Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΚΜ διαφορετικές συνθήκες


Kop.

Recommended Posts

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Πιστεύω ότι είναι ένας γρίφος, που αν σπάσει κάποιος το κεφάλι του μπορεί να τον λύσει τεχνικά!

(απαιτούνται κα άλλα δεδομένα όπως συνθήκες χωρίς κλιματισμό??? ψύξη πάντα??? ή και θέρμανση???, νωπός??? , απαίτηση ύγρανσης ή και αφύγρανσης???κλπ , λύση με διπλό στοιχείο ΚΚΜ ψύξης - μεταθέρμανσης???, ηλεκτροκίνητα ντάμπερ αεραγωγών, ηλεκτρικοί υγραντήρες κλπ) ???

Ίσως ένα σύστημα VRV ταυτόχρονης ψύξης και θέρμανσης μαζί με ηλεκτρικούς υγραντήρες θα είναι απλούστερο και οικονομικά προτιμότερο...

Ακόμα φτηνότερο μάλλον θα βγεί ανεξάρτητο σύστημα σε κάθε χώρο.

Καλησπέρα.

Οπως ειπα και πιο πανω, απαιτούνται συγκεκριμένες θερμοκρασίες χειμώνα καλοκαίρι. Η περιοχή ειναι Τρίκαλα, που σημαίνει 31,5 ( αν δεν κανω λάθος)  θερμοκρασία υπολογισμού το καλοκαίρι. Οι δύο χώροι θέλουν 25 και οι άλλοι 2 30. Αυτό σημαινει ότι μήνα όπως Μάιο, Ιούνιο Σεπέμβριο Οκτώβριο θα χρειάζομαι και ταυτόχρονα θερμανση και ψύξη, αλλά αυτό λύνεται έυκολα με dual ahu  και τερματικές μονάδες vav. Δεν είμαι στο στάδιο να υπολογίσω λεπτομέρειες για το αν θελω μεταθερανση ή κατι τέτοιο. Το πρόβλημά μου πως θα κινηθώ, που  έχω 4 στους 4 χώρους με διαφορετικές συνθήκες και το δύσκολο μέρος της υγρασία που έχω να ικανοποιήσω 4 διαφορετικές απαιτήσεις. 

 

Αυτοί οι χώροι  αφορούν απλά αποθήκευση φαρμάκων  και βρίσκονται στο υπόγειο του κτηρίου με άλλους 3 ορόφους από πάνω χωρίς ανοίγματα και ηλεκτρικές συσκευές μεσα. Οι μόνες απαιτήσεις σε φορτίο θα ειναι η ανανέωση του αέρα για τη χρήση που εχουν αυτοι οι χώροι. 

Παρότι ο πελάτης ζήτησε αρχικά ΚΚΜ φαίνεται ανούσιο με τοσα μικρά φορτια να δωθεί τέτοια λύση. 

 

θα ήθελα όμως να "ακούσω" την άποψή σας για το πως θα λυνόταν μια τέτοια εφαρμογή αν είχαμε πιο μεγάλα φορτία και χώρους ώστε να άξιζε τεχνοοικονομικά να μπει λύση κκμ 

Πώς μπορώ όμως πάρω τις συνθήκες που θέλω?
Σίγουρα 4 αυτόνομα μηχανήματα θα ηταν η καλύτερη λύση για τη θερκοκρασία. Αλλα την υγρασία πως μπορώ να την ελέγξω με ακρίβεια?

 

   

 

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία είναι ίσως το ευκολότερο, αν έχεις μία ΚΚΜ.

Ρυθμίζεις τον υγραντήρα της να βγάζει 35%, που είναι η χαμηλότερη απαιτούμενη, και βάζεις 1 ηλεκτρικό υγραντήρα σε κάθε χώρο που θέλει περισσότερη υγρασία.

Αν έχεις επιστροφή αέρα στην ΚΚΜ από όλους τους χώρους (και από τους χώρους με μεγάλη υγρασία), θα πρέπει να ψύξεις τον αέρα στην ΚΚΜ, για να κάνεις αφύγρανση, μετά θέρμανση ( άρα πρέπει να έχεις 2 στοιχεία) και μετά ύγρανση μέχρι 35%.

Για τον έλεγχο της θερμοκρασίας κάθε χώρου, θα έχεις ντάμπερ ηλεκτροκίνητα στον αεραγωγό του κάθε χώρου, που θα παίρνει εντολή από θερμοστάτη χώρου.

 

Υ.Γ. Πολύ πολύπλοκο μου φαίνεται....

Γιατί σώνει και καλά μία ΚΚΜ? Αν έβαζες 1 FCU σε κάθε χώρο???

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, antloukidis said:

Η υγρασία είναι ίσως το ευκολότερο, αν έχεις μία ΚΚΜ.

Ρυθμίζεις τον υγραντήρα της να βγάζει 35%, που είναι η χαμηλότερη απαιτούμενη, και βάζεις 1 ηλεκτρικό υγραντήρα σε κάθε χώρο που θέλει περισσότερη υγρασία.

Αν έχεις επιστροφή αέρα στην ΚΚΜ από όλους τους χώρους (και από τους χώρους με μεγάλη υγρασία), θα πρέπει να ψύξεις τον αέρα στην ΚΚΜ, για να κάνεις αφύγρανση, μετά θέρμανση ( άρα πρέπει να έχεις 2 στοιχεία) και μετά ύγρανση μέχρι 35%.

Για τον έλεγχο της θερμοκρασίας κάθε χώρου, θα έχεις ντάμπερ ηλεκτροκίνητα στον αεραγωγό του κάθε χώρου, που θα παίρνει εντολή από θερμοστάτη χώρου.

 

Υ.Γ. Πολύ πολύπλοκο μου φαίνεται....

Γιατί σώνει και καλά μία ΚΚΜ? Αν έβαζες 1 FCU σε κάθε χώρο???

Αυτό είχε ζητησει ο πελάτης αρχικά. 

FCU? Γιατι όχι split  σε καθε χώρο και μετα μετά με υγραντήρες/ αφυγραντήρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.