Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Συναινετική διόρθωση ορίων όμορων οικοπέδων


kellyp

Recommended Posts

ότι εφόσον το είχα αποδεχθεί τότε και η άλλη πρόσβαση υπήρχε δεν μπορώ να ¨σπάσω" την δουλεία.

Εσείς, τί γνώμη έχετε;

 

Μάλλον θα συμφωνήσω με το δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει και άλλη δουλεία διόδου τότε ΝΑΙ μπορεί να σπάσει. Υπάρχει και σχετική νομολογία αν θυμάμαι καλά που δεν την έχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή που συνηγορεί σε αυτό. Δε μπορεί ο κύριος γεωτεμαχίου που έχει πρόσβαση στην ιδιοκτησία του να ζητά να έχει και άλλη πρόσβαση επειδή έτσι τον βολεύει. Πες στον δικηγόρο σου να το ψάξει καλύτερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε GRTOPO δεν αναφέρει ότι υπάρχει και άλλη δουλεία αλλά ότι υπάρχει άλλη πρόσβαση.

Άλλωστε όταν παραχώρησε τη δουλεία διόδιου αυτή η άλλη πρόσβαση υπήρχε, δεν είναι ότι ξαφνικά εμφανίστηκε. Σε πολλές περιπτώσεις όπου ακόμα και αν υπάρχει "πρόσβαση", η οποία όμως αποδεικνύεται ότι δεν είναι πρόσφορη (π.χ. ένα ακίνητο να έχει πρόσωπο σε οδό αλλά να υπάρχει σημαντική υψομετρική διαφορά η οποία απαγορεύει ουσιαστικά την πρόσβαση) το δικαστήριο αποφαίνεται υπέρ της δουλείας.

Το γεγονός ότι η δουλεία παραχωρήθηκε ενώ υπήρχε πρόσβαση θεωρώ ότι δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση αυτή της υψομετρικής διαφοράς τη ξέρω...

Ας το δοκιμάσει να δει.... Θεωρώ πάντως ότι μπορεί να προσβάλει την απόφαση αν η άλλη πρόσβαση είναι καλύτερη και λιγότερο επαχθής για το/τα δουλεύοντα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα το συλλογισμό σου συνάδελφε αλλά αυτό με προβληματίζει:

 

Στην δική μου περίπτωση έδωσα δίοδο δουλείας σε όμορο ιδιοκτήτη το 2002 με απόφαση ειρηνοδικείου

 

Δεν είμαι νομικός αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις πίσω τη συναίνεση σου ενώπιον δικαστηρίου κάποια χρόνια μετά γιατί έτσι σου ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει έδωσε δουλεία με απόφαση Ειρηνοδικείου... δε νομίζω ότι έδωσε συναινετικά .... μάλλον αναγκαστικά.

Αλλιώς θα συνέτασσαν μια πράξη δουλείας σε συμβολαιογράφο αν συμφωνούσαν αμφότερα τα μέρη!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και συναινετικά να μην είναι (που δεν το ξεκαθαρίζει) δεν έχει αλλάξει κάτι ώστε να αλλάζει τα δεδομένα της τότε απόφασης και να ζητηθεί η κατάργηση της δουλείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω περίπτωση "συναινετικής διόρθωσης" ορίων σε οικισμό προ 23. Αυτή η διόρθωση δυστυχώς καθιστά κάποια m² οικοδομικής άδειας ως αυθαίρετα. Διόρθωση όμως δεν έχει γίνει ούτε σε συμβόλαια, ούτε στο τοπογραφικό της άδειας. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση των αυθαίρετων m² της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.