Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικοί Συνεταιρισμοί


Recommended Posts

Ζητώ τα φώτα σας πάνω στο εξής θέμα: Γνωστός ζήτησε την συμβουλή μου για ένα μερίδιο σε Οικοδομικό Συνεταιρισμό το οποίο κληρονόμησε απο τον πατέρα του. Το μερίδιο αυτό, αγόραστηκε την δεκαετία του '60 και απο τότε πληρώνει κανονικά την ετήσια συνδρομή. Το ερώτημά του είναι εαν αξίζει τον κόπο να συνεχίσει να πληρώνει μετά απο τόσα χρόνια, και εαν υπάρχει περίπτωσει να εγκριθεί η πολεοδόμηση της έκτασης του συνεταιρισμού.

Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να πάω στα γραφεία του συνεταιρισμού, όπου μου έδειξαν κάποια τοπογραφικά, αλλά δεν μπόρεσα να αποσπάσω καμία χρήσιμη πληροφορία.

Γνωρίζει κανείς να μου πει που μπορώ να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ τα φώτα σας πάνω στο εξής θέμα: Γνωστός ζήτησε την συμβουλή μου για ένα μερίδιο σε Οικοδομικό Συνεταιρισμό το οποίο κληρονόμησε απο τον πατέρα του. Το μερίδιο αυτό, αγόραστηκε την δεκαετία του '60 και απο τότε πληρώνει κανονικά την ετήσια συνδρομή. Το ερώτημά του είναι εαν αξίζει τον κόπο να συνεχίσει να πληρώνει μετά απο τόσα χρόνια, και εαν υπάρχει περίπτωσει να εγκριθεί η πολεοδόμηση της έκτασης του συνεταιρισμού.

Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να πάω στα γραφεία του συνεταιρισμού, όπου μου έδειξαν κάποια τοπογραφικά, αλλά δεν μπόρεσα να αποσπάσω καμία χρήσιμη πληροφορία.

Γνωρίζει κανείς να μου πει που μπορώ να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ

 

Το βασικότερο πρόβλημα των ΟΣ που αγόρασαν εκτάσεις στη δεκαετία του '60 είναι ότι δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων, τη σχετική βεβαίωση από δασαρχείο για το χαρακτήρα των εκτάσεων αυτών.

Όλοι αυτοί οι ΟΣ έχουν καταγραφεί στο ΥΠΕΧΩΔΕ, με τα καταστατικά τους, τις εκτάσεις τους και τα τυχόν ρυμοτομικά που είχαν προλάβει να συντάξουν οι ΟΣ.

 

Επειδή ο αριθμός των ΟΣ που βρίσκονται σ' αυτή την κατηγορία είναι αρκετά μεγάλος, το ΥΠΕΧΩΔΕ προσπάθησε αρκετές φορές στο παρελθόν να βρει λύση στο θέμα είτε με νομοθετική ρύθμιση είτε με ανταλλαγή των δασικών εκτάσεων με άλλες δημόσιες που δεν έχουν αυτό το χαρακτήρα. Όλες αυτές οι προσπάθειες δεν είχαν κατάληξη λόγω των γνωστών αντιδράσεων εκείνων που θεωρούν οικοπεδοφάγους τα μέλη των ΟΣ που πίστευαν όλες αυτές τις δεκαετίες ότι κάποτε θα αποκτήσουν την πολυπόθητη μερίδα τους.

 

Πληροφορίες για τον ΟΣ που σε ενδιαφέρει θα βρεις μάλλον στην ΔΟΠΚ (Δ/νση Οικιστικής Πολιτικής & Κατοικίας) του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.