Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

19 λεπτά πριν, nick_61 said:

Μήπως δεν τσέκαρες στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI στην παράγραφο γ ότι "Δεν αφορά σε ριζική ανακαίνιση";

Αυτό που λέει ο συνάδελφος @nick_61 είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μετά από μερικές φορές που ήμουν τυχερή και ολοκλήρωσα κάποια Β ΠΕΑ χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μου έτυχε περίπτωση (απελπισμένης) γυναίκας με προθεσμία 21 Ιουλίου και εξαφανισμένο σύμβουλο και που έχει μόνη της ανεβάσει για παραστατικά κάτι αποδείξεις είσπραξης χωρίς κάποιο στοιχείο και κάτι printscreen από τραπεζικές συναλλαγές. Και χωρίς να διαθέτει παραστατικά, πιστοποιητικά, δελτία αποστολής, τίποτα. Την λυπήθηκα βέβαια αλλά λυπάμαι και εμένα γιατί δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Την πιέζω να τα βρει και προσπαθώ κάπως να την βοηθήσω και να την κατευθύνω ξοδεύοντας βέβαια τον δικό μου χρόνο. Με πλήρωσε βέβαια για το ΠΕΑ όμως εγώ δεν μπορώ να ολοκληρώσω την δουλειά μου και σε λίγο θα αρχίσουν τα email από το ΤΕΕ ότι τελειώνει η προθεσμία.

Τί να κάνω τώρα; Δεν θα έπρεπε καταρχήν το ΤΕΕ πριν γίνει η κλήρωση να ελέγχει τα έγγραφα τα οποία θα έχει στην διάθεσή του ο Επιθεωρητής για την διενέργεια της επιθεώρησης; Ειλικρινά μακάρι να μην είχα πατήσει ποτέ μου την Αποδοχή αλλά όπως είπα είχα άριστη εμπειρία μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τρελαίνεσαι κιόλας. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Της λες να παίρνει κάθε μερα help desk και να τους ρωτάει τι να κάνει. Αλλιώς την χρεώνεις να τα κάνεις εσύ. Δεν έχεις εσύ ευθύνη.

Είναι τραγική η κατάσταση γενικά. Πολλοί σύμβουλοι τα έχουν παρατήσει γιατί δεν βγάζουν άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στη κοινότητα. Αποδέχθηκα αίτηση για διενέργεια Β ΠΕΑ. Η κλήρωση ήρθε 30/06. Σε επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη ενημερώθηκα ότι θα λείπει εκτός για 20 μέρες λόγω διακοπών, 15γουστου.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να ζητήσω παράταση προκειμένου να πραγματοποιήσω τον έλεγχο και να ολοκληρώσω τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, orestis_evg94 said:

Καλημέρα στη κοινότητα. Αποδέχθηκα αίτηση για διενέργεια Β ΠΕΑ. Η κλήρωση ήρθε 30/06. Σε επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη ενημερώθηκα ότι θα λείπει εκτός για 20 μέρες λόγω διακοπών, 15γουστου.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να ζητήσω παράταση προκειμένου να πραγματοποιήσω τον έλεγχο και να ολοκληρώσω τη διαδικασία;

30/6 ή 30/7;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, orestis_evg94 said:

30/07 εγινε η αποδοχη.... λαθος ανέφερα 30/6

Θεωρητικά το περιθώριο είναι μέχρι 21/8.
Εγώ έχω αργήσει μερικά κάποιες μέρες χωρίς πρόβλημα.

Σε τηλέφωνο που είχα κάνει μου είχαν πει ότι γενικά δεν υπάρχει θέμα με αυτό, αρκεί να μην κάνει "παράπονα" σε αυτούς ο ιδιοκτήτης ότι καθυστερείς. Πιστεύω δεν έχει αλλάξει κάτι με αυτό αλλά επειδή ποτέ δεν ξες, κάνε μια τηλεφωνική επαφή με το ΤΕΕ. Δε θυμάμαι που είχα πάρει τηλέφωνο.

Επίσης αν δεν σας έχει έρθει, θα έρθει αυτοματοποιημένο sms ή/και mail που να αναφέρει ότι πρέπει να γίνει η υποβολή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, GregDel said:

Θεωρητικά το περιθώριο είναι μέχρι 21/8.
Εγώ έχω αργήσει μερικά κάποιες μέρες χωρίς πρόβλημα.

Σε τηλέφωνο που είχα κάνει μου είχαν πει ότι γενικά δεν υπάρχει θέμα με αυτό, αρκεί να μην κάνει "παράπονα" σε αυτούς ο ιδιοκτήτης ότι καθυστερείς. Πιστεύω δεν έχει αλλάξει κάτι με αυτό αλλά επειδή ποτέ δεν ξες, κάνε μια τηλεφωνική επαφή με το ΤΕΕ. Δε θυμάμαι που είχα πάρει τηλέφωνο.

Επίσης αν δεν σας έχει έρθει, θα έρθει αυτοματοποιημένο sms ή/και mail που να αναφέρει ότι πρέπει να γίνει η υποβολή.

προσπαθησα να επικοινωνησω με το helpdesk αλλα ειναι κατα συμπτωση κλειστο μεχρι 21 του μηνα...

Παραπονα δεν νομιζω να κανει γιατι θεωρητικα η υπαιτιότητα ειναι δική του. Οπότε θα κοιταξω να το τρεξω και να το ολοκληρώσω το συντομότερο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα που έκανα το Β' ΠΕΑ για το "exoikonomo 2021" διαπίστωσα αυθαίρετους χώρους που δεν είχαν νομιμοποιηθεί αλλά ούτε είχαν συνυπολογισθεί στο εμβαδό του Α' ΠΕΑ. Λογικά δεν θα έπρεπε να ενταχθεί στο πρόγραμμα σύμφωνα με τις οδηγίες αυτού.

Ως ελεγκτής το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ανεβάσω το Β' ΠΕΑ με το σωστό εμβαδό και να συμπληρώσω το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ στο exoikonomo. Δεν μπορώ να δηλώσω πουθενά αυτή την παρατυπία γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάποιο πεδίο για καταχώρηση. Λέτε να γίνει διασταύρωση των τετραγωνικών αργότερα και να γίνει απένταξη από το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.