Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτομούμενο οικόπεδο χωρίς τεχνική έκθεση του Ο.Τ.


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε να μου πείτε σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο που δεν έχει γίνει τεχνική έκθεση του Ο.Τ, ούτε και στα γειτονικά Ο.Τ και ενώ φαίνεται ότι ρυμοτομείται τμήμα σε δύο πλευρές του οικοπέδου, από το γενικό πολ. σχέδιο της περιοχής, δεν υπάρχουν σταθερά σημεία για να εξαρτηθώ.

Εν τω μεταξύ το ρυμοτομικό σχέδιο είναι στο χέρι φτιαγμένο και σε άθλια κατάσταση. Τι με συμβουλεύετε να κάνω?? Πρόκειται για απλό τοπογραφικό για συμβόλαια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. δεν κανεις edit αρχηγε μου με μικρα γραμματακια? θα σε φανε οι μοντερειτορς....

 

2. βαθιες ανασες

 

3. αν ψαξεις υπηρχε ενα θεματακι παρομοιο προσφατα πριν 2-3 μερες. για δες το λιγο.

 

4. περιμενε μεχρι το πρωι που μπαινουν οι τοπογραφοι να σε βοηθησουν. τετοια ωρα μονο μελετητες θα βρεις ξυπνιους και στο γραφειο χαχαχα

 

 

 

για δες μηπως βοηθαει αυτο?

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=77372

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.ησουν κατατοπιστικότατος.θα τα ψάξω αυτά που μου έστειλες.Μήπως τελικά χρειάζεται να κάνω εγώ την Τεχνική έκθεση???????η μπορώ να την αποφύγω?τι λες?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε a.sahinis

1.κάνε λεπτομερή αποτύπωση - αποτύπωσε όσο περισσότερο μπορείς κυρίως υφιστάμενα κτίρια για να υλοποιήσεις οικοδομικές γραμμες

2.έλεγξε αν έγινε αντίστοιχη δουλειά απο άλλο συνάδελφο

3.συγκένρωσε στοιχεία απο παλαιότερες οικοδομικές άδειες

4.υπέβαλε το διάγρμμά σου στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία γιά έλεγχο και έγκριση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να συντάξω εγώ το (διάγραμμα εφαρμογής) (τεχνική έκθεση)? και να μου περάσουν τις ο.γ. & ρ.γ. στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

φίλε θεοχάρη απο ότι κατάλαβα μου συστήνεις να συντάξω εγώ την τεχνική έκθεση του ο.τ. που με ενδιαφέρει και να την υποβάλω στην υπηρεσία για εγκριση και να μου περάσουν εκείνοι τισ ο.γ. και ρ.γ. Πώς θα το πληρωθώ απ τον πελάτη μου αυτο????????????μήπως ξέρεις γιατι για ένα απλό τοπογραφικό για συμβόλαια ξεκίνησα και καταλήγω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε να μου πείτε σε ρυμοτομούμενο οικόπεδο που δεν έχει γίνει τεχνική έκθεση του Ο.Τ, ούτε και στα γειτονικά Ο.Τ και ενώ φαίνεται ότι ρυμοτομείται τμήμα σε δύο πλευρές του οικοπέδου, από το γενικό πολ. σχέδιο της περιοχής, δεν υπάρχουν σταθερά σημεία για να εξαρτηθώ.

Εν τω μεταξύ το ρυμοτομικό σχέδιο είναι στο χέρι φτιαγμένο και σε άθλια κατάσταση. Τι με συμβουλεύετε να κάνω?? Πρόκειται για απλό τοπογραφικό για συμβόλαια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ξεκινάμε από το ουσιαστικό θέμα. Καλείσαι να εκπονήσεις τοπογραφικό διάγραμμα για μεταβίβαση οικοπέδου. Επομένως οφείλεις να αποτυπώσεις την έκταση του οικοπέδου με τα όμορα, τουλάχιστον, και να σχεδιάσεις τις ΡΓ και ΟΓ, ώστε να προσδιοριστεί επακριβώς αφενός το αρχικό οικόπεδο αφετέρου το απομένον μετά τη ρυμοτόμηση. Θέλω να πιστεύω ότι τα ρυμοτομούμενα τμήματα είναι μικρά κομμάτια και δεν ξεπερνάνε τον άξονα του δρόμου γιατί διαφορετικά απαιτείται πράξη αναλογισμού και (πιθανά) τακτοποίησης.

Με την προϋπόθεση ότι α) τα ρυμοτομούμενα είναι μικρά τμήματα, οπότε θεωρούνται ως αυτοαποζημίωση, και β) πρόκειται για ρυμοτομικό σχέδιο που εγκρίθηκε με τις διατάξεις του 1923 αφού αναφέρεις ότι "δεν έχει γίνει τεχνική έκθεση", απαιτείται η σύνταξη τεχνικής έκθεσης για τον καθορισμό των ΟΓ και ΡΓ του συνόλου του ΟΤ και επομένως η αποτύπωση όλου του ΟΤ και μιας ζώνης των οικοπέδων των απέναντι ΟΤ.

Με βάση τα τοπογραφικά στοιχεία που είναι σχεδιασμένα στο ρυμοτομικό και υπάρχουν στο έδαφος, θα σχεδιάσεις τη θέση των ΟΓ και ΡΓ και αυτό το διάγραμμα θα το καταθέσεις στην Πολεοδομία για να ελεγχθεί και να κυρωθεί ως "διάγραμμα εφαρμογής".

Μετά τη διαδικασία αυτή θα έχεις το σωστό τοπογραφικό διάγραμμα για τη σύνταξη του συμβολαίου στο οποίο θα προσθέσεις την υπεύθυνη δήλωση του ν651/77.

Εξυπακούεται ότι η αμοιβή σου θα είναι αντίστοιχη της παραπάνω εργασίας και όχι για τη σύνταξη ενός απλού τοπογραφικού διαγράμματος του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα...,

θα εξηγήσεις στον πελάτη σου την όλη ιστορία, θα του πείς πως αυτό ούτως ή άλλως θα το βρεί μπροστά του κάποια στιγμή και ότι ο χρόνος παράδοσης και η αμοιβή αλλάζει από αυτή που είχατε συμφωνήσει.

 

Υ.Γ : "Απλά" τοπογραφικά ΔΕΝ υπάρχουν...

 

@ howard_roark : ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μόνο "μελετητές" υπάρχουν εκείνη την ώρα.... άλλο αν λόγω της πίεσης της στιγμής δεν κρίθηκε κατάλληλη η ώρα για απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

@ howard_roark : ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι μόνο "μελετητές" υπάρχουν εκείνη την ώρα.... άλλο αν λόγω της πίεσης της στιγμής δεν κρίθηκε κατάλληλη η ώρα για απάντηση...

 

φιλε μου χιουμορ εκανα, μην το στραβοπαιρνεις. ειμαι σιγουρος πως δεν υπαρχει μηχανικος καθε ειδικοτητας που να μην εχει φαει ξενυχτια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.