Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση Λέβητα Φυσικού Αερίου


akis_gal

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

πρόσφατα αποφάσισα να βάλω στο διαμέρισμα μου ατομικό λέβητα φυσικού αερίου και να αποκοπώ από την κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου της πολυκατοικίας. Έκανα μια έρευνα αγοράς όσον αφορά τους λέβητες (κατέληξα σε riello) και τους διαθέσιμους μηχανικούς. Ο μηχανικός στον οποίο κατέληξα για να κάνει την δουλειά μου πρότεινε δύο επιλογές σύνδεσης. Στην πρώτη που θεωρεί ότι είναι και η καλύτερη μου είπε να συνδέσει τον λέβητα (που θα είναι στο μπαλκόνι) με δύο από τα τέσσερα καλοριφέρ του διαμερίσματος, και μέσω αυτών των δύο να μεταφέρεται η ζέστη και στα υπόλοιπα, χωρίς να γίνει σύνδεση με τον συλλέκτη που βρίσκεται έξω από το διαμέρισμα. Η δεύτερη επιλογή που μου πρότεινε είναι να ακολουθήσει τον "κλασικό" τρόπο σύνδεσης του λέβητα με τον συλλέκτη, κάτι που το θεωρεί περιττό για το συγκεκριμένο διαμέρισμα και θα έχει ως αποτέλεσμα να διασχίσει ο σωλήνας της σύνδεσης ολόκληρο το διαμέρισμα (αισθητικό μειονέκτημα που αποφεύγεται με την πρώτη μέθοδο). Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα ελάχιστες πληροφορίες για την πρώτη μέθοδο. Αναφέρεται ως "μπακαλίστικη" και απ' ότι κατάλαβα κάποιες φορές δημιουργεί ανισορροπίες στην θέρμανση των σωμάτων (καλοριφέρ με διαφορετικές θερμοκρασίες), έχει κάποια απώλεια, αλλά παρόλα αυτά πραγματοποιείται συχνά σε μικρότερα διαμερίσματα. Επειδή βρίσκομαι σε δίλλημα γνωρίζει κάποιος α) ποια από τις δύο μεθόδους είναι προτιμότερη και πιο "σίγουρη" στην αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων; β) Όντως υπάρχει πιθανότητα ανισορροπίας με αποτέλεσμα τα καλοριφέρ να έχουν διαφορετικές θερμοκρασίες στην πρώτη μέθοδο; γ) Το ζεστό νερό επηρεάζεται από την μέθοδο εγκατάστασης ή δεν παίζει κανένα ρόλο (πχ με την πρώτη μέθοδο να προκύψει πιθανότερα κάποιο μελλοντικό πρόβλημα με την πίεση ή την θερμοκρασία κτλ);

Επειδή δεν κατέχω καθόλου το θέμα όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω η συμβουλή του είναι πολύτιμη. Το μεγάλο ερώτημα είναι να ακολουθήσω την "μπακαλίστικη" μέθοδο και να γλιτώσω από το αισθητικό κομμάτι ή να πάω στην ενδεδειγμένη μέθοδο με σύνδεση στον συλλέκτη (που πιθανόν να θεωρείται πιο safe σε μελλοντικά προβλήματα και χωρίς απώλειες) και να έχω τον σωλήνα να διασχίζει το διαμέρισμα;

Η πολυκατοικία είναι μετά το 2000. Το διαμέρισμα είναι 55 τμ, και έχει 4 καλοριφέρ. Η σύνδεση του λέβητα (στο πρώτο σενάριο) δεν θα γίνει με το μεγάλο καλοριφέρ του σαλονιού, αλλά με δύο πιο μικρά που είναι κοντά στον λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.