Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση ακινήτου ( πρόβλημα με τα τετραγωνικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα τα φώτα σας..

Είμαι στην διαδικασία πώλησης ενός διαμερίσματος και αφού έχω μαζέψει ένα πακο χαρτιά τα οποία τα έχω δώσει στην συμβολαιογράφο του αγοραστή έχει κολλήσει η πώληση διότι το διαμέρισμα φαίνεται στα συμβόλαια και στην σύσταση 89τμ ενώ στην πραγματικότητα που το μέτρησε ο μηχανικός μου είναι 85τμ και εδώ και ένα μήνα έχει κολλήσει η πώληση,(να σημειώσω ότι η κάτοψη τις πολεοδομίας το έχει 93) έχω πληρώσει και το πρόστιμο επειδή είμαι μικρότερος 300€.

Τώρα η συμβολαιογράφος λέει η θα γίνει τροποποίηση της σύστασης πράγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρω και τους 18 ιδιοκτήτες να υπογράψουν άσε που κάποια σπίτια είναι κλειστά χρόνια, ή θα πρέπει να έχω βεβαίωση από το μηχανικό ότι το σπίτι είναι 89τμ και ρωτάω τώρα άλλως τρόπος δεν υπάρχει μια άλλη εναλλακτική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κάθε άποψη σεβαστή

Link to comment
Share on other sites

Εδω και  χρονια τωρα δημιουργησαν προβλημα με τον τροπο που γινεται η μονομερης τροποποιηση της συστασης.

Κανενας "αρμόδιος", οχι μονον δεν  ήθελε να αναμιχθεί,  και να δωσει καποια λυση,         αλλα και σφυριζε αδιαφορα.

  Και, κανενας "δεν το ήξερε", δλδ.  δεν ηθελε να ξερει.

"τωρα" το εμαθαν....

Προβλήματα Κτηματολογίου/συμβολαιων/τακτοπ- Michanikos.gr  

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω προτείνω να το ξαναμετρήσει ο μηχανικός σου. Η διαφορά 85 με 89 είναι μικρή λίγο έναν τοίχο να μην τον μετρήσει όλο στα κοινόχρηστα, λίγο να δει ότι μια άλλη μεσοτοιχεία ένας άλλος μελετητής κάποτε παλιότερα την είχε μετρήσει με ένα διαφορετικό τρόπο, λίγο να παιδευτεί με το σχέδιο που του δόθηκε θέλω να πιστεύω ότι η λύση μπορεί να βρεθεί. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, chalkgiorgos said:

Είμαι στην διαδικασία πώλησης ενός διαμερίσματος και αφού έχω μαζέψει ένα πακο χαρτιά τα οποία τα έχω δώσει στην συμβολαιογράφο του αγοραστή έχει κολλήσει η πώληση διότι το διαμέρισμα φαίνεται στα συμβόλαια και στην σύσταση 89τμ ενώ στην πραγματικότητα που το μέτρησε ο μηχανικός μου είναι 85τμ....

1. Για ποιόν ακριβώς λόγο το μέτρησε ο μηχανικός σας;

2. Ο συμβολαιογράφος δεν χρειάζεται απλώς ένα αντίγραφο της Οικοδομικής Άδειας και της εγκεκριμένης κάτοψης για να κάνει το νέο συμβόλαιο;

17 ώρες πριν, chalkgiorgos said:

...... έχω πληρώσει και το πρόστιμο επειδή είμαι μικρότερος 300€.

3. Για ποιόν ακριβώς λόγο πληρώσατε αυτό το πρόστιμο που λέτε και σε ποιόν το πληρώσατε;

17 ώρες πριν, chalkgiorgos said:

......ή θα πρέπει να έχω βεβαίωση από το μηχανικό ότι το σπίτι είναι 89τμ ....

4. Οι Βεβαιώσεις Ν.4495 για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος επί ενός ακινήτου, δεν αναφέρονται στην τελική "εμβαδομέτρηση" του ακινήτου. Σίγουρα σας ζήτησε τέτοιου είδους βεβαίωση η συμβολαιογράφος;

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2021 at 11:40 ΜΜ, chalkgiorgos said:

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα τα φώτα σας..

Είμαι στην διαδικασία πώλησης ενός διαμερίσματος και αφού έχω μαζέψει ένα πακο χαρτιά τα οποία τα έχω δώσει στην συμβολαιογράφο του αγοραστή έχει κολλήσει η πώληση διότι το διαμέρισμα φαίνεται στα συμβόλαια και στην σύσταση 89τμ ενώ στην πραγματικότητα που το μέτρησε ο μηχανικός μου είναι 85τμ και εδώ και ένα μήνα έχει κολλήσει η πώληση,(να σημειώσω ότι η κάτοψη τις πολεοδομίας το έχει 93) έχω πληρώσει και το πρόστιμο επειδή είμαι μικρότερος 300€.

Τώρα η συμβολαιογράφος λέει η θα γίνει τροποποίηση της σύστασης πράγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρω και τους 18 ιδιοκτήτες να υπογράψουν άσε που κάποια σπίτια είναι κλειστά χρόνια, ή θα πρέπει να έχω βεβαίωση από το μηχανικό ότι το σπίτι είναι 89τμ και ρωτάω τώρα άλλως τρόπος δεν υπάρχει μια άλλη εναλλακτική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κάθε άποψη σεβαστή

εχεις την  αδεια 93 τμ

εχεις στα συμβολαια  89

εχεις  στην πραγματικοτητα 85.

αρα

- θα ειχες διαμερισματωση,   εάν υπηρχε διαφορα   μόνον  μεταξυ αδειας και συμβολαιου, αρα θα διορθωνες με  ΔΔ τα 89 τμ. και θα ησουν σωστος.

Επειδη ομως,  εχεις στην πραγματικοτητα 85, πρεπει να "καλυφθει" νομικα αυή η διαφορά για τα 4 τμ. που εχεις σημερα .

Ειδες υπερ ποίου όμορου πηγαν αυτα τα 4 τμ?

[Σου ειπε ο συμβολαιογραφος  οτι πρεπει να βρεις ολους τους υπολοιπους της οικοδομης για να υπογραψουν;]

τα 300 ευρω γιατι τα πληρωσες

καλησπερα ιασονα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

καλησπερα ιασονα

Καλησπέρα φίλτατε Δημήτριε!

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εχεις την  αδεια 93 τμ

εχεις στα συμβολαια  89

εχεις  στην πραγματικοτητα 85.

αρα

- θα ειχες διαμερισματωση,   εάν υπηρχε διαφορα   μόνον  μεταξυ αδειας και συμβολαιου, αρα θα διορθωνες με  ΔΔ τα 89 τμ. και θα ησουν σωστος.

Επειδη ομως,  εχεις στην πραγματικοτητα 85, πρεπει να "καλυφθει" νομικα αυή η διαφορά για τα 4 τμ. που εχεις σημερα .

Ειδες υπερ ποίου όμορου πηγαν αυτα τα 4 τμ?

[Σου ειπε ο συμβολαιογραφος  οτι πρεπει να βρεις ολους τους υπολοιπους της οικοδομης για να υπογραψουν;]

τα 300 ευρω γιατι τα πληρωσες

καλησπερα ιασονα

Τα τετραγωνικά δεν τα έχει πάρει κανένας όλα τα διαμερίσματα είναι μικρότερα στην πραγματικότητα και αυτό διότι όταν είχε βγει η άδεια το 78 το οικόπεδο το είχαν υπολογίσει 500 μέτρα στην πορεία αυτό άλλαξε και έγινε αναθεώρηση της άδειας και το οικόπεδο έγινε μικρότερο αλλά ποτέ δεν διορθώθηκαν τα σχέδια κάτοψης και έτσι όλα τα διαμερίσματα είναι μικρότερα, πριν το 2011 έγιναν δύο αγοραπωλησίες αλλά τότε δεν τα ψαχνανε τόσο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.