Μετάβαση στο περιεχόμενο

δρόμος σε χτημα


MechNick

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα ζητημα που εχει προκύψει  (ακομα ειμαι φοιτητης και δεν τα ξερω καλα).Ο παππους μου μου εχει αφησει ενα χτημα πρπ 2 στρεμμάτων στο χωριο.Το θεμα ειναι οτι εχει ξεκινησει να φτιάχνετε ενας δρομος με αποτελεσμα σε βαθος μια 5ετιας ή 10ετιας να περάσει ο δρομος απο εκει.Ο δρομος θα κοψει πρπ 500 μ2 η και παραπανω και θα περασει διαγωνια χωριζοντας το σε 2 αλλα οικοπεδα λογικα.Θα ηθελα λοιπον να γνωριζω αν δικαιούμαι καποια αποζημίωση για τα μ2 που θα χαθούν και κατα ποσο θα μπορει να εισπραχθεί αν κινηθώ δικαστικός.Γιατι απο οτι εχω καταλάβει ειναι δυσκολο να αποτραπει ο δρομος για 1 ή 2 κτηματα.Περιμενω να ακουσω τις πιο εμπειρες γνωμες και αποψεις σας.Ευχαριστω Πολυ!(ζητω συγγνώμη σε περιπτωση που το εχω βάλει σε λαθος θεμα)

Link to comment
Share on other sites

α] Ο δρομος που "εχει ξεκινησει  να φτιαχνεται" στηριζεται σε καποια μελετη

Επομενως, θα δεις στον Δημο τι ειδους δρομος ειναι αυτος.

β]Προκειται για απαλλοτριωση προς διανοιξη οδου.

 Θα δεις και τον πινακα ρυμοτομιας και αποζημιωσεων. Εκει -πρέπει να -  ειναι το όνομα σου.

γ] Ουδεις στερειται της περιουσιας του  χωρις να αποζημιωθει.

Πώς "ξεκινησε"  ο δρομος χωρις καθορισμο τιμης μοναδας αποζημιωσης;;

δ] Επομενως, δεν γινεται καμμια διανοιξη εάν δεν γινει πρωτα καθορισμος τιμης μοναδας αποζημιωσης και δεν παρακατατεθει προηγουμενως η προσωρινη αποζημιωση.

ε] η απλη διαδικασια ειναι να ρωτησεις τι εχουν κανει οι διπλανοι.

ζ] η επομενη φαση ειναι να μιλησεις με τον δικηγορο σου.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγινε φιλε μου ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου,ο δρομος εχει οριστει οτι θα περασει απο εκει παντως και θα συνδεθει με εναν ετοιμο δρομο.ευχαριστω και παλι

 

Link to comment
Share on other sites

παντος ο συντελεστης της τιμης μοναδας ποσο να κυμαινεται,το ξερω πως ποικιλει και πως δεν μπορει να προσδιοριστει ευκολα απλα μια εκτιμηση θα ηθελα

αν γνωριζεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.