Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά οικοπέδου και τροχόσπιτο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, μη βιαστείτε σχετικά με τον τίτλο 😁

 

Τα δεδομένα άλλαξαν, σε περίπου ένα χρόνο σκοπεύω να αγοράσω ένα οικόπεδο, με σκοπό να χτίσουμε ένα σπίτι μέσα σε αυτό, αλλά όχι άμεσα.

Γιαυτό λοιπόν μέχρι τότε θέλω να βάλω μέσα ένα καλό τροχόσπιτο. Μετά από πολύ ψάξιμο δεν βρήκα σωστές απαντήσεις διότι τα περισσότερα θέματα (γενικά στο ίντερνετ) είναι για αγροτεμάχια κλπ. 

 

Εκτός από το τροχόσπιτο, θα χρειαστεί:

1) υπόστεγο περίπου στα 50τμ

2) τσιμέντο κάτω από το υπόστεγο

3) αποθήκη η οποία θα έχει ρεύμα κανονικά, δηλαδή θα γίνει όλη η διαδικασία για την ηλεκτροδοτηση του οικοπέδου. Εάν γίνεται να χρησιμοποιήθει σαν κουζίνα - τουαλέτα; 

4) βόθρος 

Τι ισχύει λοιπόν; σε άρτιο και οικοδομισιμο οικόπεδο που Δεν υπάρχει σπίτι; 

 

Γενικά με την φορολογία και τις άδειες. Είμαι άγαμος, ατεκνος και το οικόπεδο (σπίτι στο μέλλον) θα είναι πρώτη κατοικία, θέλω να γνωρίζω όσο περισσότερα γίνεται ώστε να είμαι νόμιμος αλλά και να ξέρω στο περίπου τι θα χρειαστώ.  

 

Σας ευχαριστώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τροχόσπιτο είναι όχημα και παίρνει άδεια από το συγκοινωνιών. Αν το τοποθετήσεις μόνιμα και συνδεθεί με βόθρο και ρεύμα είναι ένα αυθαίρετο κτίσμα και εμπίπτει στις διατάξεις περί αυθαιρέτων, ήτοι αν γίνει καταγγελία θα στο γράψει η Πολεοδομία ως αυθαίρετο κτίριο.

Βεβαίως, προυπόθεση για να έχεις βόθρο, είναι να εκδόσεις οικοδομική άδεια για ανέγερση κατοικίας (ο βόθρος αποτελεί σύνοδο έργο) και ρεύμα λαμβάνεις οταν αποπερατώσεις την οικοδομή (αφού πάρεις πιστοποιητικό ελέγχου στο τέλος). Αν σκέφτεσαι να πάρεις εργοταξιακό ρεύμα και νερό και να συνδεθείς, ξέχασέ το, διότι είναι παράνομη η χρήση τους για το τροχόσπιτο. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν χτιστεί μόνο ένα μπάνιο και ένας μικρός χώρος που θα χρησιμοποιηθεί σαν κουζίνα; δηλαδή κοντά στα 15τμ δεν υπάρχει λόγος να συνδεθεί το τροχόσπιτο με βόθρο και ρεύμα. 

 

Άρα δηλαδή πρέπει να βγει πρώτα η οικοδομική άδεια για ανέγερση κατοικίας , έπειτα για βόθρο και υπόστεγο. 

 

Η άδεια θα είναι για 15τμ ή για οσο επιτρέπει το οικόπεδο; θα είναι σε ισχύ μετά από 2 - 3 χρόνια που θα χτιστεί το σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να χτίσεις σπίτι έστω και μικρό το τροχόσπιτο τι το θέλεις;

Θα πας σε μηχανικό θα κάνει όλες τις μελέτες που απαιτούνται (αρχιτεκτονικά, στατικά, κλπ) για μια μικρή λειτουργική κατοικία  και όταν θα εκδοθεί η οικοδομική άδεια, τότε μπορείς να ξεκινήσεις να χτίζεις και να φτιάχνεις βόθρο και περίφραξη. Σημείωσε ότι υπάρχουν και ένσημα στο ΙΚΑ. Όλα αυτά υπό την προυπόθεση ότι το οικόπεδο οικοδομείται. Η άδεια ισχύει για 4 χρόνια με δυνατότητα αναθεώρησης για παράταση ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Aν είναι να χτίσεις σπίτι έστω και μικρό το τροχόσπιτο τι το θέλεις;

Θα πας σε μηχανικό θα κάνει όλες τις μελέτες που απαιτούνται (αρχιτεκτονικά, στατικά, κλπ) για μια μικρή λειτουργική κατοικία  και όταν θα εκδοθεί η οικοδομική άδεια, τότε μπορείς να ξεκινήσεις να χτίζεις και να φτιάχνεις βόθρο και περίφραξη. Σημείωσε ότι υπάρχουν και ένσημα στο ΙΚΑ. Όλα αυτά υπό την προυπόθεση ότι το οικόπεδο οικοδομείται. Η άδεια ισχύει για 4 χρόνια με δυνατότητα αναθεώρησης για παράταση ισχύος.

Χρήσιμες πληροφορίες ευχαριστώ. 

 

Μιλάω πάντα για οικοδομισιμο οικόπεδο. 

 

Το τροχόσπιτο το θέλω γενικά και όταν χτιστεί το σπίτι. Στην πορεία το υπόστεγο θα είναι πάρκινγκ και η κουζίνα αποθήκη. 

 

Νομίζω υπάρχει μεγάλη διαφορά στα χρήματα από 15τμ στα 50τμ ή 70τμ

Οπότε το ερώτημα έχει ως εξής. Θα βγάλουμε άδεια για 15τμ υπόστεγο και βόθρο; Έτσι θα είναι όλα νόμιμα; 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το τροχόσπιτο μόνο σε ρόδες ως όχημα και με την άδεια που έχει λάβει από το μεταφορών. Αυτό είναι νόμιμο. Καλή συνέχεια.

Ακριβώς έτσι και δηλωμένο θα είναι. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.