Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγνώστου Ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Ομολογώ πως δεν το γνώριζα ότι η διαδικασία αδειοδότησης Φωτοβολταϊκών δεν περιλαμβάνει έλεγχο ιδιοκτησίας. Η διαδικασία της εγκατάστασης και της λειτουργίας τουλάχιστον απαιτούν να υπάρχει ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 λεπτά πριν, ppanag said:

Ομολογώ πως δεν το γνώριζα ότι η διαδικασία αδειοδότησης Φωτοβολταϊκών δεν περιλαμβάνει έλεγχο ιδιοκτησίας. Η διαδικασία της εγκατάστασης και της λειτουργίας τουλάχιστον απαιτούν να υπάρχει ιδιοκτήτης?

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ νεαρέ συνάδελφε θέλω αρχικά να σου πω πως έχω συμμετάσχει σε έκδοση άδειας για εγκατάσταση & παραγωγή φωτοβολταϊκών. 

Ξέρω πολύ καλά όλη την διαδικασία. Μπορεί όμως κάλλιστα να δοθεί άδεια και σε χωράφι που είναι γόνιμο. Στην  πρώτη άδεια που βγάλαμε ήταν σε κληροτεμάχιο, "στιαροχώραφο", στον Ν. Κιλκίς (άλλο πράγμα αν η θέση μου είναι πως δεν πρέπει να δίνονται άδειες για φωτοβολταϊκα σε τέτοια χωράφια αλλά μόνο σε άγονα). 

Είναι όμως πρωτάκουστο να τοποθετείς τα πάνελ σου σε γη που δεν σου ανήκει δηλαδή να μη γίνεται έλεγχος ιδιοκτησιακού καθεστώτος !!!

Αυτό είναι πρωτάκουστο.

Ότι δεν ανήκει σε ιδιώτες-πρόσωπα ανήκει στο δημόσιο. Κάπου ανήκει τέλος πάντων. 

Εκτός αν λειτουργούν πλέον, τόσο βάναυσα, οι κανόνες των μνημονίων που : Ότι κατέχει το ΤΑΙΠΕΔ μας το πήρε( ενέχειρο) ο Σόϋμπλε και γίνεται διαχειρίσημο από "κοράκια" (βλέπε "τέντα" στην παραλία της Θεσσαλονίκης).  

Και γιατί "τσίμπησες" στην αναφορά μου σε υπουργό? 

Αν μάλιστα είσαι υπουργός μπορείς απλά να .... αγναντεύεις και από τα "άγονα μέρη" που δεν έχουν .... ιδιοκτήτη !!

Edited by nbr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georfan said:

... την έκδοση της άδειας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Φωτοβολταϊκό πάρκο από την ΡΑΕ δεν ζητείται το ιδιοκτησιακό καθεστώς....

όπως γράφεις από την ΡΑΕ δεν είναι απαιτητό το ιδιοκτησιακό καθεστός.

Αν και μη ειδικός εγώ δεκτή η ενημέρωση σου 

  

5 ώρες πριν, georfan said:

Σύμφωνα με τη νομοθεσία,...

Γράφεις όμως και αυτό γενικά για όλη την Νομοθεσία.

Αν ισχύει αυτό (που δεν νομίζω πως ισχύει) διότι υπάρχει και η νομοθεσία (τεράστιο Κεφάλαιο) για τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα.

Και να σε ρωτήσω στο παρακάτω ενδεικτικό παράδειγμα τι θα γίνει.

 

Είμαστε σε περιοχή ας πούμε που δεν έχουν ολοκληρωθεί οι κτηματολογικοί χάρτες.

Σ αυτή την περιοχή εγώ έχω ένα ας πούμε μεγάλο γεωτεμάχιο και έχω και τίτλους και τοπογραφικά και τα πάντα όλα.

Φυσικά στο κτηματολόγιο ακόμα δεν υπάρχει τίποτα.

Σ αυτό το Γεωτεμάχιο πάει ο Χ επενδυτής και βγάζει άδειες για φωτοβολταϊκά, ρίχνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ δικά του χρήματα κι αρκετά ακόμα με επιδοτήσεις ή ότι άλλο θες.

Έτοιμο όλο το πάρκο και πάει μια χαρά...

Ξαφνικά εγώ που μου ανήκει το γεωτεμάχιο παω βόλτα και βλέπω το πάρκο....

Οπότε αφού είναι δική μου η Γη άρα και ότι υπάρχει πάνω και κάτω απ αυτή μου ανήκει, το πάρκο όπως είναι μου ανήκει (ναι ή όχι με την νομοθεσία) και απαιτώ όλα τα κέρδη σε εμένα....

Εσύ τι λες για αυτό?

(και τόνισα, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με φωτοβολταϊκα τις διαδικασίες τους, πέραν του σχεδιασμού τους)

 

 

Υ.Γ.

Φυσικά υπάρχει και το άλλο ερώτημα, ποιος σοβαρός επενδυτής έχει λεφτά για κάψιμο και να πάει να τα ρίχνει σε χωράφι χωρίς να έχει κατοχυρώσει ιδιοκτησιακά δικαιώματα ή μίσθωση με ειδικούς όρους και χρόνους.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Απογοητέυομαι που διαβάζω τις αναρτήσεις. Υπάρχει ένα θέμα που αφορά το Κτηματολόγιο και ζήτησα βοήθεια για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τις ιδιοκτησίες αγνώστου ιδιοκτήτη. 

Αντιθέτως, αντιλαμβάνομαι μια επίθεση για ένα διαφορετικό θέμα.  Και έχω να σας πω υπεύθυνα ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λέτε.

Φυσικά σε δύο γραμμές δεν μπορώ να εξηγήσω τον κανονισμό των ΑΠΕ ούτε τη νομοθεσία που είναι άπειρη. 

Και ειλικρινά εγώ ζήτησα τη βοήθεια σας για ένα θέμα που αφορά το Κτηματολόγιο. Δεν θα μπω στη διαδικασία να δικαιολογηθώ για τη νομοθεσία των ΑΠΕ. Οι λαϊκισμοί δεν βοηθάνε κανένα διάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογηθώ εγώ για ένα θέμα που διαστρεβλώνετε εσείς; 
Δεν μπορεί κανείς να "αρπάξει" τη περιουσία κανενός. ΕΛΕΟΣ με τους λαϊκισμούς.  Ο τρόπος που το παρουσιάζετε είναι λάθος και αυτό οφείλεται στην έλλειψη γνώσης για τις διαδικασίες των ΑΠΕ.

Επειδή αναφέρθηκε ενας συνάδελφος προηγούμενως, όντως στην άδεια εγκατάστασης ζητείται το ιδιοκτησιακό καθεστώς, όπου αν δεν είναι εξασφαλισμένο όντως χάνεται η άδεια παραγωγής. 

Τα υπόλοιπα διαβάστε τη νομοθεσία και θα σας λυθούν οι απορίες σας.

Πάντως για το θέμα του αγνώστου ιδιοκτήτη δεν βρέθηκε κάποιος συνάδελφος που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και να θέλει να με βοηθήσει...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω γνωριζω οτι ειχες  πει

n 1/12/2021 at 3:13 ΜΜ, georfan said:

"... την έκδοση της άδειας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Φωτοβολταϊκό πάρκο από την ΡΑΕ δεν ζητείται το ιδιοκτησιακό καθεστώς...."

Επί αυτου υπηρχαν "αποριες" απο ολους μας

Ο Διδονης εγραψε

"όπως γράφεις από την ΡΑΕ δεν είναι απαιτητό το ιδιοκτησιακό καθεστός.

Αν και μη ειδικός εγώ δεκτή η ενημέρωση σου "

Τωρα το αλλαζεις και λες,

"Επειδή αναφέρθηκε ενας συνάδελφος προηγούμενως, όντως στην άδεια εγκατάστασης ζητείται το ιδιοκτησιακό καθεστώς, όπου αν δεν είναι εξασφαλισμένο όντως χάνεται η άδεια παραγωγής." 

Επομενως στο ερωτημα σου η απαντηση ειναι οτι

  Με " αγνωστο"   τον  ιδιοκτητη του γηπεδου  στο κτηματολογιο, δεν προχωρουνε οι διαδικασιες"

Τα υπολοιπα ειναι εκ του περισσού.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια παραγωγής είναι διαφορετική άδεια από την άδεια εγκατάστασης.  Αφορούν στάδια μια μεγάλης διαδικασίας κ ενδιάμεσα αυτών υπάρχουν πολλά στάδια κ διαφορετικές  άδειες.

 

Σωστά σας αναφέρω ότι το ιδιοκτησιακό καθεστώς ζητείται από τη ΡΑΕ στην άδεια εγκατάστασης.  Κ όχι στην έκδοση άδειας παραγωγής. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Δεν νομίζω ότι ισχύει ότι απόλυτα δε μπορεί να γίνει κάτι.

Υπάρχει πραγματικη περίπτωση που κατασκευαζεται έργο σε πολυγωνο που φαίνεται αγνωστου ιδιοκτήτη στο κτηματολόγιο από αλλη εταιρεία.  Αυτό ήθελα να ρωτήσω  αν κάποιος έχει ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο κ γνωρίζει κάτι που διαφεύγει σε μένα.  Σίγουρα υπάρχει κάποιος τρόπος γιατί η άλλη εταιρεία κατασκευάζει.  Αλλά τι .. Και σίγουρα έχουν εξασφαλίσει την γη γιατί διαφορετικά δεν θα προχωρούσαν. Το πώς δεν γνωρίζω... Αν παρόλα αυτά κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο , είναι πολύτιμη η κάθε βοήθεια σας ..

 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως.. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια παραγωγής προϋποθέτει την εγκατάσταση. ΌΧΙ? (χωρίς τα πάνελ εγκαταστημένα πως θα παράγεις?)

 

Διάβασε λοιπόν την πρώτη σου ανάρτηση και θα δεις πόσο εύκολα μπορείς να καραφλιάσεις κάποιον!

Δεν μας είπες γιατί "ταράχτηκες" στην αναφορά μου σε κάποιον  .... Υπουργό.

Link to comment
Share on other sites

χωρις τιτλο ιδιοκτησιας και τοπογραφικο, δεν μπορει να γινει μισθωτηριο.

Ειδες το κτηματολογικο φυλλο του "αλλου" που γραφει "αγνωστος";

Μηπως ανηκει σε αυτα  όπου "κλειδωσαν" οι κτηματολογικες εγγραφες και ανηκουν πλεον στο δημοσιο;;;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.