Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικίνδυνο / ετοιμόρροπο δέντρο 20m και αδιαφορία Δήμου & ιδιοκτήτη χώρου να λάβουν μέτρα


DisX

Recommended Posts

(To θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Απευθύνομαι στους φίλους του φόρουμ και ζητώ την συμβουλή σας, διότι αντιμετωπίζω μία ιδιαίτερη και επείγουσα κατάσταση:

Εντός ιδιόκτητου χώρου (πρασιά) γειτνιάζουσας πολυκατοικίας, βρίσκεται φυτεμένο (ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ αλλά σε ζαρντινιέρα / τοιχίο) ετοιμόρροπο & γέρικο δέντρο (κυπαρίσσι) ύψους σχεδόν 20m που ΗΔΗ γέρνει επικίνδυνα προς την δική μας τριώροφη οικία. Το ψηλό δέντρο που ήδη γέρνει προς την οικία μου και ξεπερνά x2 φορές το ύψος της οικίας μας, ταλαντεύεται επικίνδυνα με το παραμικρό θρόισμα του ανέμου, απειλώντας να σπάσει (ή να εκριζωθεί από την ζαρντινιέρα / τοιχίο στο οποίο κάποιος είχε την 'απίστευτη' ιδέα να το τοποθετήσει), να πέσει πάνω μας και να προκαλέσει σοβαρές υλικές ζημιές, τραυματισμό ή ακόμη και θάνατο.

Έχω ήδη επικοινωνήσει με την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και παρά το γεγονός πως ανταποκρίθηκαν άμεσα και ήρθαν αυθημερόν να διαπιστώσουν το πρόβλημα, δυστυχώς με πληροφόρησαν πως δεν έχουν καμία αρμοδιότητα διότι (καθώς είπαν) το ετοιμόρροπο και εξαιρετικά επικίνδυνο δέντρο (όπως και οι ίδιοι διαπίστωσαν) βρίσκεται εντός πρασιάς (της γειτνιάζουσας πολυκατοικίας) που χαρακτηρίζεται ως «ιδιωτικός χώρος» και όχι επί του κοινόχρηστου πεζοδρομίου - το οποίο απέχει μόλις 3-4 μέτρα!

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω, θεώρησα σωστό να αναζητήσω και να μιλήσω με τον διαχειριστή (και ιδιοκτήτη) της εν λόγω γειτνιάζουσας πολυκατοικίας που φιλοξενεί συνολικά 16 διαμερίσματα ιδιοκτητών & ενοικιαστών και του εξέθεσα τον σοβαρό προβληματισμό μου για την επικινδυνότητα του δέντρου ύψους 20m, την κατεπείγουσα ανάγκη λήψης μέτρων (κοπή / απομάκρυνση κλπ) καθώς και τον παραλογισμό να είναι φυτεμένο σε... ζαρντινιέρα / τοιχίο, ουσιαστικά χωρίς ρίζες & χωρίς στήριξη, το οποίο γέρνει επικινδύνως καθημερινά πάνω από το κεφάλι μας κι απειλεί την οικία μας και την σωματική ακεραιότητα της οικογένειάς μου. Εισέπραξα άρνηση, απαξίωση, ειρωνεία και ισχυρισμούς τύπου «...έλα, μωρέ, μην ανησυχείς, δεν πέφτει, κι αν πέσει, ε, τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε...». Έπειτα από λίγες ημέρες, επιχείρησα ξανά να μιλήσω με τον προαναφερθέντα διαχειριστή, ο οποίος (προφανώς) αποφεύγει συστηματικά να με συναντήσει ή να συζητήσει μαζί μου, ενώ όταν τελικώς κατάφερα να απασχολήσω επί του θέματος την σύζυγό του, έλαβα την α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-η (προφορική) απάντηση «...δεν μας νοιάζει, ας πέσει, έτσι κι αλλιώς στο δικό σου σπίτι θα πέσει όχι στο δικό μας...»

Παρακαλώ - εάν είναι δυνατόν - ενημερώστε με για τι νομικά όπλα μπορώ να έχω στη διάθεσή μου, διότι το ζήτημα δεν είναι «εάν» θα πέσει το δέντρο, αλλά το «πότε» κι ελπίζω να μην χρειαστεί πρώτα να μείνουμε χωρίς σπίτι ή να τραυματιστούμε σοβαρά ή να σκοτωθούμε λόγω αμέλειας των γειτόνων και ωχαδερφισμού από πτώση 20m δέντρου κι έπειτα να αναζητήσουμε άστεγοι ή σακάτηδες το δίκιο μας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτο

https://www.kathimerini.gr/society/977060/grafeiokratiki-peripeteia-gia-tin-kopi-dendroy/

και αυτο

https://www.aftodioikisi.gr/ota/dimoi/i-grafeiokratia-ton-dentron-amp-ta-provlimata-poy-prokalei/

και αυτο

https://www.ihunt.gr/τέλος-η-άδεια-του-δασαρχείου-για-κλάδε/

μετα,  θα πας στον δικηγορο σου.

υγ

μπορεις να πας στο ΑΤ της περιοχης να υποβαλεις γραπτως, παραπονα  να τον καλεσουν...

Εκει να δουμε αν θα λεει "ελα μωρε" και "δεν με νοιαζει"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

μπορεις να πας στο ΑΤ της περιοχης να υποβαλεις γραπτως, παραπονα  να τον καλεσουν... Εκει να δουμε αν θα λεει "ελα μωρε" και "δεν με νοιαζει"

Πολύ φοβάμαι πως για να απασχοληθεί το οικείο ΑΤ, θα πρέπει ήδη να τελείται ποινικό αδίκημα έτσι ώστε να συντάξει δικογραφία εις βάρος του / των και να την προωθήσει στον αρμόδιο Εισαγγελέα. Πολύ φοβάμαι επίσης πως για να απασχοληθεί το οικείο ΑΤ, θα πρέπει πρώτα να γκρεμιστεί το σπίτι ή να σκοτωθεί κάποιος, έτσι ώστε να αποδώσουν εκ των υστέρων κατηγορίες για αμέλεια στους ηλίθιους που τοποθέτησαν δέντρο ύψους 20m (και αρκετών τόνων) σε ζαρντινιέρα έτσι για να σπάσουν πλάκα, αγνοώντας πως όταν πέσει, δεν θα μείνει ρουθούνι

Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι Νομικός, προφανώς το να απευθυνθώ σε κάποιον ικανό Δικηγόρο είναι μονόδρομος έτσι ώστε να μου υποδείξει την προβλεπόμενη αντιμετώπιση σε τέτοιες περιπτώσεις και την κλιμάκωση των ενεργειών σε Δικαστικό επίπεδο (πχ εξώδικο, αγωγή κλπ). Το θέμα - και ο βασικός λόγος για τον οποίο ζήτησα να ακούσω την γνώμη & την συμβουλή των φίλων εδώ στο φόρουμ - είναι εάν κάποιος ήδη γνωρίζει τα ακριβή βήματα ή την μεθοδολογία που απαιτείται σε τέτοιες περιπτώσεις, έτσι ώστε να προετοιμαστώ αναλόγως. Επειδή (προφανώς) έχω να αντιμετωπίσω κάποιον ωχαδερφιστή εξυπνάκια, φοβάμαι πως πρόκειται να εμπλακούμε σε μία πολυετή, ψυχοφθόρο και δαπανηρή δικαστική διαμάχη για να κοπεί τελικώς το επικίνδυνο δέντρο πριν πέσει και μας πλακώσει

Εν πάση περιπτώσει, εάν κάποιος φίλος ΓΝΩΡΙΖΕΙ την διαδικασία και την μεθοδολογία ή έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο στο παρελθόν, παρακαλώ ας αναφέρει τι γνωρίζει, διότι κάθε γνώση είναι πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites

οταν πας στο τμημα και σου πουνε "ασε να  σκοτωθει καποιος και ξαναρχεσαι"...μας το λες

Για τα υπολοιπα θα αποφασισει ο δικηγορος σου.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

οταν πας στο τμημα και σου πουνε "ασε να  σκοτωθει καποιος και ξαναρχεσαι"...μας το λες

Για τα υπολοιπα θα αποφασισει ο δικηγορος σου.

καλη συνεχεια

ΟΚ, ας το επαναδιατυπώσω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:

  • ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως πάω στο ΑΤ και λέω τον καημό μου κι ας ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως η Υπηρεσία θα απασχολήσει πλήρωμα περιπολικού που θα πάει να τον ψάξει και δεν θα φύγει από το σημείο μέχρι να τον βρει και να τον καλέσει στο ΑΤ "δια υπόθεσίν του"! ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ...
  • Εάν για παράδειγμα καλούσαν εμένα στο ΑΤ, ΧΩΡΙΣ να είμαι κατηγορούμενος για κάτι και ΧΩΡΙΣ να μου πουν τον ακριβή λόγο, θα τους έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, αλλά ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως αυτός (ο διαχειριστής και ο κατά τον Νόμο υπεύθυνος για τα θέματα της πολυκατοικίας) πηγαίνει, και μάλιστα πηγαίνει άμεσα ή την επόμενη ημέρα. Κι ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως ο Αξιωματικός Υπηρεσίας του λέει "ναι, δεν είσαι κατηγορούμενος για κάτι, αλλά κοίτα εκεί βρε παιδί μου να το κόψεις το δέντρο μην πέσει" κι ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως αυτός θα πει "ναι, εντάξει... θα το κόψω το δέντρο... κάποια στιγμή, την άλλη 'βδομάδα... σε δυο τέρμινα" αλλά τελικώς δεν το κόβει ποτέ!

...οπότε...; Τι θα πετύχω με τον να τον καλέσει ΧΩΡΙΣ να είναι κατηγορούμενος για κάτι; Θα κερδίσω χρόνο; Νομίζω όχι! Κάθε άλλο μάλιστα. Το μόνο που θα καταφέρω είναι απλά να περάσει άσκοπα κι άλλος - ήδη πολύτιμος - χρόνος κι αυτός να διαιωνίζει την κατάσταση χωρίς να λαμβάνει μέτρα... επειδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ (από Δικαστήριο) να λάβει μέτρα

Για τους παραπάνω λόγους φαντάζομαι (επαναλαμβάνω, ΔΕΝ είμαι νομικός οπότε εάν κάποιος είναι ΚΑΘΕ εξειδικευμένη απάντηση θα έλυνε απορίες) πως θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό να του επιδοθεί ΕΞΩΔΙΚΗ διαμαρτυρία / δήλωση ενώπιον παντός αρμόδιου Δικαστηρίου που:

  • Θα ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ πως εγώ (ως θιγόμενος) από την πλευρά μου έχω ήδη προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί του και να βρούμε μια ικανοποιητική λύση κι έχω θέσει τους προβληματισμούς μου για τους κινδύνους (διότι εάν αύριο μεθαύριο γίνει κάποιο κακό, μπορεί ο πονηρός να ισχυριστεί πως δεν με ξέρει δεν με είδε και δεν μιλήσαμε ποτέ!)
  • Θα του ανακοινώνει πως για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φθορά, τραυματισμό, θάνατο η ευθύνη θα βαρύνει αποκλειστικά αυτόν/αυτούς και θα απαιτήσω την μέγιστη κατά τον Νόμο αποζημίωση

Εν πάση περιπτώσει, ελπίζω να μην ακούγομαι ως αχάριστος ή αγνώμων στη συμβουλή σου, απλώς θεωρώ την λύση του ΑΤ (χωρίς να τελείται κάποιο ποινικό αδίκημα ήδη) ως κάτι που θα καθυστερήσει περισσότερο την διαδικασία και μάλιστα χωρίς να προσφέρει ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι μιας πιο σκληρής και άμεσης απάντησης με "χαρτιά". Θεωρώ πως τέτοιοι τύποι (εφόσον δεν είναι κατηγορούμενοι για κάποιο ποινικό αδίκημα), ψαρώνουν μόνο όταν δουν μπροστά τους "χαρτιά" και την πιθανότητα να συρθούν σε Δικαστήριο από κάποιον δικηγόρο με κοφτερά δόντια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.