Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση οπλισμένου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Έχει κανείς υπόψη του αν υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης της θερμομονωτικής ικανότητας του οπλισμένου σκυροδέματος με χρήση κάποιου πρόσμικτου;Νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα χρήσης θηραϊκής γης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο με αερακτικά (έχουν οι Basf και Sika τουλάχιστον) φαντάζομαι μπορείς να καταφέρεις κάτι, αυξάνοντας το ποσοστό των φυσαλίδων αέρα στο σκυρόδεμα. Αλλά και πάλι πόσο να την αυξήσεις, λίγα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι θυμαμαι από τη Δομικά Υλικά για τετοια υλικα,αλλά άντε να βρεις σημειώσεις.

Η ερώτηση έχει να κάνει με τη θερμομόνωση εμφανούς σκυροδέματος

Link to comment
Share on other sites

....Η ερώτηση έχει να κάνει με τη θερμομόνωση εμφανούς σκυροδέματος

 

Αντε, αν βρείς την λύση σε αυτό, θα σε κάνω θεό μου, όπως λέει και ο zavi.

 

Υπάρχει και το θέμα που λέει ο ΑΡΗΣ, αλλά έχουν μικρή επίπτωση στην συνολική αντοχή. Οτι και να κάνεις όμως, δεν νομίζω πως θα καταφέρεις να βγάλεις ένα αξιοπρεπές λ μόνο με κάποιο πρόσθετο.

 

Εμφανές μέσα-έξω, φαντάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γι αυτό απορρίπτεται η λύση της εσωτερικής μόνωσης.

Έχω δει ωραιότατες κατασκευές τέτοιο είδους στο εξωτερικό, αλλά πώς τα μονώνουν;

Μη χρειαστεί να φτάσουμε σε πάχη τοιχείων 50cm για να ικανοποιούν τις απαιτήσεις θερμομόνωσης

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μου μπορώ να σκεφτώ είναι η λύση του διπλού τοίχου (Double Wall) όπως εφαρμόζεται στην βαριά προκατασκευή. Που να βρείς όμως βαριά προκατασκευή στην Ελλάδα πιά...η μία μετά την άλλη κλείνουν, ή κοντεύουν να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.