Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάρκινγκ σε μονοκατοικία


Recommended Posts

Πως μπορώ να βεβαιώσω θέση πάρκινγκ σε μονοκατοικία στην αυλή που είναι πολύ μεγάλη με μοναδικό ενικό εμένα; Ξέρει κάποιος να μου πει ποιες είναι οι εργασίες που πρέπει να ακολουθήσω; Έχει κόστος; Ο Δήμος με απευθύνει  σε Πολιτικό μηχανικό

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν να απευθυνθείς σε μηχανικό και ορθώς, διότι το πρώτο πράγμα που θα εξεταστεί στο αίτημά σου προς τον Δήμο θα είναι αν προβλέπεται βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων της οικοδομικής άδειας, υπαίθρια ή στεγασμένη θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο. Αν όχι, θα πρέπει να αναθεωρηθεί η Ο.Α και να προβλεφθεί. Μετά ο Δήμος θα κρίνει βάσει σχεδίων αν θα γίνει απότμηση πεζοδρομίου με κατασκευή ράμπας και θα δώσει έγκριση για να τοποθετηθεί απαγορευτική πινακίδα στην είσοδο έξοδο. 

Link to comment
Share on other sites

σε μονοκατοικία εισαι

Ως μονος ιδιοκτητης, ζητας  αδεια "στιγμιαιας" διελευση προς τον ακαλυπτο για σταθμευση αυτοκινητων.

θα πας σε μηχανικο με τους τιτλους σου να οριοθετησει αυτη την εισοδο-εξοδο

Ολοι οι Δημοι  εχουν εκδοσει σχετικες  οδηγιες τι θελουν και πώς οριοθετουνται αυτες οι λωριδες.

πχ

https://thessaloniki.gr/wp-content/uploads/2016/12/ΕΙΣΟΔΟΣ-–-ΕΞΟΔΟΣ-ΟΧΗΜΑΤΩΝ.pdf

συν σωστα που ειπε ο παυλος

εαν απαιτειται υποβαθμιση πεζοδρομιου...

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tzoylhs said:

.................... με μοναδικό ενικό εμένα; 

Μάλλον εννοείς "ένοικο", δηλαδή, "ενοικιαστή". Σωστά; Αν ισχύει, καλύτερα πρωτίστως να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.