Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός επιφάνειας όψεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

2114032684___80_2_Y--4502323(2).JPG.c1b1c0acf6df7100655d1864f3dc8c52.JPG

υπολογίζω ως επιφάνεια όψεων τις κεκλιμένες αλλά και την απόληξη κλιμακοστασίου με βάση τον προσανατολισμό,

ο συνάδελφος στη πολεοδομία επειδή τα κεκλιμένα αλλά και το κλιμακοστάσιο δεν είναι συνεπίπεδα ,τα θεωρεί ξεχωριστές όψεις,

υπάρχει καμία εγκύκλιος η  άρθρο από παλαιότερους νόμους πχ ΓΟΚ , που να διευκρινίζεται?

Με εκτίμηση,

 

Link to comment
Share on other sites

επικαλείσαι έρκερ αριστερά (από τον 2ο όροφο και πάνω) και έρκερ δεξιά στους 2 τελευταίους?

Link to comment
Share on other sites

εγώ (υπό τον όρο ότι τα υποστυλώματα είναι συνευθειακά)  βλέπω μια όψη αριστερά και μια όψη δεξιά

υ.γ προφανώς γνωρίζεις ότι υπάρχουν τα σχεδιαγράμματα των Τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΚΑΝΑ said:

εγώ βλέπω μια όψη αριστερά και μια όψη δεξιά

Και γω αυτό βλέπω, και με το ΝΟΚ έτσι ορίζονται οι όψεις (βαση προσανατολισμού),το θέμα είναι υπάρχει καννας προγενεστερος νόμος που ορίζει με μεγαλύτερη σαφήνεια τις όψεις πχ Γοκ 73,55 και πανω σε αυτόν στηρίζονται(οι υδομ) για τον ορισμό Τους (αν και παλι εφόσον αναφέρονται στο Νοκ όψεις με βαση τον προσανατολισμο ,ισχύει ο Νοκ)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη δες το τροποποιημένο μήνυμα  μου (που ίσως δεν είδες!) και πες του αν επιμένει για τους λοξούς τοίχους ότι κατά ΝΟΚ και η στέγη ακόμη λαμβάνεται ως όψη

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.