Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΣΤΑΣΗ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΚΤΙΣΜΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εϊμαι συνιδιοκτήτης σε εκτός σχεδίου οικόπεδο που περιέχει νόμιμο κτίσμα του 1976. Σύμφωνα με την διαθήκη του μακαρίτη, τοι χωρίζει σε 2 τμήματα, βόρειο και νότιο αμφότερα με πρόσβαση σε δημόσιο δρόμο, το ένα από τα οποία όμως διαθέτει το κτίσμα και βάσει διαθήκης αυτό είναι το δικό μου.Θα ήθελα να αξιοποιήσω το συγκεκριμένο ως κατοικία οπότε πως γίνεται να το εξασφαλίσω? Για το οικόπεδο δεν έχω πρόβλημα να είναι εξ αδιαιρέτου. Ο έτερος κληρονόμος-συγγενής δεν το αμφισβητεί αλλά εφόσον θα δαπανήσω χρήματα για ανακαίνιση θα ήθελα να εξασφαλιστώ. Σύσταση καθέτου δεν γίνεται εξ όσων ξέρω εφόσον δεν υπάρχει κτίσμα στο άλλο τμήμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

πότε πεθανε ο αρχικος ιδιοκτητης;

τι γραφει η αποδοχη σας;

το 2017...δυστυχως ο συμβολαιογράφος και το κτηματολόγιο λένε ότι είναι αδιαίρετο... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitrisGe said:

το 2017...δυστυχως ο συμβολαιογράφος και το κτηματολόγιο λένε ότι είναι αδιαίρετο... 

σωστα λενε....

δυστυχως

κατα τα λοιπα, η ερμηνεια της διαθηκης γινεται απο τους κληρονομους και σε περιπτωση διαφωνιας, απο το δικαστηριο.

Ο παππους ηθελε να παρει ο ενας το ενα σπίτι και το υπολοιπο δομησης ο αλλος σε ξεχωριστο τμημα.

Αν ηξερε οτι η "κατατμηση" απαγορευεται,  θα εδινε το ενα σπιτι με ποσοστα στον εναν και το δικαιωμα δομησης στον αλλον κατα τα υπολοιπόμενα ποσοστα ...ή καπως ετσι.

Αρα, ο ενας εχει το σπιτι με 50% σαν αυτοτελη ΟΙ και ο αλλος 50% με το δικαιωμα δομησης μιας ΟΙ.

Προφανως η ανοικοδομηση διαφόρων ΟΙ, εν επαφη, με βαση το Δ270/85 δεν απαγορευεται

Και σε "αποσταση" επιτρεπεται, με τις τελευταιες ρυθμισεις, μετα απο εγκριση.

Αρκει να μην περιεχει η  συσταση,  τις καταδικαστεες και απαγορευμενες  λεξεις

"με βαση το νδ. 1024"

 συζητειστε τα.

υγ

τι εμβαδον εχει το γηπεδο;

πόσα τμ. ειναι το κτισμα [όλα μαζι τα τμ...]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.μια λύση που μου είπαν είναι η νομιμοποίηση μιας μισογκρεμισμένης αποθήκης στο άλλο τμήμα, οπότε βάσει νόμου του 2017/2020 γίνεται η κατάτμηση αφού και τα 2 θα έχουν κάποιο κτίσμα άσχετα αν δεν είναι ισάξιο.Ενας άλλος μηχανικός μου είπε ότι γίνεται οριζόντια σύσταση κανονικά όπου αναφέρεται η αποκλειστικότητα του κτιρίου και εφόσον το αποδεχόμαστε οι 2 ιδιοκτήτες με κατοχυρώνει. Ευχαριστώ ξανά

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ηταν

"το ένα από τα οποία όμως διαθέτει το κτίσμα και βάσει διαθήκης αυτό είναι το δικό μου"

Προφανως με δυο κτισματα  "παμε" σε αλλες διαταξεις.

και φυσικα η ΟΙ ισχυει οπως προανεφερα.

Μιλας με τον συμβ/φο σου και τον μηχανικο σου για τις λεπτομερειες.

υγ

υπαρχει βεβαια και μια αποθηκη  που δεν την αναφερει η διαθηκη...πιθανον να μην ειναι γραμμενη στο Ε9 κανενος...πουθενα λογω της "καταστασης της"

συζητειστε τα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.