Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


erling

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε διώροφο κτίσμα με ισόγειο κατάστημα και όροφο κατοικία πρόκειται να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το ισόγειο έχει ανεξάρτητη είσοδο και ο όροφος εξυπηρετείται μέσω κλίμακας που ειναι εντός περιγραμματος του ισογείου. Κάτω από τη σκάλα, λόγω του μεγάλου ύψους του ισογείου, έχει κατασκευαστεί wc , επομένως εκμεταλλεύεται από τον ιδιοκτήτη του ισογείου.

Πως θα αποτυπώνατε την παραπάνω κατάσταση στον πίνακα οριζόντιας?

Όλο το εμβαδόν της προβολής της σκάλας σαν κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο ή τον χωρο κάτω απο τη σκαλα στα τμ του ισογείου?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχεις κατι σαν και αυτο

https://www.google.com/maps/@40.9467896,22.4539858,3a,90y,175.58h,96.12t/data=!3m6!1e1!3m4!1swair_y7KhJ9_OiDgkv56Cg!2e0!7i16384!8i8192?hl=el-US&entry=ttu

δλδ ενα ισογειο καταστημα, ανεξαρτητο απο την οικοδομη 

και κατοικια στον οροφο, με δικη της σκαλα που ξεκιναει απο το ισογειο. Αρα, δεν τιθεται θεμα "κοινοχρηστων"

Η σωστη περιγραφη ειναι

- Διαμερισμα α' οροφου αποτελουμενο απο σκαλα ανοδου, δυο δωματια, χωλ κλπκλπ. εμβαδου ....τμ. [δεν τιθεται θεμα για μικτα και καθαρα]

- Ισογειο καταστημα εμβαδου ;;;;; τμ.

  Πλην ομως  κατω απο την σκαλα ανοδου του διαμερισματος, δημιουργηθηκε ενα "κενο"....κενο ηταν... δεν το εκλεισαν.... και απεμεινε προς χρηση του καταστηματος ολο το κατω μερος της σκαλας, αλλα το κλεισιμο  δεν φαινεται στην αδεια

Και τί ειδους αυθαιρεσια μπορει να εχεις ωστε να τακκτοποιούσες με καποιον τροπο και να ξεμπερδευες;;;

  Πού επεκταθηκες; Σε κοινοχρηστα οχι...σε ξενη ιδιοκτησια ναι... αλλα ομως δεν προσβαλλεται η χρηση της ιδιοκτησιας...

δλδ εδω εχεις  μια ΟΙ στο πανω μερος της σκαλας  που ειναι μερος της κατοικιας και δημιουργια μιας ΟΙ κατω απο αυτην που ειναι μερος  της ΟΙ του καταστηματος.

  Μετα ταυτα, μιλας με τον συμβ/φο, τί κατοψεις θα του πας και για το πώς θα περιγραψεις αυτους τους χωρους, εν οψει οτι σε καποια μεταβιβαση στο μελλον, αυτη  θα "κολλησει" αν δεν γινουν ολα σωστα.

[εχεις να  δεις τι θα κανεις με  τα Ε9, τα τμ. του ΤΑΠ και των ΔΤ   και το κτηματολογιο...]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία στο ισόγειο διώροφου κτιρίου.

Σε μετρήσεις για ΕΕΔΜΚ που αφορά σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις/αλλαγή χρήσης (από κατάστημα σε θέση στάθμευσης) και λειτουργική συνένωση χώρων, υπάρχει διαφορά μεταξύ των τετραγωνικών που αναφέρονται στο συμβόλαιο και στην άδεια και αυτών που μετράω. Η διαφορά είναι περίπου 2.5 μ2.

Σε πρόσφατο τοπογραφικό για μεταβίβαση υπάρχει επίσης διαφορά της τάξεως 0.4 μ στα μήκη των προσώπων σε σχέση με την άδεια.

Ακολουθώ τους κανόνες εμβαδομέτρησης που έχουν αναφερθεί σ' αυτό το νήμα, δηλαδή, προσμετράω ολόκληρα τα δομικά στοιχεία όταν διαχωρίζουν από κοινόχρηστους χώρους και τα μισά όταν διαχωρίζουν από όμορες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Ποια τετραγωνικά/διαστάσεις να χρησιμοποιήσω στα αρχιτεκτονικά που θα αναρτηθούν για την ΕΕΔΜΚ? Αυτά που μετράω ή αυτά που αναφέρονται στην άδεια και το συμβόλαιο? Αναφέρουμε κάτι στη τεχνική έκθεση σχετικά με την απόκλιση? 

Στόχος μου είναι να μην υπάρξει πρόβλημα αργότερα με την ηλεκτρονική ταυτότητα ή μελλοντική πώληση της ιδιοκτησίας εξ' αίτιας της απόκλισης.

Ευχαριστώ!

Edited by GP80
σαφήνεια
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

πελάτης ζητάει νέα εμβαδομέτρηση κτίσματος για αποδοχή κληρονομιάς για συμβολαιογράφο.

Το κτίσμα έχει διαφοροποιήσεις, (πχ έχει κάνει προσθήκη στο ισόγειο και έχει κλείσει στο υπόγειο τις αποθήκες). Επίσης δεν έχει κάνει καμία τακτοποίηση.

Και εγω αναρωτιέμαι , εγώ έκανα επι τόπου μέτρηση, για να καταθέσω τις μετρήσεις στην συμβολαιογράφο κάνω

1. απλά μια κάτοψη που αναφέρω τις νέες μετρήσεις?

2. το σφραγίζω και το στέλνω?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωνεις ατυπα τον συμβ/φο για να κανει τις δηλωσεις φορου κληρονομιας και απόδοχη

χωρις σφραγιδες και υπογραφες.

 Μετα την αποδοχη θα εχεις νομιμους κυριους να σου δωσουν εντολη για τακτοποιηση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Anakara Όπως τα λέει ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου). Αν στο ακίνητο έχει εκδοθεί Ο.Α θα σχεδιάσεις το νόμιμο περίγραμμα με αναγραφή της Ο.Α πάνω και τα υπόλοιπα θα τα αναγράψεις καθ υπέρβαση της άδειας με πλήρη εμβαδομέτρηση, όπως ακριβώς θα έκανες στην περίπτωση που θα ζητούσαν υπαγωγή. Θα διορθωθούν τα Ε9 του αποθανόντος για να εκδοθούν τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ πενταετίας. Μετά, την μεταγραφή της αποδοχής, όπως λέει ο Δημήτρης, παίρνεις εντολή από τους νόμιμους ιδιοκτήτες για να τακτοποιήσεις. Η αναγραφή αυθαίρετων στο σχέδιο μη σε προβληματίζει καθώς για την αποδοχή δεν απαιτείται ΗΤΚ και ΠΠΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @Pavlos33 σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου.

Το ακίνητο κτίστηκε χωρίς άδεια και είχε υπαχθεί στον νόμο 1337/1983 του Α. Τρίτση

Άρα ακολουθώ την διαδικασία που μου προανέφερες?

Σχέδιο με αναφορά του νόμου και τα νέα δεδομένα της εμβαδομέτρησης?και σφραγίδα?

Συγγνώμη που ρωτάω λεπτομέρειες αλλά είμαι νέα και δεν μου έχει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ρωτάς. Έτσι πρέπει.

Λοιπόν ο ν. 1337/83 αν βρεθεί στο αρχείο της Υδομ πλήρης φάκελος (2 δηλώσεις κλπ) συνιστά αναστολή κυρώσεων. Συνήθως αυτές οι δηλώσεις αποδείχθηκαν ελλιπής σε ό,τι αφορά εμβαδομέτρηση κτισμάτων, χρήσεις, οικόπεδα κλπ. Καλό είναι από τώρα να κάνεις τον έλεγχο, να δεις αν υπάρχουν στοιχεία και αν θα απαιτηθεί τακτοποίηση μετά την αποδοχή. Μη βασιστείς σε ότι φέρει ο  κληρονόμος. Κάνε αίτηση (νομίζω στο τμήμα αυθαιρέτων θα το βρεις) Πολεοδομία να εντοπίσεις το φάκελο ρύθμισης Ν. 1337. Ακόμη όμως και αν δεν τον βρεις ή μπορεί να έχει γίνει μόνο η μία από τις δυο δηλώσεις, δεν σε αποθαρρύνει αυτό. Συνήθως περιπτώσεις Ν. 1337 και 720/77 τις αγνοούμε διότι έχουν πολλά λάθη και προτιμούμε (λόγω και χαμηλού προστίμου κατηγορίας 1 ή 2) να υπάγουμε όλο το ακίνητο στο ν. 4495/17 εξασφαλίζοντας έτσι την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση για το ακίνητο του πελάτη το οποίο μετά την περαίωση της δήλωσης θεωρείται βάσει του ΝΟΚ νομίμως υφιστάμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @Pavlos33 τις έχω κάνει τις κινήσεις που μου ανέφερες σχετικά με τον φάκελο, έκανα αίτηση , τον βρήκα τον φάκελο έχει τις 2 αιτήσεις αλλα απο τις φωτό δεν έχει καμία σχέση το κτίσμα του τότε με το σήμερα.

Έχει γίνει μια μικρή επέκταση στον 1ο όροφο και το ισόγειο το είχαν δηλώσει σαν αποθήκη αλλα δεν αναφέρει πουθενά στην διαθήκη τα τετραγωνικά της αποθήκης, πλέον όμως η αποθήκη έχει κλειστεί .

Εγώ έκανα αυτοψία και πήρα όλες τις μετρήσεις.

Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι η συμβολαιογράφος μου ζήτησε μια εμβαδομέτρηση και τίποτε άλλο για να γίνει η αποδοχή γιατί μου είπε οτι τέλος του μήνα λήγει η προθεσμία.

Σίγουρα θέλει τακτοποίηση γιατι δεν έχει καμία σχέση το τότε με το σήμερα. 

Εγω λοιπόν τι κάνω? Ένα απλό σχέδιο κ  αναφέρω μόνο τις μετρήσεις και το στέλνω στην συμβολαιογράφο?

Πρέπει να γράψω και κάποια τεχνική έκθεση ?

Έχω μπερδευτεί.

Σε ευχαριστώ θερμά και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα χρειαστείς τοπογραφικό διάγραμμα. Θα γίνει πρώτα η αποτύπωση του ακινήτου. Με βάση την αποτύπωση που θα προκύψει θα συνεχίσεις στο να ετοιμάσεις και την κάτοψη, ενώ τα εμβαδά θα τα αναγράψεις στο υπόμνημα του τοπογραφικού στην υποενότητα υφιστάμενα κτίρια. Τεχνική έκθεση δεν θα συντάξεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.