Μετάβαση στο περιεχόμενο

νομιμοποίηση αύξησης μόνο ύψους μετά το 2011 σε πέτρινο σπίτι προ του 1925


dimos1

Recommended Posts

23 λεπτά πριν, tetris said:

Αν είχες συμβουλευθεί μηχανικό πριν προβείς σε οποιαδήποτε εργασία,

Δεν ήθελα να το θέσω το θέμα αυτό γιατί η επιλογή του μηχανικού ήταν δική μου και σέβομαι όσους συμμετέχουν εθελοντικά σε αυτό το φόρουμ.
Όμως μηχανικός μου πρότεινε την αύξηση ύψους,  πέρασε κατά την διάρκεια των εργασιών, και έδωσε τις προδιαγραφές για τα σίδερα στο σενάζ. Ουδέποτε αναφέρθηκε οτι η αύξηση ύψους 1-1.5 μέτρο αποτελεί αυθαιρεσία, όπως ομοίως δεν αναφέρθηκε οτι η αύξηση αυτή δεν θα μου δώσει κανένα λειτουργικό όφελος (δεν προκύπτει λειτουργικό "πατάρι"). "Περασμένα, πληρωμένα, ξεχασμένα". Το θέμα είναι τώρα τι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimos1 said:

...
Όμως μηχανικός μου πρότεινε την αύξηση ύψους,  ...

Παμ απ την αρχή πάλι ...

Τον πλήρωσες για την συμβουλή γνωμάτευση που του ζήτησες?

ή προφορικά απλή κουβέντα ήταν?

Συνοπτικά του είχες αναθέσει να σου  κάνει κάποιο έργο ή φιλικές συμβουλές και μόνο.

 

και

συμφωνώ με tetris

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Didonis said:

Παμ απ την αρχή πάλι ...

Με όλο το σεβασμό, είναι σαν με ρωτάτε πόσο βλάκας ήμουν.


Θα απευθυνθώ και σε άλλους μηχανικούς, όμως από τι κατάλαβα από τα γραφόμενα, η διαδικασία είναι "μπελάς" για 50τμ και ίσως αυτό να δικαιολογεί την απουσία ενδιαφέροντος (όταν υπάρχουν πιο εύκολες εργασίες όπως τοπογραφικά, προσφυγές για δασικά, τακτοποιήσεις κλπ)
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.