Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόμματα και Περιβάλλον


iliekater

Recommended Posts

Έχετε παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό όλα τα κόμματα δηλώνουν πόσο πολύ αγαπάνε το περιβάλλον ; Σε κάθε ομιλία τους , είτε δημόσια , είτε σε δημοσιογράφο δεν χάνουν την ευκαρία να αναφέρουν τις λέξεις "περιβάλλον" και "οικολογία" . Διορθώστε με αν κάνω λάθος , αλλά νομίζω πως πριν από τις επερχόμενες Ευρωεκλογές (τις "μικρές" εκλογές , όπως μου αρέσει να λέω) δεν αναφερόντουσαν καθόλου σε τέτοια ζητήματα .

Προσωπικά πιστεύω πως αυτό έγινε όταν είδαν πολές από τις πολυπόθητες ψήφους τους να πηγαίνουν στους Οικολόγους-πράσινους , οπότε και θεώρησαν πως θα πρέπει και αυτοί να εμπλουτίσουν την "εκλογική τους ατζέντα" με το αντίστοιχο κύρηγμα .

Ας μην παρεξηγηθώ , τα παραπάνω δεν τα λέω για να κάνω διαφήμιση στους Οικολόγους , εξάλλου είδα τι ανθέλληνες είναι και αυτοί .

Δοκιμάστε απόψε να δείτε ειδήσεις και να προσέξετε τις δηλώσεις των πολιτικών αρχηγών . Μέχρι και ο Σουφλιάς (εντάξει , του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι , αλλά θέλω να πω δεν είναι πολιτικός αρχηγός) δεν έχασε την ευκαρία να κάνει δηλώσεις ειδικά για το Περιβάλλον .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εδώ οι διαφημίσεις των απορρυπαντικών ενιδαφέρονται για τη διαμόρφωση της οικολογικής μας συνείδησης :P

πχ http://www.restaurant.com.gr/PressCenter/Articles/1739.aspx

 

με πιστοποίηση, εκπαίδευση στους καταναλωτές, ανακυκλώσιμες συσκευασίες , σύνθεση που δεν δοκιμάζεται σε ζώα

αλλά πάντα ευχάριστη οσμή :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι καλή κίνηση αν σκεφθείς πόσοι και πόσοι σκέφθονται κοντόφθαλμα πχ δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν ότι δεν χρειαζόμαστε το πετρέλαιο και ότι έχουμε έτοιμες τις εναλακτικές...

 

Αφού το πράσινο (το περιβάλλον δηλαδή, όχι πολιτικά) πουλάει...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ , η βαλίτσα ήταν να πετάξει από Θεσαλλονίκη για Αθήνα , αλλά πήγε Παρίσι , Λονδίνο , Τορόντο και έφτασε στο Σύδνεϋ !

Link to comment
Share on other sites

http://www.tvxs.gr/download.php?f=wt_13035_parliament.pdf

 

Απαντήσεις των επικεφαλής των ευρωψηφοδελτίων στο ερωτηματολόγιο του WWF Ελλάς για το κλίμα και την αειφόρο ανάπτυξη.

Το ερωτηματολόγιο στάλθηκε στους επικεφαλής ευρωψηφοδελτίων επτά κομμάτων. Είναι οι: Μαριέττα Γιαννάκου (ΝΔ), Γιώργος Παπακωνσταντίνου (ΠΑΣΟΚ), Αθανάσιος Παφίλης (ΚΚΕ), Νίκος Χουντής (ΣΥΡΙΖΑ), Νίκη Τζαβέλλα (ΛΑΟΣ), Μιχάλης Τρεμόπουλος (Οικολόγοι Πράσινοι), Στέφανος Μάνος (Δράση). Απάντησαν όλοι οι επικεφαλής με εξαίρεση την κ. Μαριέττα Γιαννάκου.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πατήσω το link να δω τι απάντησαν, από το πρωί έχω βάλει πολλή σαβούρα στον εγκέφαλο μου και ήδη έχω κάψει 15 με 20000 εγκεφαλικά κύτταρα,

 

φαντάζομαι θα'ναι σαν την οικονομία όταν τους ρωτάς σου λένε, ένα click πριν να γίνουμε ελβετία.

 

edit: μπηκα στον πειρασμό και δεν άντεξα, το πάτησα το click.

 

ΚΚΕ: θεοί us usual, όσα απάντησε μόνο του δεν φτάνει το άθροισμα των άλλων και ειναι η αιτία που έφτασε τις 32σελίδες η απάντηση.

 

όσοι έχουν χρόνο και διαθέσιμα εγκεφαλικά κύτταρα, να τις διαβάσουν, και πριν αυτοπυρποληθούν να μας πουν το ρεζουμέ

 

edit 2: άκυρο το ρεζουμέ, απλά να αυτοπυρπολυθούν

Link to comment
Share on other sites

@rigid

Παρεπιπτόντως, το ΚΚΕ ίσως είναι το μόνο κόμμα που έχει επεξεργαστεί τόσο πολύ το θέμα περιβάλλον:

http://www.kke.gr/periballon/gia_to_periballon

και μάλιστα όχι προεκλογικά:

http://www.kke.gr/periballon/afieroma_gia_to_periballon_ioynhs_2003?act=2&morf=1&tab=1

επίσης, οι οικολόγοι πράσινοι βλέπουν το θέμα στενά και ξεκομμένα από την υπόλοιπη πραγματικότητα, ενώ το ΚΚΕ το συνδέει με τα αίτια και την γενικότερη κοινωνικοπολιτική κατάσταση.

Και φυσικά, οι ερωτήσεις της WWF, δεν μπορούν να απαντηθούν μονολεκτικά (ποιος διαφωνεί άλλωστε, θα έπρεπε να είναι ηλίθιος), αλλά μέσα σε μια γενικότερη πολιτική τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

το ΚΚΕ ότι περιέχει φυτά, το πιστεύει πολύ

 

επίσης ότι το κεφάλαιο με την εκμεταλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών που οδηγούν σε ρύπανση + μόλυνση το ξέρω

 

ότι εξωτερικεύει το κεφάλαιο το κόστος το ξέρω και αυτό

 

αλλά και ο υπαρκτος σοσιαλισμος όλο εξωτερικότητες ήταν

 

μαύρο σε όλους

 

Γιάννη δεν υπάρχει επιστροφή και ξέρεις γιατί?

 

γιατι εσωτερικευούμε τις εξωτερικότητες εμείς, που δεν τις δημιουργήσαμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.