Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος μελλοντικής προσθηκης


Recommended Posts

Καλημέρα....ειμαι ιδιοκτήτης μιας οριζόντιας κατοικίας σε μια διώροφη κατοικια που έχει δικαίωμα μελλοντικής προσθήκης με βάση συμβολαίου....ο χώρος της μελλοντικής προσθήκης είναι δικός μου;

Link to comment
Share on other sites

"δικαιωμα μελλοντικης επεκτασης"

α] καθ' υψος ή κατα πλατος;

β] εχει εξαντληθει ο σδ;

 γ] "χωρος" δεν υπαρχει, μεχρι να κτισθει.

δ] αλλο το δικαίωμα αποκλειστικης χρησης και αλλο το "ανοικοδομησης"

ΑΡΑ

Εξειδικευσε το ερωτημά σου...τι   δικαιωματα υπαρχουν απο καποιο συμβολαιο και τι προβλημα δημιουργειται και απο ποιόν.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

"δικαιωμα μελλοντικης επεκτασης"

α] καθ' υψος ή κατα πλατος;

β] εχει εξαντληθει ο σδ;

 γ] "χωρος" δεν υπαρχει, μεχρι να κτισθει.

δ] αλλο το δικαίωμα αποκλειστικης χρησης και αλλο το "ανοικοδομησης"

ΑΡΑ

Εξειδικευσε το ερωτημά σου...τι   δικαιωματα υπαρχουν απο καποιο συμβολαιο και τι προβλημα δημιουργειται και απο ποιόν.

 

 

Τι εννοειτε καθ'υψος ή κατα πλάτος;

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοει εαν η προσθηκη θα γίνει πάνω απο το υφιστάμενο κτίσμα ή διπλα απο αυτό.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο σημερινός "χώρος" στον οποιο θα κτιστει στο μέλλον η προσθήκη δεν σου ανηκει (πχ ταράτσα)

Βεβαίως για να το πει αυτό κάποιος με σιγουρια θα πρέπει να διαβάσει τα συμβόλαια σας και να δει τα σχέδια.

Αν ήταν να μαντέψω θα έλεγα ότι έχεις το δικαίωμα του υψούν (πανωσηκωμα ορόφου) και λανθασμένα νομίζεις ότι σου ανήκει η ταράτσα επειδή εκεί θα γίνει η μελλοντική επέκταση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cvlengnr said:

Εννοει εαν η προσθηκη θα γίνει πάνω απο το υφιστάμενο κτίσμα ή διπλα απο αυτό.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο σημερινός "χώρος" στον οποιο θα κτιστει στο μέλλον η προσθήκη δεν σου ανηκει (πχ ταράτσα)

Βεβαίως για να το πει αυτό κάποιος με σιγουρια θα πρέπει να διαβάσει τα συμβόλαια σας και να δει τα σχέδια.

Αν ήταν να μαντέψω θα έλεγα ότι έχεις το δικαίωμα του υψούν (πανωσηκωμα ορόφου) και λανθασμένα νομίζεις ότι σου ανήκει η ταράτσα επειδή εκεί θα γίνει η μελλοντική επέκταση

Δίπλα στο υφιστάμενο κτίσμα το οποίο μεταβειβαζετε σε μας απο κληρονομιά του πατέρα μου και αναγράφετε μέσα στο συμβόλαιο ξεχωριστά αφού και στο συμβόλαιο του πατέρα μου είναι αγορασμένο και το υπάρχον κτίσμα και το μελλοντικό....αναφέρεται και το χρηματικό ποσο μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, xrisaxrisaki said:

..... που έχει δικαίωμα μελλοντικής προσθήκης με βάση συμβολαίου....ο χώρος της μελλοντικής προσθήκης είναι δικός μου;

και το ερώτημα ποιο είναι??? 

Αν το κτίσμα (που ας πούμε θες να χτίσεις) σε τμήμα του οικοπέδου που "λες" (ή νομίζεις) ότι είναι δικός σου, θα σου ανήκει το κτίσμα? ή κάτι άλλο ρωτάς??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.