Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρμοί διαστολής συστολής μωσαϊκού οροφής


maria61

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Σας παρακολουθώ από καιρό και με ευχαριστεί που δίδετε την ευκαιρία σε πολίτες να παίρνουν γνώμες ειδικών για διάφορα προβλήματα, ώστε να μην κάνουν λάθος ενέργειες. Αποφάσισα κι εγώ να ζητήσω τη συμβουλή σας. Στην τελευταία πλάκα της τετραόροφης οικοδομής μου κατασκευής 1990 έγινε μωσαϊκό, προκειμένου να δοθούν οι κατάλληλες κλίσεις για τα όμβρια. Για να αποφευχθεί η ριγμάτωσή του, έγιναν αρμοί διαστολής συστολής 3mm περίπου, τους οποίους γέμισαν με κατάλληλο υλικό της ceresit. Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί εμφανές πρόβλημα, όμως παρατηρώντας τους, διαπίστωσα, ότι το υλικό αυτό έχει ξεκολλήσει από τα πλάγια και φαντάζομαι ότι χρειάζεται συντήρηση, παρόλο που τότε μου 'χαν πεί ότι είναι εφόρου ζωής. Παρακαλώ πέστε μου τις ενέργειες που πρέπει να κάνω. Το είδε ελαιοχρωματιστής που έφερα για την εξωτερική συντήρηση της οικοδομής και μου είπε ότι θα βάλει γάζα να ντύσει τους αρμούς. Εγώ δεν θεωρώ ότι είναι σωστό, γιατί σκέφτομαι ότι θα προεξέχει κάποια χιλιοστά και θα δημιουργηθούν τετράγωνα <<δοχεία>> στην ταράτσα, που θα βοηθούν στην παραμονή των ομβρίων, έστω και για λίγο, και έπεται συσσώρευση σκόνης-λάσπης και λοιπών προβλημάτων. Είμαι υπερβολική; 

Link to comment
Share on other sites

Για υπερβολή δεν ξέρω, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ελαιοχρωματιστής δεν είναι ο πλέον αρμόδιος για κάτι τέτοιο. Σαν να συμβουλεύεσαι οδοντίατρο για επέμβαση καρδιάς. Απευθύνσου σε ειδικό (ασχολούμενο με μονώσεις) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ο ελαιοχρωματιστής που ανέφερα έχει συνεργείο και κάνει τέτοιες εργασίες γενικά. Είμαι από επαρχία Κρήτη και δεν βρίσκεις τα εξειδικευμένα συνεργεία των μεγαλουπόλεων. Γι’αυτό  το λόγο ρώτησα εσάς. Σήμερα πήγα σε κατάστημα μονωτικών που έχει συνεργείο και κάνει μονώσεις και σαν πρώτη λύση μου είπε το ίδιο πράγμα. Όταν αντέδρασα μου πρότεινε να καθαριστεί ο αρμός και να πληρωθεί με ένα υλικό της sika (sikaflex pro 3). Εγώ βρήκα από internet της alchimica μια πολυουρεθανική μαστίχη (Hyperseal) και της renovat ( pronova bausilikon) . Θα βάλω φαντάζομαι τον ελαιοχρωματιστή ή τον πλακά να το κάνει. Ποιο υλικό μου προτείνετε καλύτερα ; 

Edited by maria61
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ασχοληθεί ο πλακάς. Από τα 3 υλικά, έχω δουλέψει μόνο με το πρώτο και το εμπιστεύομαι. Το πιο σημαντικό όμως, είναι ο μάστορας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.