Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΕ ΛΗΓΜΕΝΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ 2ου ΟΡΟΦΟΥ


JDalas

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Έχω ρίξει στο 2ο όροφο κολώνες και πλάκα μέσα στο χρόνο ισχύος της άδειας (εκδόθηκε το 2002) 
(Η οικοδομή στο Ισόγειο και στον Α όροφο έχει άλλη άδεια η οποία εκδόθηκε αρκετά χρόνια πριν και είναι καθόλα νόμιμη). 
Η άδεια αυτή έχει λήξει προφανώς το 2006.
Καρτέλα στο ΙΚΑ είχα ανοίξει τότε και είχα πληρώσει τα αντίστοιχα ένσημα για τις κολώνες και την πλάκα.
Μετά για λόγους οικονομικούς, σταμάτησαν οι εργασίες.

Τώρα θέλω να χτίσω περιμετρικά στον 2ο όροφο και βέβαια να πληρώσω και τα σχετικά ένσημα (με προσαύξηση; και πόσο;)
Μου λένε ότι πρέπει να βγάλω νέα οικοδομική άδεια. Για τα οικονομικά μου δεν είναι απλά δύσκολο.
Με συμφέρει να χτίσω χωρίς έκδοση νέας άδειας και να πληρώσω πρόστιμο αυθαιρέτου;
Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει η προσαύξηση-πρόστιμο από το ΙΚΑ;
Τι επιλογές έχω;
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικός που απευθύνθηκες σου είπε ότι απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πριν την έκδοσή της. Αν κατασκευάσεις σήμερα αυθαίρετο όροφο μετά θα πρέπει να πουλήσεις την οικοδομή για να πληρώσεις τα πρόστιμα (και ίσως να μην φτάνουν κιόλας. Σχήμα λόγου ήταν αφού έτσι και αλλιώς με αυθαίρετα δεν θα μπορούσες να πουλήσεις). Οπότε, ότι σου είπε ο μηχανικός σου, αυτό και θα πρέπει να κάνεις.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.