Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


erling

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Μπορεί σε ένα διαμέρισμα στο εμβαδόν του να προσμετρηθεί και το κλιμακοστάσιο ή είναι λάθος; Να σημειώσω πως το κλιμακοστάσιο είναι μέσα στον Σ.Δ

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι πολύ γενική. Το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστος χώρος ή μπορεί να είναι αποκλειστικής χρήσης. Η δική σου περίπτωση σε τι αφορά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΜΑΤΑΛΑΣ ΠΕΤΡΟΣ said:

...ή είναι λάθος; ...

λάθος, εκτός και αν η κλίμακα είναι εσωτερική του Διαμερίσματος, ή τμήμα της αν είναι πχ ισόγειο και έχει υποκείμενο τμήμα της ενσωματωμένο λειτουργικά στο διαμέρισμα.

 

Αν ανεβάσεις κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης θα μπορεί να υπάρχει μια πιο σφαιρική εικόνα άρα και απάντηση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί την συνηθισμένη  περίπτωση που έχουμε:

ισόγειο κατάστημα ή οικία και όροφο κατοικία χωρίς να υπάρχει σκάλα ανόδου στο δώμα  κατά την οποία αυτονόητα η είσοδος στο ισόγειο γίνεται απευθείας από το πεζοδρόμιο-δρόμο ενώ στον όροφο με κλίμακα που αρχίζει από το πεζοδρόμιο με μοναδική  κατάληξη στον όροφο. Οπότε ναι η κλίμακα εμβαδομετρείται  ή εξ ολοκλήρου ή εν μέρει (καθώς τμήμα της κάτω του ουρανού της εξυπηρετεί και το ισόγειο) με το εμβαδό του ορόφου 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ και συν/φε (ως προς το συνταξιούχος και εσύ) tetris  

αναφέρεσαι  λες και  σε βαρυστομάχιασε  η παράθεσή μου, με μια επιπλέον περίπτωση που κάποιον άλλον μπορεί να βοηθήσει αν όχι και τον ίδιο τον ερωτώντα -χωρίς να χρειάζεται να επανέλθει ο ίδιος με νέες διευκρινήσεις.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις το λόγο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Όντως μπορεί η ερώτηση μου να είναι γενική. Θα ανεβάσω κάτοψη για να βοηθήσω.Α3 ΚΑΤΟΨΗ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ.pdfΑυτή είναι η κάτοψη σύμφωνα με την οικ. άδεια. Επειδή μου ζητάει η συμβολαιογράφος να γράψω το εμβαδόν του διαμερίσματος (που τότε δεν υπήρχε διαμέρισμα με την καθαρή έννοια του όρου) θέλω να δω αν μπορώ να πάρω και το κλιμακοστάσιο. Πλέον η κάτοψη είναι διαφορετική λόγω τακτοποιήσεων (ανεβάζω και αυτή την κάτοψη)

Α.01.ΚΑΤΟΨΗ ΥΠΟΓΕΙΟΥ-ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις το λόγο σου!

Για άλλη μια φορά με παρεξήγησες😃

Η ανάρτησή μου αναφερόταν στο αόριστο ερώτημα του συναδέλφου, πράγμα που επισήμαναν οι δύο συντονιστές. 

 

@ΜΑΤΑΛΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

Αγνοώντας τις όποιες πολεοδομικές παραβάσεις/αυθαιρεσίες, η σκάλα (από τη στιγμή που εξυπηρετεί περισσότερους από ένα χώρους) είναι κοινόχρηστη. 

Ως προς την εμβαδομέτρηση του συγκεκριμένου χώρου, θεωρείς "δικό σου" όλο το πάχος των περιμετρικών τοίχων, πλην αυτών που συνορεύουν με όμορη ιδιοκτησία όπου "δικό σου" είναι το μισό πάχος.  

Edited by tetris
συμπλήρωση
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΜΑΤΑΛΑΣ ΠΕΤΡΟΣ said:

.... Θα ανεβάσω κάτοψη για να βοηθήσω.....

συνάδερφε για ανέβασε κατόψεις και άνω ορόφων....

Έτσι όπως το δείχνει αυτό που ανέβασες την σκάλα την δείχνει σαν εσωτερική ενός διαμερίσματος (μεζονέτ ή άλλο).... και δεν είναι εφικτό να καταλάβω αν είναι κοινόχρηστη ή από ποια στάθμη και μετά και με άλλες διηρημένες ιδιοκτησίες.

Συνοπτικά δεν βγαίνει άκρη ακόμα με τα δεδομένα που έχεις δώσει....

 

Υ.Γ.

Και ποιο από τα δύο σχέδια ισχύει σήμερα.... (δηλαδή υφιστάμενη κατάσταση)

 

Εδιτ.

Υ.Γ. 02

άστο κατάλαβα με αρκετή φαντασία μάλλον.

το εν ισχύ ειναι το ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ (μάλλον)

οπότε υπάρχει μόνο μία κλίμακα που πάει σε διάδρομο από τον οποίο μπαίνεις στο διαμέρισμα και αριστερα πάς σε αποθήκες κλπ

αρα συμπεραίνω ότι ο μικρός αυτός διάδρομος και οι αριστερά αποθήκες είναι κοινόχρηστα και όλο το δεξιά είναι το διαμέρισμα.

Αν ολα αυτά ισχύουν τότε στο διαμέρισμα προσμετράς στην επιφάνεια του και όλο το υποκείμενο τμήμα του κεντρικού κλιμακοστασίου (που λογικά θα είναι από πάνω του)

Έχεις βάλει και μια διακεκομμένη γραμμή ως όριο ιδιοκτησίας οπότε ναι εκεί. Το υπόλοιπο Κοινόχρηστο υποθέτω.

Βάλε και ένα βελάκι εισόδου και στην πόρτα προς το Διαμέρισμα θα βοηθάει

 

Τέλος εγώ

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.