Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία και καταπάτηση.


Recommended Posts

Σε περιοχή εκτός σχεδίου έχω ένα αγροτεμάχιο το οποίο προήλθε από κατάτμηση και κλήρο πριν από 10 χρόνια, τελευταία όμως έχω βρεί συμβόλαια του '30 ιδιοκτησιών όχι γειτονικών που απέχουν εκατοντάδες μέτρα από το δικό μου, τα οποία αναφέρουν το δικό μου αγροτεμάχιο να συνορεύει με την ιδιοκτησία τους πραγμα το οποίο δεν συμβαίνει στην υπάρχουσα κατάσταση.

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι μπορεί να γίνει?:

 

Όταν λες ότι το αγροτεμάχιο προήλθε από κατάτμηση και κλήρο εννοείς ότι υπήρχε κληροτεμάχιο που παραχωρήθηκε από το τότε Υπουργείο Γεωργίας και στη συνέχεια κατατμήθηκε σε αγροτεμάχια, από τα οποία ένα είναι και το δικό σου?

Όταν λες ότι τα συμβόλαια του '30 που βρήκες αναφέρουν το δικό σου αγροτεμάχιο ως όμορο εννοείς τον αρχικό κληρούχο ή τον αριθμό του κληροτεμαχίου? Γιατί αν αναφέρουν το όνομα του κληρούχου είναι δυνατόν να είχε πάρει και άλλα κληροτεμάχια και έτσι δικαιολογείται η αναφορά του ονόματός του. Αν όμως αναφέρεται ο αριθμός του κληροτεμαχίου τότε συμβαίνει το ανεξήγητο με δεδομένο ότι η απόσταση μεταξύ τους μετριέται σε εκατοντάδες μ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.