Μετάβαση στο περιεχόμενο

σύστημα δόμησης διπλού τοιχώματος (double-wall panels)


Alex192

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά, ιδιώτης είμαι. Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας για ένα ερώτημα που έχω για τον τρόπο δόμησης. Σκέφτομαι να χτίσω μία μονοκατοικία και διαβάζοντας έχω βρει διάφορους τρόπους δόμησης, όπως μεταλλική σύμμεικτη, ξύλινα προκάτ, οπλισμένο σκυρόδεμα και σύστημα δόμησης διπλού τοιχώματος (double-wall panels) και ICF

 

Το βασικό μου κριτήριο είναι πρώτα ή Αντισεισμικότητα και η ασφάλεια. Στη Αττική θέλω να χτίσω Νέα Μάκρη , ποιότητας καλή κατασκευή. 


 

Οι τρόποι που με ενδιαφέρουνε για δόμηση τελικά είναι οπλισμένο σκυρόδεμα για σκελετούς και μετά στην τοιχοποιΐα προσανατολίζομαι για τούβλο ή για διπλούς τοίχους και με οπλισμένο σκυρόδεμα ή icf.

 

Ήθελα να ρωτήσω σας παρακαλώ αν θα με συμβουλεύατε να προσανατολιζόμουν για διπλούς τοίχους με μπετό προκάτ ή για IcF δεδομένου οτι με ενδιαφέρει πολυ η ασφάλεια των κατοίκων και η ποιότητα της κατασκευής.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η ασφάλεια είναι (και πολύ σωστά) η προτεραιότητά σου, η λύση είναι μία.

Σκελετός οπλισμένου σκυροδέματος, τοιχοποιία οπτοπλινθοδομή, θερμομόνωση κελύφους. 

Όσο για την ποιότητα, εξαρτάται τόσο από τα υλικά, όσο και από τα συνεργεία. 

Βρες λοιπόν μια ομάδα σωστών και έμπειρων μηχανικών (όχι κατ΄ανάγκην φίρμες), και ξεκίνα το ταξίδι μαζί τους. 

Μην ξεχνάς πως, μια σωστή και πλήρης μελέτη, είναι το πρώτο (και σημαντικότερο) βήμα για μια σωστή κατασκευή. Μην ακούς διάφορους άσχετους, αλλά τους μηχανικούς.

Καλή αρχή, κι εδώ είμαστε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.