Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά Χιλιοστών και δικαίωμα Υψούν.


chrisnikos

Recommended Posts

Αγορά ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ επι του οικοπέδου και αγορά ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ.

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω 

1) Ποια διαδικασία 
2) Και ποια έγγραφα χρειάζονται, ώστε να αγοράσω τα εναπομείναντα χιλιοστά από το οικόπεδο και το εναπομείναν δικαίωμα ύψουν;

Είμαι κάτοχος ενός διαμερίσματος σε μια διώροφη μονοκατοικία. 
Στο οικόπεδο συνολικά είναι δυο διαμερίσματα (το δικό μου κ άλλο ένα άλλου  ιδιοκτήτη). 

Θέλω να αγοράσω τα 300 χιλ (300/1000) που είναι 50-50% με τον άλλο ιδιοκτήτη, κ επίσης να αγοράσω όλο το δικαίωμα ύψουν που είναι και αυτό 50-50%. 

*(Το δικαίωμα ύψουν και το δικαίωμα για τα εναπομείναντα 300χιλ  αναγράφεται μόνο στο καταστατικό της “πολυκατοικίας”.
Δεν αναγράφεται στα υπάρχων εως τώρα συμβόλαιο από όσο γνωρίζω, ούτε στο δικό μου ούτε του αλλου ιδιοκτήτη) 

Ποια είναι η ποιο ορθή νόμιμη οδός για να τα αγοράσω και να είμαι κύριος επικαρπίας αυτών; 

Γνωρίζει επίσης κάποιος τι πρέπει να προσέξω να αναφέρω στο συμβολαιογράφο ώστε να το συμπεριλάβει στο συμβόλαιο;  

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

- Ο πωλητης θα προσκομισει στον συμβ/φο τα 15 περιπου εγγραφα που απαιτουνται προς συνταξη συμβολαιου.

- ο δικηγορος σου θα ερευνησει την μεριδα του πωλητη

-και ο μηχανικος σου  θα ελεγξει εαν υπαρχει αδομητος σδ.  και την δυνατοτητα αξιοποιησης με καθ'υψος επεκταση.

-εσυ βαζεις  τα χρηματα της αγορας.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Dimitris GM

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει θέμα που αυτά τα χιλιοστά κ το δικαίωμα υψουν δεν δηλώνεται έως τώρα στο Ε9 κ γενικότερα σε αλλά έγγραφα παρά μόνο στο καταστατικό; 


*Απο όσο έχω καταλάβει όταν το δικαίωμα υψουν κ τα χιλιοστά είναι για μελλοντική χρήση και αναφέρονται σε καταστατικό ως εξ'αδιαιρέτου 50-50% (και όχι σε συμβόλαιο) δεν είναι ανάγκη να δηλωθούν στο Ε9 κλπ.. ισχύει; 

Δηλώνονται στο Ε9 κλπ μόνο όταν είσαι κάτοχος με συμβόλαιο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας

Πωλητε το δικαιωμα υψουν σε μια πολυκατοικια 20/1000 η οποια ειναι 4οροφη με γραφεια.

Εαν το αγορασω το δικαιωμα μπορω να χτησω;

Ευχαριστω

 

Το ερώτημα σας μεταφέρθηκε εδώ.

Κάνε αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα.

Βάζε τόνους στο κείμενο σου (επιλέγεις τις 3 τελίτσες πάνω αριστερά απο το κείμενο σου και επιλέγεις επεξεργασία)

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, όγκου, ύψους και στατική επάρκεια για προσθήκη ορόφου μπορεί και ναι.

Αν το κτήριο είναι παλαιό, στατιστικά (95,%) ξέχνα το ...

 

Υ.Γ.

Συμπλήρωση

Κι αν όλοι οι 4 όροφοι έχουν μηδενικές πολεοδομικές αυθαιρεσίες

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.