Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα,

για τα έργα που λήγει η προθεσμία 15/06 μετά τη δίμηνα παράταση που πήραν, αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί τι μπορούμε να κάνουμε;  Εν τω μεταξύ αρκετά είναι στη φάση του Β' ενεργειακού και μετράει κανονικά ο χρόνος οπότε εξαρτάται και από άλλο μηχανικό..η παράταση ανωτέρας βίας γνωρίζει κανείς πόσο εύκολα γίνεται δεκτή και με ποια αιτιολογία και τι δικαιολογητικά; Παράταση γενική θεωρείτε παίζει να δοθεί σε όλους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλησπέρα,

για τα έργα που λήγει η προθεσμία 15/06 μετά τη δίμηνα παράταση που πήραν, αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί τι μπορούμε να κάνουμε;  Εν τω μεταξύ αρκετά είναι στη φάση του Β' ενεργειακού και μετράει κανονικά ο χρόνος οπότε εξαρτάται και από άλλο μηχανικό..η παράταση ανωτέρας βίας γνωρίζει κανείς πόσο εύκολα γίνεται δεκτή και με ποια αιτιολογία και τι δικαιολογητικά; Παράταση γενική θεωρείτε παίζει να δοθεί σε όλους;

Γενικά δύσκολα δέχονται παράταση ανωτέρας βίας. Έχω περίπτωση ωφελούμενου που είχε οικονομικά προβλήματα λόγω εκτάκτου προβλήματος στη δουλειά του και ζητήσαμε 3 μήνες. Αρνήθηκαν.

Επίσης,στο πρόγραμμα του 2021 έχουν φάει την αυτόματη παράταση στις πρώτες αιτήσεις με υπαιτιότητα τους γιατί ενώ καθυστερούσαν να ανοίξουν το σύστημα, είπαν να πατήσουμε εμείς την αυτόματη παράταση αντί να τη δώσουν αυτοί. Κανονικά, θα έπρεπε να δώσουν δικαίωμα να ξανανοίξει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή σε αυτά τα έργα που έχουν ολοκληρώσει τις εργασίες και έχουμε καλέσει Β' ενεργειακό και δεν έχει προλάβει να ολοκληρώσει τον έλεγχο ή ακόμη και την καταχώριση στο σύστημα παίζει να έχουμε θέμα και να μη δεχτούν την παράταση ανωτέρας βίας; Θα μας τρελάνουν..

Link to comment
Share on other sites

Στην Συνοπτική Εικόνα υπάρχει ένα έγγραφο "Δήλωση Πιστοποίησης για την Ολοκλήρωση του Έργου". Πρέπει να το αναρτήσουμε στα Δικαιολογητικά; Το υπογράφει ο ωφελούμενος; δεν φαίνεται να έχει θέση υπογραφής για τον ωφελούμενο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αρκετά έργα που έχουμε καταθέσει τα τελικά δικαιολογητικά εδώ και 3-4-5 μήνες και δεν έχουν έρθει ούτε σχόλια, ούτε τίποτα και όντως λήγουν θεωρητικά στις 15/6. Δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι.. Από την άλλη δεν βλέπω το deadline να υπάρχει κάπου πλέον στην αίτηση.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Rumpelstiltskin said:

. Από την άλλη δεν βλέπω το deadline να υπάρχει κάπου πλέον στην αίτηση.. 

Αν δεν υπάρχουν φράγκα συνάδελφε, σε τι να πληρώσουν...σε ρεβύθια ή φασόλια? 😀

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής. Εχω περίπτωση διαμερίσματος που εκτός των άλλων είναι να βάλει και αντλία θερμότητας (8kw) για ψύξη θέρμανση. Ξέρω οτι όπως λέει στο παράρτημα VI θα πρέπει το EER>2.95. Επίσης όπως αναφέρουν οι ΤΟΤΕΕ

"Για τις αντλίες θερμότητας ή/και τους ψύκτες με συνολική ψυκτική ικανότητα κάτω των 100 kW,,
επειδή η εκτίμηση του μέσου εποχιακού δείκτη αποδοτικότητας SEER δεν είναι ευχερής, για
τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου κεντρικών εγκαταστάσεων
κλιματισμού λαμβάνεται κατά τη μελέτη ή την επιθεώρηση ως τελική ψυκτική απόδοση ο
ονομαστικός δείκτης αποδοτικότητας EER για ονομαστικές συνθήκες λειτουργίας θερμοκρασίας
εξωτερικού αέρα 35οC και θερμοκρασία προσαγόμενου ψυχόμενου μέσου 7οC σύμφωνα με το
ευρωπαϊκό πρότυπο ΕΝ 14511:2007, όπως δίνεται από τον κατασκευαστή και αναγράφεται
στις τεχνικές προδιαγραφές ή/και στο πλαίσιο της μονάδας ψύξης."

Όταν ρώτησα όμως δύο προμηθευτές, για Α.Θ. που να ικανοποιείται ο παραπάνω συντελεστής (ΕΕR2.95 για 35/7) μου είπαν οτι δεν υπάρχει σε μικρές κάτι τέτοιο. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι δεν έχω καταλάβει σωστά ή απλώς δεν επιτρέπουν για ψύξη τις Α.Θ.;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. 

Οποιος πήρε το πρόγραμμα '21 για την κύρια κατοικία του, μπορει να κάνει αίτηση με του' 24 για διαμέρισμα που το μισθώνει (κυρια κατοικία του μισθωτή) ? 

Ευχαριστώ 

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, μία ερώτηση έχω για την οποία ψάχνω διάφορα σχετικά με το πρόγραμμα και δεν βρίσκω απάντηση. Είμαι νέος μηχανικός και δουλεύω σε γραφείο. Δεν χρησιμοποιώ πουθενά τη σφραγίδα μου ακόμα. Έτρεξα σε προσωπικό μου χρόνο το εξοικονομω 21 για το πατρικό μου διαβάζοντας τους οδηγούς και τα βήματα μόνος μου. Ότι χρειάστηκε να εκδόσω για το πρόγραμμα (Α΄ ΠΕΑ, ΗΤΚ, ΕΕΔΜΚ) τα έβγαλα μόνος μου μετά απο συνεννόηση με τον μηχανικό του γραφείου που εργάζομαι στου οποίου το όνομα εκδόθηκαν. Δεν εκδόσαμε κάποιο παραστατικό εκείνη τη στιγμή. Τώρα στο στάδιο που ολοκληρώθηκαν οι εργασίες και θα πρέπει να ανεβάσω δικαιολογητικά, είναι υποχρεωτικό να επισυνάψω αμοιβή που έδωσα για έκδοση ΕΕΔΜΚ για παράδειγμα?? Δεν θα μπορούσα να την εκδόσω εκτός προγράμματος με δικά μου χρήματα? Τους αφορούν να δούν υποχρεωτικά αυτά τα παραστατικά για ΗΤΚ και ΕΕΔΜΚ??

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι υποχρεωτικο. Μελέτες δεν θα κάνεις προσθηκη στην καταχωρηση λοιπων. Η ΗΤΚ θα βαλεις τυπικα  0.01Ε για να προχωρησει. Αν κοψει ακομα και τωρα ΑΠΥ για μελετες (επι πιστωσει)  και ΗΤΚ (με τραπεζικη εξοφληση) θα επιδοτηθουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.