Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θερμομόνωσης θέρμανσης γυμναστηρίου


ssamart

Recommended Posts

Μελέτη κλιματισμού ίσως να μην απαιτείται, αλλά μελέτη αερισμού φυσικού ή τεχνητού είναι υποχρεωτική για γυμναστήριο.

Ο κλιματισμός δεν αντικαθιστά τον εξαερισμό.

 

Επίσης θα ζητήσουν και βεβαίωση για την στατική επάρκεια του κτηρίου.

 

Για τα γυμναστήρια απαιτείται από τον νόμο περίπου διπλάσια αντοχή σε Kgr/m² σε σχέση με το συνηθισμένο. Αν το κτήριο δεν είναι εξ'αρχής σχεδιασμένο για γυμναστήριο θα πρέπει ο πολιτικός μηχανικός να κάνει στατική μελέτη για να δει αν αντέχει.

Θα σύστηνα να μην πας σε υπογραφάκια αλλά σε π.μ. που θα κάνει όντως την μελέτη. Στο γυμναστήριο το κάθε όργανο μπορεί να ζυγίζει εκατοντάδες κιλά. Σε περίπτωση σεισμού το βάρος αυτό αλλάζει σημαντικά την συμπεριφορά του κτηρίου.

Επίσης στον χώρο του αερόμπικ (αν υπάρχει) έχεις συντονισμό καθώς όλοι οι γυμναζόμενοι χοροπηδάνε ταυτόχρονα ( ετεροχρονισμός = 0 ). Δεν είναι απίθανο να καταρρεύσει σε μερικά χρόνια από τις καταπονήσεις, ιδιαίτερα αν πρόκειται για παλιό κτήριο που έχει ήδη καταπονηθεί από σεισμούς.

 

Θα χρειαστεί επίσης και κάποιους βοηθητικούς χώρους που είναι υποχρεωτικοί από το υγειονομικό, όπως αποδυτήρια, λουτρά, wc, κτλ.

 

Πριν προχωρήσεις με την άδεια σιγουρέψου πως ο χώρος καλύπτει τις προδιαγραφές. Έχω χάσει δουλειά επειδή τελικά δεν επιτρεπόταν η χρήση στο κτήριο και δεν μπορούσε να γίνει αλλαγή χρήσης.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μελέτες έχουν γίνει ήδη απ'ότι γνωρίζω και μου ζήτησαν να κάνω εγώ τα ημ και την πυρασφάλεια.

Θέρμανση θα χρειαστεί; Και άντε βρίσκω τις θερμικές απώλειες,τι να βάλω;Σώματα δεν έχω δει σε κανένα γυμναστήριο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μελέτες έχουν γίνει ήδη απ'ότι γνωρίζω και μου ζήτησαν να κάνω εγώ τα ημ και την πυρασφάλεια.

Θέρμανση θα χρειαστεί; Και άντε βρίσκω τις θερμικές απώλειες,τι να βάλω;Σώματα δεν έχω δει σε κανένα γυμναστήριο!

Κάντο με Α/Θ και κασσέτα με αεραγωγούς απο ψευδοροφή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.