναι παρα πολλές !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος, άν ο προϋπολογισμός αυτών που ζητάμε υπερβαίνει τα 10.000 ευρώ, υπάρχει κάποιο πρόβλημα να υπαχθούμε??? ή απλά δίνουν τα προβλεπόμενα 8.000 ευρώ (για νέους μηχανικούς βέβαια) και ότι περισσεύει απλά το δίνουμε εμείς???

 

Τα υπόλοιπα τα δίνεις εσύ...

 

Καλό θα ήταν να διαβάσεις και τον Οδηγό της προκύρηξης από το site του ΕΣΠΑ που τα λέει αυτά.

 

Μήπως να κάναμε ένα wiki με FAQ σχετικά με τον διαγωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως το θέμα κατάντησε chat. Ούτε τις δικές μου δημοσιεύσεις δεν μπορώ πια να βρω εδώ μέσα. Ίσως θα ήταν καλύτερο ανά διακριτό θέμα να γίνει νέο thread. Αλλά δεν έχουμε κανένα συντονιστή στη φυλακή για να το κάνει... :)

 

Για αυτό κι εγώ συμβούλευα ψυχραιμία στην #101 δημοσίευση μου.

Πρέπει να κάνουμε ένα ρεζουμέ των πιό βασικών πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον εξοπλισμό ενός τεχνικου γραφειου εσείς τί θα επιλεξετε για το δικό σας.

 

θα αρχισω με το δικό μου.

 

1. Λαπτοπ (μαλλον toshiba...καμια προταση;)...1000€

2. πλοτερ (hp 5500 A1).......3000€

3. Φωτοαντιγραφικο Α3-Α4 διπλης όψης.....2000€

4. Λογισμικα υπολογιστη.....4000€

1) παιδια αν ζητήσω και λαπτοπ και pc πάει πολύ/ μπορει να έχω πρόβλημα κατα την αξιολόγηση?

 

2) 5000 το ελάχιστο είναι χωρίς ΦΠΑ, 4000 δικά τους και 1000 δικά μου? δηλαδή τα προιοντα που θα δηλώσω θα πρέπει να έχουν αξία χωρις ΦΠΑ τουλάχιστον 5000???

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι,

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση για το ΕΣΠΑ (Επιστήμονες-Ελεύθεροι επαγγελματίες). Λοιπόν, σε αυτό το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνεται η ειδικότητα με ΚΑΔ 71123400 για αποτύπωση επιφανειών με την οποία έχω κάνει κι εγώ έναρξη εργασιών στην εφορία της περιοχής μου, το 2006.

 

Μέχρι τον Μάιο ήμουν εγγεγραμένος στο ΤΕΒΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά από τον Μάιο και ύστερα εγγράφηκα στο ΙΚΑ αφού προσλήφθηκα από ιδιωτική εταιρεία. Βέβαια διατηρώ την ιδιότητά μου και δεν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην εφορία.

 

Με αυτούς τους όρους και δεδομένου δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο εισόδημα τα προηγούμενα χρόνια (έκανα μεταπτυχιακό και δούλευα παράλληλα), πιστεύετε ότι δικαιούμαι επιχορήγησης χρημάτων από το ΕΣΠΑ? Πιστεύετε ότι το ΙΚΑ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? το ποσό της αίτησης θα είναι περί τα 10.000 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,

Ταξιδευτής.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι,

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση για το ΕΣΠΑ (Επιστήμονες-Ελεύθεροι επαγγελματίες). Λοιπόν, σε αυτό το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνεται η ειδικότητα με ΚΑΔ 71123400 για αποτύπωση επιφανειών με την οποία έχω κάνει κι εγώ έναρξη εργασιών στην εφορία της περιοχής μου, το 2006.

 

Μέχρι τον Μάιο ήμουν εγγεγραμένος στο ΤΕΒΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά από τον Μάιο και ύστερα εγγράφηκα στο ΙΚΑ αφού προσλήφθηκα από ιδιωτική εταιρεία. Βέβαια διατηρώ την ιδιότητά μου και δεν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην εφορία.

 

Με αυτούς τους όρους και δεδομένου δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο εισόδημα τα προηγούμενα χρόνια (έκανα μεταπτυχιακό και δούλευα παράλληλα), πιστεύετε ότι δικαιούμαι επιχορήγησης χρημάτων από το ΕΣΠΑ? Πιστεύετε ότι το ΙΚΑ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? το ποσό της αίτησης θα είναι περί τα 10.000 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,

Ταξιδευτής.

 

Έχεις σχέση εξαρτημένης εργασίας (εφόσον αναφέρεις για ΙΚΑ) και άρα δυστυχώς εξαιρείσαι από όσο κατάλαβα. Και ο ΚΑΔ σου επίσης είναι (αδυνατώ να κατανοήσω το λόγο για τον οποίο δε θεωρούν Μηχανικό όποιον κάνει τοπογραφικές εργασίες βέβαια!) μη επιλέξιμος. Τα έχουν κάνει μπάχαλο γενικά με τους ΚΑΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.