Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο πολεοδομίας σε νομιμοποιημένο ακίνητο βάσει του Ν.4178


KostasKostas1

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σας. Είμαι ιδιώτης και έχει ανακύψει το εξής πρόβλημα: το 2015 έκανα μια μεταβίβαση ακινήτου (γονική παροχή) και πλήρωσα πρόστιμο νομιμοποίησης με τον 4178, είχε γίνει μια παράβαση 8τμ οπότε πλήρωσα το πρόστιμο. Τον 4/2021 η πολεοδομία έκανε έλεγχο και ζήτησε από τη μηχανικό στη δήλωση νομιμοποίησης να γράψει αναλυτικά την νομιμοποίηση. Η μηχανικός μας έλεγε από μέρα σε μέρα θα το φτιάξω, δεν έκανε τίποτα και τέλη Ιουλίου η πολεοδομία μου επιβάλλει πρόστιμο 7000. Έχω ένα μήνα να γίνει η ενημέρωση από την μηχανικό και αυτή με πάει από μέρα σε μέρα. Υπάρχει δυνατότητα προσφυγής κατά του προστίμου και να μπορέσω να αλλάξω μηχανικό; Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- τι ακινητο μεταβιβασες;

- τι ειδους αυθαιρετα ηταν αυτα τα 8 τμ.;

-τι "βρηκε" η αυτοψια και τι γραφει  σαν λογο επιβολης προστιμου;

[ανεβασε την εκθεση προστιμου-χωρις το ονομα]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έγινε γονική παροχή ακινήτου α ορόφου σε 2οροφη οικοδομή. Η αυθαιρεσία αφορούσε στην μπροστινή όψη του σπιτιού, ουσιαστικά είχαμε κλείσει ένα κομμάτι του μπαλκονιού για να κερδίσουμε χώρο. Η πολεοδομία μου επιδοσε έκθεση αυτοψίας στην οποία μου επιβάλλει πρόστιμο για αυτό, παράβαση για ανέγερση και διατήρηση υμιυπαιθριου χώρου. Το πρόβλημα μου είναι ότι η υπάλληλος της πολεοδομίας μου το είπε ορθά κοφτά ότι σου βάζω πρόστιμο γιατί η μηχανικός δεν έχει αξιωθεί 4 μήνες να συμπληρώσει αυτό που της είπαμε

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

ή θα ξεκινησεις εναν πολεμο με την ΥΔΟΜ για το "τι ακριβως" πρεπει να γραφει η εκθεση του μηχανικου και τι "ελεγχει" η ΥΔΟΜ

και, ανεξαρτητα που μεσα στα απαραιτητα  στοιχεια της δηλωσης ειναι η "περιγραφη" του  αυθαιρετου,, ή εάν η "ελλειπης" περιγραφη δημιουργει ακυρωσια ή λογο προστιμου

θα πας με αυτο

[απο τον Pavlos33]

Ü Εάν δεν προσκομίζεται η παραίτηση του πρώτου μηχανικού, ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης πρέπει να αναφέρει τους λόγους που ζητά την αντικατάστασή του. Το ΤΕΕ κοινοποιεί στον πρώτο μηχανικό το αίτημα αντικατάστασης, με το οποίο ζητά σχετική ενημέρωση και προχωρεί στην αντικατάσταση, εφόσον  ο μηχανικός δεν προβάλει ειδικούς λόγους που μπορεί να συντρέχουν κατά περίπτωση.

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/38452-αλλαγή-μηχανικού-για-τον-417813/page/2/

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική διαδικασία που παραθέσατε. Η πολεοδομία έχει πει αναλυτικά στη μηχανικό τι ακριβώς θέλει, ουσιαστικά είναι να γράψει αναλυτικά το είδος παράβασης και τίποτα άλλο. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί η μηχανικός δεν το κάνει τόσους μήνες. Μόλις βρήκα άλλο μηχανικό και προχωράω άμεσα σε αντικατάσταση. 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.