Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aπαλλαγή διαμερίσματος απο την κεντρική θέρμανση


vasilikι

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν μπορεί καποιος να με κατατοπισει γιατι ειμαι λίγο ασχετη. Σε διαμέρισμα με κεντρική θερμανση πετρέλαιο εχω βγαλει τα σώμτα του καλοριφερ. Πριν απο 4 περίπου χρονια με την παρουσία του διαχειριστή. Εκτοτε λειτουργω τα κλιματιστικά. Ειναι 43 τμ. και εχω δυο ερκοντιστιον ενα 9αρι και ενα 12. Πληρώνω το ποσοστό μου επί του πετρελαίου σύμφωνα με το καταστατικό 33%

Πριν απο ένα χρόνο περίπου ανέλαβε εταιρεία τα κοινόχρηστα. Και εκει ανακάλυψα οτι στον ιδιο όροφο με μενα διαμέρισμα 90τμ δεν πληρωνει τιποτα για την θερμανση. Έμαθα ότι έχει υγραρίο γιατι είδα τον ανθρωπο με τις μπουκαλες. Ολα καλα ως εδω, νομιζα οτι αυτο γινεται μονο με φυσικο αεριο, ρωτησα την εταιρεία και μου ειπε οτι μπορει και με άλλο καύσιμο έχει αλλάξει ο νομος. Οκ δεκτό λεω κι εγω να βαλω σομπες υγραερίου. Ναι μου λενε αλλα να τους δωσω μια βεβαιωση απο υδραυλικο ή ηλεκτρολογο για την εγκατασταση (! της σομπας; !!). Μετα ψαχνοντας ψαχνοντας επεσα πανω στο πιστοποιητικο ενεργειακης απόδοσης. Είμαι στον 4ο και τελευταιο όροφο και οντως η κεντρικη θερμανση δεν ζεσταινε το σπιτι. Εχω αλλαξει κουφωματα σε ενεργειακα εχω ηλιακο και τα δυο κλιματιστικα. Μηπως θα ήταν σοφότερο αν με καλύπτει το πιστοποιητικο αυτο (αν πληρει τις προυποθεσεις το διαμερισμα μου) για να απαλλαγω απο αυτο το 33%;

Ή να κανω αυτο που μου ειπαν απο την εταιρεία να φερω εναν υδραυλικο να υπογραψει οτι εχω σομπες υγραερίου;

 

Συγγνώμη για την μάλλον ηλίθια ερώτηση αν μπορει καποιος να με κατευθύνει θα του είμαι ευγνώμων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.