Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση σε μεταλλικά μέρη ΚΚΜ σε ταράτσα


Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά που λέτε, αλλά στο κτίριο στην ταράτσα πάνω έχει κλωβό γείωση αντικεραυνική προστασία, ακριβώς πάνω από το δίκτυο είναι οι ΚΚΜ, εγώ βασικά ψάχνω να βρω την νομοθεσία εάν πρέπει να έχει ξεχωριστή γείωση τα μεταλλικά μέρη της ΚΚΜ, οπτικά δεν βλέπω στο εξωτερικό περίβλημα καλώδιο γείωσης, κανονικά θα έπρεπε να έχει?δεν βγάζω άκρη. Στον πίνακα έχει καλώδιο γείωσης το οποίο προφανώς είναι για τα ηλεκτρικά μέρη της ΚΚΜ, μπορεί να είναι αυτό το καλώδιο και γείωση των μεταλλικών μερών?

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο της γείωσης μιας συσκευής πρέπει να είναι συνδεδεμένη με όλα τα μεταλλικά μέρη με τα οποία μπορεί να έρθει σε επαφή ο άνθρωπος. Εάν το καλώδιο της γείωσης είναι συνεδεμένο με το σασί (μεταλλικό μέρος, σκελετό, καπάκια) της ΚΚΜ, τότε επειδή το ένα μεταλλικό μέρος ακουμπά στο άλλο, όλα τα μεταλλικά μέρη είναι εξίσου γειωμένα.

 

 

Αν χρειάζεσαι διευκρίνηση πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα η γείωση της Κλιματιστικής υπάρχει αλλά γίνεται "εντός" στις κλέμες που καταλήγει το παροχικό καλώδιο το οποίο θα έχει 4 ή 5 αγωγούς. Λογικό είναι να μην την βλέπεις καθώς πιθανόν να ενώνεται με το σασί από τη μέσα πλευρά και όχι εξωτερικά.

 

Μιας και μιλάμε για αντικευρανική προστασία επαναλαμβάνω ότι κλιματιστικές ή άλλα συστήματα που βρισκονται στην ταράτσα ΔΕΝ απαιτείται να γειωθούν υποχρεωτικά ισοδυναμικά με την αντικεραυνική. Το αν πρέπει ή όχι να γίνουν ισοδυναμικές συνδέσεις εξαρτάται από την απόσταση από το σύστημα γείωσης. Το ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα μέρη του κτιρίου. Έστω π.χ. παράθυρο αλουμινίου το οποίο γειτνιάζει με τον αγωγό καθόδου (γειώσεως) του συστήματος αντικευραυνικής. Εφόσον γειτνιάζει πρέπει να γίνει ισοδυναμική σύνδεση και μάλιστα (αν είναι μεγάλο σε ύψος) πιθανόν και σε δύο σημεία. Ο λόγος που αυτό πρέπει να γίνει είναι η εμφάνιση τόξου ή η εμφάνιση επαγωγικών ρευμάτων λόγω της μεγάλης έντασης του ρεύματος. Αν το παράθυρο ΔΕΝ είναι κοντά στον αγωγό ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να γίνει ισοδυναμική σύνδεση. Υπάρχει κάποιος τύπος από τα πρότυπα iec που υπολογίζει αυτή την απόσταση αλλα δεν τον έχω πρόχειρο τώρα. Βέβαια το να κάνεις ισοδυναμικές συνδέσεις δεν είναι κακό.

 

Επίσης, το κεραυνικό ρεύμα όταν πλήξει ένα κτίριο που διαθέτει σύστημα αντικεραυνικής, πιθανότατα να μην διοχετευθεί όλο στην γη. Μπορεί δηλαδή (εξαρτάται από τη γείωση) μόνο ένα 60% να γειωθεί και το υπόλοιπο να διοχετευθεί στο δίκτυο με τη μορφή κρουστικού ρεύματος. Ως εκ τούτου το σύστημα αντικεραυνικής προστασίας πρέπει να περιλαμβάνει εκτός από τους κλωβούς και τα ηλεκτρόδια, υποχρεωτικά (άποψή μου) και απαγωγούς κρουστικών υπερτάσεων τουλάχιστον στον κεντρικό πίνακα (συνήθως τύπου Τ1 για κτίρια ή Τ2 για σπίτια) χωρίς και αυτό να είναι πάντα αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.