Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικύρωση τοπογραφικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια άλλη πιο πρόχειρη λύση είναι να τους βρίσεις που ζητάνε τοπογραφικό...ίσως να βάλουν μυαλό και να αποσύρουν την απαίτηση αυτή

Link to comment
Share on other sites

Η πλακίτσα είναι καλή και η ειρωνεία είναι ακόμη καλύτερη.Συγχαρητήρια.Το παραλογισμό ότι θέλει η τράπεζα τοπογραφικό για κτίσμα με άδεια οικοδομής εδώ και 50 χρόνια δεν το θίγει κανένας και μάλιστα ζητάνε επικύρωση απο ΚΕΠ....και να αναγράφεται ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο..εγώ λέω να γράψουμε ότι είναι μη άρτιο και εκτός σχεδίου και να το καταγγείλω στη πολεοδομία να φέρουν τις μπουλντόζες.....

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε μένα δεκτά τα συγχαρητήρια. έχω χιούμορ....μόνο μια κοπέλα που πήραξα στο λεωφορείο προχτές είχε αντίθετη γνώμη και χαρακτήρισε κρυάδα αυτό που της είπα...έπρεπε να ήταν εδώ τώρα να δει τα μεγαλεία μου.........αχχχ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνείς με τον παραλογισμό ? Έγω έτσι όπως το έχω αντιληφθεί η τράπεζα ζητάει απλά ένα τοπογραφικό της περιοχής ανεξαρτήτου παλαιότητας. Μιλάμε για πώληση διαμερίσματος όχι οικοπέδου.Δηλαδή όποιος θέλει να πάρει ένα παλιό διάμερισμα θα πρέπει εάν δεν βρει την άδεια του κτίσματος (εξαιρώ το σχέδιο κάτοψης για το οποίο πρέπει να κάνει μια στοιχειώδης αποτύπωση) να πληρώνει και τοπογράφο για να αποτυπώσει τα αυτονόητα?? Και επειδή πολύ εξυπνάδα έχει πέσει ακούστε τα δικαιολογητικά μεταξύ άλλων που ζητάει πολύ μεγάλη τράπεζα μεταξύ άλλων :

 

1.Κάτοψη ακινήτου (επικύρωση αντιγράφου από συμβολαιογράφο ή ΚΕΠ)

2.Αντίγραφο αδείας (επικύρωση αντιγράφου από συμβολαιογράφο ή ΚΕΠ)

3.Τοπογραφικό διάγραμμα του οικοπέδου που βρίσκεται το ακίνητο με βεβαίωση μηχανικού ότι το οικόπεδο έιναι άρτιο και οικοδομήσιμο (επικύρωση αντιγράφου από συμβολαιογράφο ή ΚΕΠ)

 

Αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες μου έδωσες και μια νεα ιδέα....προχώρα στην αγορά του διαμερίσματος αλλά κάνε μια υπεύθυνη δήλωση οτι σε ενδιαφέρει μόνο το διαμέρισμα και όχι και τα χιλιοστά που του αναλογούν στο οικόπεδο και προκύπτουν από την σύσταση. τότε ίσως τους πείσεις να μην πας τοπογραφικό....καληνύχτα προτού φάω κανα ban

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες μου έδωσες και μια νεα ιδέα....προχώρα στην αγορά του διαμερίσματος αλλά κάνε μια υπεύθυνη δήλωση οτι σε ενδιαφέρει μόνο το διαμέρισμα και όχι και τα χιλιοστά που του αναλογούν στο οικόπεδο και προκύπτουν από την σύσταση. τότε ίσως τους πείσεις να μην πας τοπογραφικό....καληνύχτα προτού φάω κανα ban

 

Καλό μέτρημα.....συνέχισε έτσι....rigid μου αρέσει αυτό στη κοσμάρα σου...Άστο το τρελό στη τρέλα του βαθύτατα φιλοσοφημένο....Φαντάζομαι με το πέρασμα τον χρόνων το οικόπεδο θα μεταβάλλεται σε έκταση και κατά αυστηρήν μαθηματικήν λογικήν άρα θα μεταβάλλονται και τα χιλιοστά που βγήκαν με το αρχικό τοπογραφικό σχεδιαγραμμα...αλλά εγώ δομοστατικός είμαι τι ξέρω από αυτά.....Καληνύχτα και καλές δουλειές !!!

 

Υ.Γ Αγαπητέ rigid στη πλάκα μέσα με τα μπούνια που λένε....όσο δε πάει αλλά εδώ μάλλον έπεσε και λιγη ειρωνεία...τόσα χρόνια σε αυτό το forum που αποτελεί κόσμημα για όλο το κόσμο των μηχανικών δεν έχω ειρωνευτεί κανένα και για τίποτα ότι και εάν έβλεπα ότι και εάν άκουγα. Διότι ούτε ξερόλας είμαι ούτε φωστήρας. Ένας απλός μηχανικός είμαι με προβληματισμούς και ανησυχίες και προσπαθώ να βοηθήσω με τη σειρά μου το forum αυτο να γίνει ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε μάχιμε75, μην τρελλαίνεσαι, χούμορ κάνομε

edit: ολοι απλοί ειμαστε με προβλήματισμούς, οι περίπλοκοι μας έχουν εγκαταλειψει προ πολλού

 

Τί είπα δηλαδή που μπορεί να φάνηκε παράλογο ? Εδώ η τράπεζα ζητάει επικύρωση από συμβολαιογράφο !!! που σημαίνει ότι το τοπογραφικό μπορεί να είναι και 70 ετών.....Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.