Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο WC κοιτάει σε πλατεία


john_b

Recommended Posts

Γεια σας

Στο όριο της μικρής πλατείας που έχει και εκκλησάκι εντός της, βρίσκεται ο τοίχος που έχω το WC μου.

 Ο τοίχος είχε ένα μικρό ξύλινο παραθυράκι 25χ25 που κοίταζε την πλατεία, το οποίο αντικατέστησα με ένα αλουμινίου 35χ40 περίπου (δεν μπορούσε να φτιαχτεί μικρότερο).

Το σπίτι είναι τακτοποιημένο, καθότι ήταν αυθαίρετη μονοκατοικία του 70. Επίσης το παράθυρο προϋπήρχε της πλατείας. Έπειτα φτιάχτηκε η πλατεία εκεί.

Το παράθυρο αυτό του WC θεωρείται παράνομο;

Μπορούν να μου ζητήσουν από το Δήμο, αν ασχοληθεί ποτέ κανείς, να το κλείσω;

Αν προκύψει ποτέ κάτι τέτοιο, μπορώ να το ανεβάσω ψηλότερα ως παράθυρο - φεγγίτη;

Τι άλλες εναλλακτικές έχω;

Edited by john_b
Link to comment
Share on other sites

Αν η πλατεία είναι Δημόσια Έκταση και όχι ιδιωτικό γεωτεμάχιο της εκκλησίας το θέμα είναι πιο απλό και εμπίπτεις στις διατάξεις για ανοίγματα προς Ο.Γ. ή Ρ.Γ.

Θα πρέπει να τσεκάρει ο Μηχανικός σου ή Τεχνικό γραφείο το σχέδιο πόλης και να σε καθοδηγήσει τα τι και τα πως.

Αν η πλατεία είναι Δημόσια Έκταση και όχι ιδιωτικό γεωτεμάχιο της εκκλησίας το θέμα είναι πιο απλό και εμπίπτεις στις διατάξεις για ανοίγματα προς Ο.Γ. ή Ρ.Γ.

Θα πρέπει να τσεκάρει ο Μηχανικός σου ή Τεχνικό γραφείο το σχέδιο πόλης και να σε καθοδηγήσει τα τι και τα πως.

Το ποιος έκανε πρώτος το παράθυρο ή την "πλατεία" δεν επηρεάζει το τι ισχύει σήμερα. (συνοπτικά δεν ενδιαφέρει αν το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό). ή αυγό θα φάς ή κότα .... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, john_b said:

... Ο.Γ. ή Ρ.Γ., που αναφέρεις;

Ο.Γ. = Οικοδομική Γραμμή

Ρ.Γ. = Ρυμοτομική Γραμμή

Είναι ορολογία σχετικά με χωροταξία και πολεοδομία. Δεν μπορεί να γίνει διαδικτυακό μάθημα ούτε για το Κοινόχρηστο Χώρο τι είναι. Για αυτό σου είπα απο την αρχή θα πρέπει να δει τα δεδομένα του Οικοδομικού Τετραγώνου που βρίσκεται το ακίνητο σου και πιθανά και την Οικοδομική Άδεια που έχεις, Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικός για να καθοδηγήσει τα τι και τα πως.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και σε ιδιωτικό χώρο να "έβλεπε" το παράθυρο, μετά από τόσα χρόνια έχει αποκτήσει "δικαίωμα". Επ' αυτού όμως, πλέον αρμόδιοι είναι οι νομικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.