Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

3 hours ago, katrmp said:

οχι δεν ειναι υποχρεωτικο. Μελέτες δεν θα κάνεις προσθηκη στην καταχωρηση λοιπων. Η ΗΤΚ θα βαλεις τυπικα  0.01Ε για να προχωρησει. Αν κοψει ακομα και τωρα ΑΠΥ για μελετες (επι πιστωσει)  και ΗΤΚ (με τραπεζικη εξοφληση) θα επιδοτηθουν

Έστω και αυτο το 0,01 δε θα πρέπει να φανεί σε κάποιο παραστατικό?? Δεν με απασχολεί να επιδοτηθούν γι αυτο και δεν ασχολήθηκα με παραστατικά όταν έβγαλα ΗΤΚ και ΕΕΔΜΚ. Θεώρησα ότι σημαίνει πως τις εκδίδω με δικά μου χρήματα εκτός προγράμματος. Από το πρόγραμμα ουσιαστικά θέλω να επιδοτηθώ μόνο υλικά και εργασίες για τις παρεμβάσεις που έκανα. Ελπίζω να μην το βρω μπροστά μου όσων αφορά τις αμοιβές των μηχανικών. ΗΤΚ γιατι με τραπεζική εξόφληση? Πως το εννοείς? δε θα κόψουν στο γραφείο απλά μια απόδειξη? Αν εννοείς το 20ρικο που είναι το παράβολο το χα πληρώσει κανονικά μέσω τραπέζης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Ερώτηση τιμολόγησης για Β. ΠΕΑ

Ο ιδιοκτητης στο Β ΠΕΑ κατέθεσε στην τράπεζα και το κόστος του παραβόλου σε μία καταθεση. Εγω τί ποσο πρέπει να κόψω στην ΑΠΥ για το Β' ΠΕΑ ώστε να τα εισπράξει απο το πρόγραμμα ? Το προσαυξημένο ώστε να συμφωνει με το καταθετήριο ή με κάποιον τρόπο πρέπει να δείχνω στην ΑΠΥ τι ακριβώς πληρώθηκε;

Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω εάν πρέπει να τοποθετηθεί σε αυτη την ενότητα... θεωρώ πως ειναι σχετικό γενικά με εξοικονομω

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Β΄ΠΕΑ για πιθανό μελλοντικό  εξοικονομω! Τι συμβαίνει όταν εχουμε αρχικη ενεργειακή κλαση Γ του Α Ενεργειακου πιστοποιητικού (Κ.Α. 93,6 - Υπάρχον Κτ.116,8 -Σεναριο 44,3 ) και στο Β' Ενεργειακό πιστοποιητικό τελικώς μετα τις διάφορες παρεμβάσεις για διαφόρους λόγους προκύπτει Β+ με (Κ.Α. 70,9 - Υπάρχον Κτ.39,7).

Υπάρχει πιθανότητα να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα επιτυχώς ;  Ο έλεγχος κατηγορίας παίζει κάπου ρόλο? Για παραδειγμα αν δεν εχουμε Α καθαρό χάνουμε το πρόγραμμα?

Edited by nickgryl
Α ερωτημα
Link to comment
Share on other sites

Η  ΑΠΥ να ειναι στο συνολικο ποσό.  Για τα 5 ευρω μπορεί να ειναι και στα λιγοτερα αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να πεσετε σε ελεγχο που μπορεί να μην γνωρίζει. Θα επιδοτηθει ο ωφελουμενος τα του ΠΕΑ μονο. 

Δεν θα κλεισει αν δεν παει Α

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.