Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγοροπωλησια οικοπεδου


hillrx8

Recommended Posts

καλημερα σε ολους σας..ονομαζομαι Παναγιωτης...εαν μπορει καποιος μια γνωμη σε ενα θεματακι μου...μενω Σαλαμινα και εχω μια ιδιοκτησια οικοπεδου με οικημα...ακριβως πισω απο αυτην μετα απο 50 χρονια εμφανιστηκε ο ιδιοκτητης οικοπεδου  ο οποιος  επιθυμει να το πουλησει και για το οποιο ενδιαφερομαι...ομως βαση ΦΕΚ 2002 σχεδιο πολης χωρις ομως να εχει γινει ακομα εφορμογη απο τον Δημο το μισο ειναι πεζοδρομος και το αλλο παιδικη χαρα...γινεται αγοροπωλησια?//ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγοραπωλησια γινεται.

Το πιθανωτερο ειναι αυτο  το οικοπεδο να "εξαφανισθει"

Θα δοθει άλλο σε αλλη θεση, εκτος εάν ο μελετητης εχει περιθωρια να δημιουργησει αλλο "εκει", απο τις εισφορες σε γη των παρόδιων.

Το δικο σου παραμενει  ή επηρεαζεται και αυτο;

 Υποθετω οτι δεν συνδυαζεις την αγορα με συνενωση, διοτι,

 δεν  εχεις κανεναν ιδιαιτερο λογο να προσβλεπεις στην συνενωση του ομορου  του νεου με το παληο.

Με την ΠΕ θα αποδοθουν αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα.

Καθε ενα θα χτιζει τα δικα του, ανεξαρτητα.

Μιλα με τον μηχανικο σου.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Αγοραπωλησια γινεται.

Το πιθανωτερο ειναι αυτο  το οικοπεδο να "εξαφανισθει"

Θα δοθει άλλο σε αλλη θεση, εκτος εάν ο μελετητης εχει περιθωρια να δημιουργησει αλλο "εκει", απο τις εισφορες σε γη των παρόδιων.

Το δικο σου παραμενει  ή επηρεαζεται και αυτο;

 Υποθετω οτι δεν συνδυαζεις την αγορα με συνενωση, διοτι,

 δεν  εχεις κανεναν ιδιαιτερο λογο να προσβλεπεις στην συνενωση του ομορου  του νεου με το παληο.

Με την ΠΕ θα αποδοθουν αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα.

Καθε ενα θα χτιζει τα δικα του, ανεξαρτητα.

Μιλα με τον μηχανικο σου.

ευχαριστω για την αμεση πρωτη εκτιμηση...το δικο μου δεν επηρεαζεται απλα οπως ειπατε προσβλεπω την συνενωση...

 

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν κερδιζεις με την συνενωση

καθε ενα οικοπεδο χτιζει με καποιον σδ.

Με την  συνενωση τα ιδια θα χτιζεις.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Dimitri ναι ενδεχομένος να μην κερδίσει συντελεστή δόμησης με την συνένωση, το θέμα όμως είναι ότι αν έχει ένα οικόπεδο Α τετ. μέτρα και πάρει άλλο ένα Β τετ. μέτρα τότε θα έχει τα μέτρα ίσως για να κάνει κτίριο σε περισσότερους ορόφους και να του μείνει οικόπεδο για κήπο, υπαίθριες χρήσεις κλπ. Πως όμως όταν ο πεζόδρομος θα πάρει το μισο και η παιδικη χαρα το αλλο. Θα του μεινει οικοπεδο διπλα αυτό δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Arche said:

Dimitri ναι ενδεχομένος να μην κερδίσει συντελεστή δόμησης με την συνένωση, το θέμα όμως είναι ότι αν έχει ένα οικόπεδο Α τετ. μέτρα και πάρει άλλο ένα Β τετ. μέτρα τότε θα έχει τα μέτρα ίσως για να κάνει κτίριο σε περισσότερους ορόφους και να του μείνει οικόπεδο για κήπο, υπαίθριες χρήσεις κλπ. Πως όμως όταν ο πεζόδρομος θα πάρει το μισο και η παιδικη χαρα το αλλο. Θα του μεινει οικοπεδο διπλα αυτό δεν το ξέρω

το θεμα ειναι οτι δεν μενει κατι δυστηχως...θελω απλα να το χρησιμοποιησω σαν γη καθαρα δεν θα κτισω κατι γιατι ηδη εχω κατοικια...συν δομησης εχει 0.4 το οικημα μου δεν τον εχει καλυψη αλλα δεν θα κανω και κατι αλλο...απλα ηθελα το κτημα να μεγαλωσει...επισης...εαν δεν το αγορασω υπαρχει περιπτωση να βρεθει αγοραστης εφοσον στο σχεδιο ειναι δημ.χωρος? 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, hillrx8 said:

......εαν δεν το αγορασω υπαρχει περιπτωση να βρεθει αγοραστης εφοσον στο σχεδιο ειναι δημ.χωρος? 

όποιος χώρος έχει χαρακτηριστεί ως Δημόσιος χώρος τελεσίδικα να μπορεί να πωληθεί σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν μενει, θα δοθει αλλο οικοπεδο αλλού

Αυτος που θα αγορασει σημερα θα πρεπει να παει ¨"αλλου"

Μιλα με τον μηχανικο σου...να δει την μελετη

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ΣΚ θα περπατάς ως την πλατεία κοντά και έτσι περισσότερο χώρο θα έχεις πράσινο να βλέπεις και θα κάνεις και κανένα βήμα... μειώνεται και η χοληστερίνη έτσι

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 12:11 ΜΜ, Didonis said:

όποιος χώρος έχει χαρακτηριστεί ως Δημόσιος χώρος τελεσίδικα να μπορεί να πωληθεί σε κανέναν.

...και ας μην εχει γινει ακομα πραξη εφορμογης απο τον Δημο σωστα?...αρκει που ειναι στο ΦΕΚ...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.