Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση θερμαντικών σωμάτων


amolofos

Recommended Posts

CostasV, έχεις δίκιο διότι θέλοντας να τα γράψω όσο πιο περιλιπτικά γίνεται, βγαίνουν διαφορετικά συμπεράσματα και δεν αναφέρονται όλα.

Πιστεύω ότι για την επιλογή ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες του που δεν μπορούν να αποτυπωθούν σε μερικές γραμμές.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει εμφανισιακά στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και από εμένα!!

Έχω υπολογίσει τις απώλειες ενός χώρου και πάω να επιλέξω τα σώματα τύπου πάνελ που θα βάλω. Εχω λοιπόν τα φυλάδια από τρείς διαφορετικούς κατασκευαστές και βλέπω για το ίδιο σε διαστάσεις σωμα, τρεις διαφορετικές θερμικές αποδόσεις.

Σώμα RADEL DELONGHI 33/900/1000------3703 kcal/h

TORNADO 33/900/1000--------------4100 kcal/h

BAUGER 33/900/1000----------------4730 kcal/h

Ας μου εξηγίσει κάποιος γιατι γίνεται αυτό και θα ήθελα ένα σχόλιο για τις τρείς εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

To γιατί γίνεται αυτό είναι θέμα της σχεδίασης του κάθε σώματος και της κάθε εταιρείας.

Από εκεί και πέρα έχει δίκιο ο mechatr0n. Είναι στις ίδες θερμοκρασίες?

 

Εσύ θα επιλέξεις το σώμα που ταιριάζει καλύτερα στις απώλειες που έχει ο κάθε χώρος. Σίγουρα θα σε συμφέρει να αγοράσεις όλα τα σώματα από μία εταιρεία και όχι από δύο ή τρεις. Οπότε μπορείς να παίξεις με τις διαστάσεις του κάθε σώματος για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.