Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακές συνθήκες σε εταιρεία δημοσίων έργων


skyclad

Recommended Posts

Συνάδερφοι υπάρχουν κανόνες εργασίας όλοι ως νέοι έχουμε κάνει το μεγάλο λάθος να μην λέμε όχι στους εργοδότες μας για να δείξουμε χαρακτήρα.

 

Ως γνωστόν την Κυριακή την αφιερώνουμε στην οικογένεια μας και στην σωματική και ψυχική μας ηρεμία.

 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ρήση ενός Αλβανού εργάτη ( άθεου) που μου έλεγε

Την Κυριακή πρέπει να πηγαίνουμε στην εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα ολα αυτα που λετε ρε παιδια αλλα.... ας παραθεσω και εγω την δικια μου εμπειρια την οποια ζω ακομα. Σαν νεος μηχανικος δουλευω οπως και πολλοι αλλοστε με το κλασσικο μπλοκακι. Το ειδος της δουλειας ειναι επιβλεπων μηχανικος. Τα χρηματα που παιρνω (θα καταλαβετε γιατι σε bold) ειναι 1200 καθαρα συν Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Η εργασια αναλογα αλλοτε πενθημερο αλλοτε και Σαββατο και αλλοτε και Κυριακες, εξαρταται. Ολα αυτα καλα μεχρι εδω <<ας πουμε>> το θεμα ειναι οτι ενω πρεπει να πληρωνεσαι κανονικα οπως ολος ο κοσμος καθε μηνα εχω φτασει σε σημειο να μου χρωστανε 4 μηνες συν το μηνα που τρεχει. Θα μου πειτε και καλα καθεσαι ακομα εκει? Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω να βρω κατι αλλο, αλλα χωρις υπερβολες εχω στειλει καμια 70αρια βιογραφικα και δεν εχω παρει καμια απαντηση σε διαστημα απο Νοεμβριο εως τωρα. Μαλλον ειναι η κριση χμ..... ;)

Οποτε καταληγοντας θα πω οτι εχω επιλεξει να καθομαι εκει και να...@$#%#@ απο το να μην κανω τιποτα. Αλλοστε τουλαχιστον θα εχω και καποια προϋπηρεσια να γραψω στο CV μου, συν οτι θα παρω καποια στιγμη ισως σε βαθος χρονου και τα χρηματα που μου χρωστανε (τουλαχιστον ετσι πιστευω γιατι μπορει να αποδειχτει οτι εχω δουλεψει τους μηνες αυτους αν κινηθω δικαστικα, πραγμα το οποιο πιστευω δεν θα τους συμφερει θαρρω) συν τουλαχιστον οτι πληρωνουν το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Τουλαχιστον οταν ζητησα τα λεφτα γιατι επρεπε να το πληρωσω μου τα δωσαν.

Αρα ισως να μην και τοσο απλα τα πραγματα με τους εργοδοτες ετσι ωστε να μπορουμε και να αντιδρασουμε κυριως για το νεο μηχανικο ειδικα σε μια τετοια περιοδο. Συνεπως θα ελεγα Σκασε και κολυμπα...... για ολους οσους βρισκονται σε μια παρομοια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

επειδη όπως εχω αναφερει εχω μεγαλη εμπειρια απο εργασια σε τετοιες εταιρειες μεγαλες, θα πω τα εξης στους φιλους νεους συναδελφους:

 

ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΝΕ

 

και λιγα και ευγενικα σας λεει η myri.

 

Σας δουλευουν ψιλο γαζι. Σας χρωστανε λεφτα γιατι ΞΕΡΟΥΝ οτι δεν θα διαμαρτυρηθειτε. Τα λεφτα σας τα πηρε καποιος που φωναξε και χτυπησε το χερι στο τραπεζι. Κι αν στη τελικη χαλασει το καλο κλιμα και δεν σας λεν πια "καλο παιδι" τι εγινε? Τι χασατε? Το να σας χρωστανε 4 μηνες (για ονομα του θεου).

 

Αν απο την αρχη βαλετε μια γραμμη που δεν θα περασετε, θα σας σεβονται περισσοτερο. Ποτε δεν θα σας πουν μαλακα και κοροιδο ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝ ΤΩΡΑ - Μην παρεξηγηθητε, ειναι ετσι οπως σας τα λεω. Εγω εκει που ημουν ειχα 20 μηχανικους απο κατω και ξερω τι σας λεω φιλοι συναδελφοι.

 

Οταν εισαι τυπικος και αυστηρος, σε φοβουνται μην βρουν και κανενα μπελα και ειναι κι αυτοι τυπικοι. Αλλα το δυσκολο σε αυτη τη πορεια ειναι οτι πρεπει να εισαι ΤΕΛΕΙΟΣ στη δουλεια σου, και παντα ξυπνιος και σε εγρηγορση, γιατι σιγουρα θα σε κυνηγανε να σε φανε 50 ρουφιανοι γυρω γυρω. Αλλα ετσι πρεπει να ειστε παιδια, για να σεβεστε τον εαυτο σας, τις σπουδες σας, και το επαγγελμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε howard_roark πιστεψε με, δεν εκανα εκανα το μαλακα ουτε το καλο παιδι οπως λες πηγα ζητησα ή μαλλον απιτησα να πληρωθω και η απαντηση κοφτη << κοιτα υπαρχει προβλημα τα λεφτα σου θα τα παρεις αλλα αν δεν μπορεις να συνεχησεις υπο αυτες τις συνθηκες απλα σταματα και θα σε καλεσουμε να σε πληρωσουμε.>>

Δεν ηταν απλα ενας εκβιασμος τη στιγμη που την επομενη μερα εγινε μειωση στο προσωπικο και απ' οσο μπορω να ξερω οντως υπαρχει προβλημα γιατι ουτε και αυτους τους πληρωνουν.Συνεπως παλι καταληγω στο προϋγουμενο post μου

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω εσενα προσωπικα αλλα το γενικο προβλημα. επειδη εχω βρεθει και απο τις δυο πλευρες του θεματος ξερω τον τροπο σκεψης και αντιμετωπισης. Οποιος ειναι υποχωρητικος τον τρωει το μαυρο σκοταδι.

 

δεν ζω στον πλανητη αρη και αντιλαμβανομαι τις δυσκολιες, ειδικα αυτη την εποχη, αλλα καλο ειναι να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο για τον εαυτο μας.

 

Να πω και κατι. Αν δεν παρετε ρισκα και δεν απαιτησετε πραγματα τωρα που ειστε νεοι, μετα που θα εχετε οικογενειες και υποχρεωσεις που ουτε φανταζεστε, θα ειναι αργα - γενικα μιλαω χωρις να ξερω φυσικα συγκεκριμενες συνθηκες του καθενος. Μιλαω εκ πειρας.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα που παιρνω (θα καταλαβετε γιατι σε bold) ειναι 1200 καθαρα συν Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Η εργασια αναλογα αλλοτε πενθημερο αλλοτε και Σαββατο και αλλοτε και Κυριακες, εξαρταται.

 

Τα χρήματα που παίρνεις, είναι δεδομένο πως πρέπει να τα υπολογίζεις πάντα με πληρωμένο το ΤΣΜΕΔΕ (είτε από σένα, ή από τον εργοδότη). Γιατί πολύ απλά και ο υπάλληλος των 700-800 ευρώ, τα παίρνει καθαρά τα 800, με πληρωμένες τις ασφαλιστικές του εισφορές. Και φυσικά Χ14 μισθούς. Και με άδεια 1 μήνα το χρόνο. Και με λήψη αποζημίωσης όταν απολυθεί. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω προσωπικά, αλλά θέλω να δείξω ότι το "μπλοκάκι" έχει πολλές παγίδες, που πραγματικά έχω συναντήσει ελάχιστους συναδέλφους οι οποίοι εντοπίζουν. Τα νούμερα που δίνεις είναι τελικά, πολύ κάτω της ΣΣΕ (εφόσον δουλεύεις και κάποια Σάββατα και Κυριακές όπως λες), ακόμα και με το δεδομένο ότι βρίσκεσαι στην πρώτη 3ετία, πράγμα απαράδεκτο για παροχή υπηρεσιών με ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.