Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο ΠΑΟ - Ανάπλαση & Βωβός


zavi@tee.gr

Recommended Posts

Μερικές παρατηρήσεις

1. Μάλλον δεν πάνε καλά οι δουλειές για να έχουμε τόσο χρόνο να συζητάμε..

2. Οι πολιτικοί μας είναι ικανότατοι. Έχουν καταφέρει να μας οδηγούν στη σιχαμάρα για όλους τους αλλά τελικά το 70-80% να ψηφίζει αυτόν που θα διώξει τον άλλον (δεν έχει σημασία η σειρά). Επιπλέον, είναι ικανότατοι γιατί όχι μόνο συντηρούν μια μεταπρατική οικονομία (με ιστορικές ρίζες ) αλλά συγχρόνως έχουν βάλει και τον καθένα μας μέσα στη μίζα και τη ρεμούλα

3. Είναι απαραίτητο να τα βάλουμε και με τα μικροσυμφέροντα (πχ αυθαίρετα των λαϊκών στρωμάτων που λέει και η Αλέκα) όχι μονο για λόγους ισονομίας αλλά γιατί με την "μικρή" παρανομία κοινωνικοποιείται η ρεμούλα και φθείρονται ανεπανόρθωτα οι συνειδήσεις. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις την έξωθεν καλή μαρτυρία, να έχεις πείσει. Είναι όπως με την αξιολόγηση των καθηγητών. Οι όποιες αξιολογήσεις γίνονται στην εκπαίδευση και γενικά στο δημόσιο (πχ για την επιλογή διευθυντών σχολείων) είναι για τα πανηγύρια. Τι αξιολόγηση λοιπόν να δεχθούν οι καθηγητές όταν έχουν αυτήν την εμπειρία. Όμως η αξιολόγηση είναι αναγκαία. Αυτός είναι ένας γόρδιος δεσμός που δεν μπορεί να λυθεί από πολιτικούς αλλά από τους ίδιους τους πολίτες. Αρκεί να υπάρξουν πολιτικοί που θα τους δόσουν όραμα πραγματικής αλλαγής.

4. Ο κάθε επιχειρηματίας κάνει προφανώς τη δουλειά του. Επιχειρεί στο περιβάλλον που έχει διαμορφωθεί. Είναι σαν τις χημικές βιομηχανίες που διατηρούν την ανταγωνιστικότητά τους πετώντας τα απόβλητα στον Ασωπό. Γιατί να προσλάβουν Χημικό Μηχανικό ή Μηχανολόγο και γιατί να κάνουν έρευνα; Ο λαϊκιστής βέβαια θα πει. Τι να κάνω, να τις κλείσω και να έχω άνεργους; Για αυτόν ακριβώς το λόγο πιστεύω ότι έχουμε ανάγκη μεγάλων αλλαγών και όχι μικροβελτιώσεων καλύτερης διαχείρισης. Για μια οικονομία που να στηρίζεται στις ανάγκες και όχι στα κέρδη.

5. Μη μας πιάνει και η απογοήτευση. Μετά το μεσαίωνα θα έρθει και η αναγέννηση. Αν δεν με βρει εδώ, να με ενημερώσετε..

Μέχρι τότε όμως καλό είναι να αντιδρούμε, να σχεδιάζουμε και να διεκδικούμε μέτρα για την οικονομία των αναγκών και όχι των κερδών, έστω και με τη μέθοδο try and error που γνωρίζουμε καλά ως μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε μανια να με βαλετε να υπερασπιστω τον Βωβο.....

 

εγω κατηγορω το κρατος και στοχευω την απεραντη υποκρισια των συριζαιων και της επιχειρηματολογιας τους.

 

σχετικα με το ερωτημα σου zavi εχω να σου πω πως καθε επιχειρηματιας που μπορει να κανει μπιζνα με εξασφαλισμενο κερδος, θα την κανει.

 

οσο για το αν πρεπει να την πληρωνουμε εμεις στο τελος, δεν μας φταιει ο βωβος αλλα αυτοι που τον βαλαν σε αυτη τη θεση.

 

την εχουμε ξανακανει την κουβεντα περι επιχειρηματικου ρισκου και δεν επανερχομαι γιατι εγω ειμαι και επιχειρηματιας και βλεπω πως οι περισσοτεροι συναδελφοι αλλιως αντιλαμβανονται την εννοια "ρισκο". για μενα το ρισκο που ανελαβε ο βωβος ηταν δεδομενο. και να που ΔΕΝ του βγηκε τελικα η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

βρε μανια να με βαλετε να υπερασπιστω τον Βωβο.....

 

για μενα το ρισκο που ανελαβε ο βωβος ηταν δεδομενο. και να που ΔΕΝ του βγηκε τελικα η δουλεια.

 

Μα δεν σε βάλαμε να τον υπερασπιστείς howard.Κ η άποψή σου είναι απολύτως σωστή κατά τη γνώμη μου.Με τη διαφορά ότι εσύ φαίνεσαι ικανοποιημένος από την εφαρμογή του Δικαίου,ενώ εγώ δεν είμαι.

 

Δεν βρίσκω κανένα ελαφρυντικό στο Βωβό.Ούτε καλές κ αγαθές βρίσκω τις προθέσεις του να βοηθήσει το βάζελο.

 

Λες:''και να που ΔΕΝ του βγηκε τελικα η δουλεια''.

Οπότε τί πρέπει να πάρει?

Να κάνω κ εγώ αγωγή κατά του Οργανισμού Αθήνας κ να ζητάω οδύνες που θα αποζημιωθεί με αυτό τον τρόπο το κύριου babis?:lol:

Αν μαζευτούμε πολλοί ''τραυματισμένοι'',οργανώνουμε κ μία ομαδική αγωγή,έτσι θα έχουμε περισσότερες ελπίδες.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις βάσεις του προβλήματος είναι ο βαθμός συνυπευθυνότητας του εκλογικού σώματος στις αποφάσεις των εκλεγμένων. Το οποίο προκύπτει από το είδος του πολιτεύματος.

 

Θα ήθελα να ξέρω (νομικός δεν είμαι) αν κάπου στα ψηλά γράμματα του Συντάγματος αναφέρονται οι υποχρεώσεις των πολιτευτών - και κατά πόσο τα ''λάθη'' τους νομιμοποιούνται να τα μεταφέρουν στους πολίτες*. Θεωρώ αυτονόητο ότι πριν ''νομοθετήσεις'' κάτι νέο υποχρεούσαι να ελέγξεις τη συνάφεια με το υπάρχον νομικό καθεστώς. Αν δεν το κάνεις υπεύθυνος είσαι εσύ και μόνο εσύ.

 

Αν λοιπόν ο Βωβός θέλει να αποζημιωθεί να ζητήσει τα λεφτά του από όσους συνέβαλαν στη ψήφιση του άκυρου νόμου. Εκτός αν έλαβε χώρα δημοψήφισμα στο οποίο ο ελληνικός λαός έδωσε το ΟΚ (θα το θυμόμουν...ελπίζω).

 

 

 

* χαρακτηριστικά, τις κλήσεις των βουλευτών μας για οδικές παραβάσεις εξωτερικού τις φορτώνονται οι ελληνικές πρεσβείες και εν τέλει όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

επειδη λοιπον οι αντιπροσωποι μας στο κοινοβουλιο ειναι :

 

1. ασχετοι περι τα νομικα (αν και οι περισσοτεροι δικηγοροι)

2. αδιαφοροι για το περιβαλλον

3. τυφλα οργανα του κομματος τους

 

θεωρουμε οτι πρεπει ο βωβος και ο καθε βωβος να ΜΗΝ ζητησει αποζημιωση? αυτο είναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

βρε μανια να με βαλετε να υπερασπιστω τον Βωβο....
f_shark.gif Έλα τώρα συνάδελφε howard_roark, αφού (είναι ολοφάνερο ότι) είσαι μεγαλοκαρχαρίας· παραδέξου το.:lol:

 

εγω κατηγορω το κρατος και στοχευω την απεραντη υποκρισια των .......... και της επιχειρηματολογιας τους.
Κι εγώ· αλλά όπως βλέπεις, αυτό δεν γίνεται κατανοητό.

 

Επαναλαμβάνω (για τελευταία φορά):

Κατατάσσεται υποχρεωτικά στους "Πρετεντέρηδες", όποιος δεν ακολουθεί τους "περιβαλλοντικά ευαίσθητους";

 

Όση βλάβη προξενούν στην κοινωνία οι πρώτοι, άλλη τόση προκαλούν και οι δεύτεροι.

Το οικονομικό κατεστημένο -όχι μόνο δεν έχει πρόβλημα, αλλά- επικροτεί τις προσπάθειες των

"ευαίσθητων" γιατί έτσι εμπεδώνεται (στο σύνολο) η αντίληψη πως δεν υπάρχει δυνατότητα ουσιαστικής

αντίδρασης στον κοινωνικό κατήφορο.

 

Γι' αυτό πρέπει (σύμφωνα με τους "κατατρεγμένους και πεφωτισμένους ευαίσθητους") να

περιοριστούμε σε δακρύβρεχτες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ενάντια στους "δυνάστες" μεγαλοπαράγοντες.

 

Εάν οι διαμαρτυρόμενοι ευαισθητοποιημένοι (χωρίς εισαγωγικά, για να μην ενοχλείται κανείς) περί

των περιβαλλοντικών ζητημάτων έχουν αγνά κίνητρα και είναι κάτοικοι της περιοχής, που αντέδρασαν

αυθορμήτως στην επαπειλούμενη οικολογική καταστροφή, τότε πώς κατόρθωσαν να επιβάλλουν την

θέλησή τους (μη κατασκευή εμπορικού κέντρου) ενάντια σε μεγαλοεπιχειρηματίες και μεγαλοκατασκευαστές;

 

Πώς κατάφεραν την συνεχή προβολή των κινήσεών τους από τα διαπλεκόμενα Μ.Μ.Ε., τα οποία

(υποτίθεται ότι) πολεμούσαν τον αγώνα τους;

Τόσο ισχυροί είναι, που πάλεψαν με τα θηρία και όχι μόνο επικράτησαν, αλλά προβλήθηκαν κιόλας από

τα μέσα των μεγαλοκαρχαριών; shrk.gif

 

Τα έγραψα, τα ξαναέγραψα, στο τέλος τα ζωγράφισα.

Δεν επανέρχομαι στο θέμα των κινήτρων αυτής της ομάδας ανθρώπων.

 

 

Υποβάλλω το εξής απλό (απλούστατο) και ξεκάθαρο (πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται) ερώτημα.

Η κατασκευή του γηπέδου (χωρίς εμπορικό κέντρο) αναβαθμίζει ή υποβαθμίζει το περιβάλλον;

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι διαμαρτυρόμενοι ευαισθητοποιημένοι (χωρίς εισαγωγικά, για να μην ενοχλείται κανείς) περί των περιβαλλοντικών ζητημάτων έχουν αγνά κίνητρα και είναι κάτοικοι της περιοχής, που αντέδρασαν αυθορμήτως στην επαπειλούμενη οικολογική καταστροφή, τότε πώς κατόρθωσαν να επιβάλλουν την θέλησή τους (μη κατασκευή εμπορικού κέντρου) ενάντια σε μεγαλοεπιχειρηματίες και μεγαλοκατασκευαστές?

Μα,εδώ ακριβώς είναι το φιάσκο!Είσαι απόλυτα σωστός σε αυτή τη σκέψη!

Ουσιαστικά βοήθησαν το Babis να βγάλει λεφτά με αέρα κοπανιστό!!!!!!!!

 

Η κατασκευή του γηπέδου (χωρίς εμπορικό κέντρο) αναβαθμίζει ή υποβαθμίζει το περιβάλλον;

 

Πού να ξέρουμε βρε Chilon?Υπάρχει Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων βασισμένη σε Χωροταξικό για τον εν λόγω Δήμο κ δεν το ξέρουμε?

Ούτε ΣΜΠΕ υπάρχει,ούτε Χωροταξικό................όποιος γουστάρει κ έχει κουμπαριές,κάνει μπίζνες.......

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως, φίλε zavi, εντοπίζεις και επισημαίνεις την ουσία.

 

Αφού και το γήπεδο αποτελεί μπίζνα (για να χρησιμοποιήσω την φρασεολογία σου), γιατί οι διαμαρτυρόμενοι δεν απορρίπτουν

και την κατασκευή του γηπέδου αλλά μάχονται μόνο για την αποτροπή της κατασκευής εμπορικού κέντρου;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην υπονοείτε ότι οι ''διαμαρτυρόμενοι'' ήτο βαλτοί ή ο Βωβός τόσο έξυπνος (ή με κανένα κληρονομικό χάρισμα) ώστε να γνωρίζει την εξέλιξη της υπόθεσης. Απλά πήρε το ''ρίσκο'', σίγουρα επηρεασμένος από το παλαιότερο παράδειγμα του Mall (που και εκείνο ήταν το ''αντίτιμο'' για μια αθλητική εγκατάσταση).

 

Όμως υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά: τώρα λείπει η φρενίτιδα των Ολυμπιακών Αγώνων - η χρονική στιγμή ήταν κακή.

 

 

 

 

Και για να μην ξεχνάμε η Σακοράφα, αθλήτρια και Πασοκτζού, ήταν από τις λίγες φωνές της αμαρτωλής παράταξης κατά του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς, δεν υπονοώ τίποτα. Γίνεται να μου απαντήσει κάποιος (εσύ φίλε zavi μου απάντησες) σε μία -και μοναδική- απλή ερώτηση;

Η κατασκευή του γηπέδου (χωρίς εμπορικό κέντρο) αναβαθμίζει ή υποβαθμίζει το περιβάλλον;

Αναμένω απάντηση από περιβαλλοντική σκοπιά (δηλαδή βάσει της περιβαλλοντικής ευαισθησίας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.