Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεραμοσκεπή και συστημα θερμομόνωσης


Kadmos

Recommended Posts

Εχω μια σκεπη πανω απο σκαλα που παει στο δευτερο οροφο. Επειδη ηταν μπαλκονι πριν επεκταθει το σπιτι δεν εχει πλάκα μπετου.

Ειχε γινει με παραδοσιακο τροπο χωρις θερμομόνωση. Γενικά εμπαζε και νερά περιμετρικά. 
Αρχικά είχα προσπαθησει να απευθυνθω σε εταιρία μονωσεων. Μου ζητησαν για 6 τετραγωνικα 1000€ χωρις καμια εγγυση οτι δε θα εχω νερα.
Εκανα με σκεπα επισκευη με λιγοτερα χρηματα αλλα το προβλημα απλα μειωθηκε. Γενικά πιστευω πως μπαζει αέρα και χανετε αρκετή θερμότητα.
Εψαξα για ανακατασκευή ωστε να μπει και μονωση.

Απο 10 σκεπάδες/εταιρίες που ρώτησα οι περισσότεροι κανουν ανεστραμένη μονωση και όλοι με XPS καποιοι με γραφιτούχα. Κανεις με ορυκτοβαμβακα κτλ. Συνηθως σε ελαχιστο παχος 3-5cm.

Ενα παραδειγμα.

https://www.serwood.gr/ενεργειακη-στεγη/

Πως σας φαίνεται το σύστημα; Γενικα ομως νομιζω πως με 7cm αμφιβαλλω αν πιανει το κενακ για τη ζωνη Β...

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το.  Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.