Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος κλιση σε μαρμαροποδιά


elola

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Έχω ένα θέμα με την μαρμαροποδιά, δυστυχώς με τα την τοποθέτηση των αλουμινίων μου είπαν οτι η κλίση στη μαρμαροποδιά ειναι προς τα μέσα με αποτέλεσμα τα νερά να λιμνάζουν στη βάση του κουφώματος. Υπάρχει τρόπος να διορθωθει η κλίση του μαρμάρου με τρίψιμο; H κλίση δεν εινα πολύ μεγάλη.

Φαντάζεστε κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edited by elola
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις ότι σου είπαν, το είδες και εσύ από μόνος σου; Έριξες λίγο νερό να δεις κατά που τρέχει;

Με τον μαρμαρά σου μίλησες να έρθει να το δει; (άραγε γιατί δεν είχε δώσει κλίση προς τα έξω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η κλίση ειναι εμφανής και με το ματι μόλις σου το επισημάνει κάποιος και ναι τα νερά λιμνάζουν προς τα πίσω, δηλαδή προς το αλουμίνιο. Το σπίτι αγοράστηκε και ανακαινίζεται, αλλά δυστυχώς ο αλουμινάς όχι μονο δεν το είδε αλλά μου είπε και να μην αλλάξω μαρμαροποδιές για να μη γίνει λάθος στα μέτρα!! Συνεπώς δεν υπάρχει "ο μαρμαράς μου" δυστυχώς και προσπαθώ να δω τι μπορεί να γίνει πριν τουλάχιστον μπουν ρολά και σίτες και καλυφθεί τελείως η μαρμαροποδιά.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, από εδώ και χωρίς εικόνα, τι να πούμε; Πάντως μια γνώμη μαρμαρά  δεν θα ήταν κακή ιδέα. Θα μπορούσε να εξεταστεί ίσως μια αντικατάσταση στην μαρμαροποδιά; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, elola said:

...! Συνεπώς δεν υπάρχει "ο μαρμαράς μου" ...

 

αφού δεν υπάρχει ο μαρμαρά "σου" βρες έναν μαρμαρά όσο πιο κοντά μπορείς στην περιοχή σου και κάλεσε τον για ένα μερεμέτι... 

Το τρίβει (αν φυσικά είναι εφικτό και έχει κατάλληλο πάχος το μάρμαρο) και του δίνει την ρήση ....

ή θα κρίνει και ο ίδιος αν είναι πιο βολικό να κάνει αποκκόληση στο μάρμαρο και να το ξανατοποθετήσει δίνοντας του την αναγκαία ρήση.

και επ ευκαιρία αφού βρήκες μία ατέλεια σε ένα μάρμαρο πες του να τσεκάρει και τα άλλα μπας και έχουν ανάλογο πρόβλημα όχι το εμφανές στο δικό σου το μάτι. (ή ρίξε λίγο νεράκι και μόνος σου και περίμενε να δεις που πάει)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει μπει το αλουμίνιο και με πολλα προβλήματα μάλιστα οπότε δεν υπαρχει περίπτωση να μου το ξαναβγάλουν. Μου πρότειναν να βάλω 2η μαρμαροποδιά απο πάνω αλλά προσπαθώ να δω όλες τις εναλλακτικές.

Θα ρωτήσω κάποιον μαρμαρά, έλεγα μήπως κάποιος εδώ είχε κάποιο αντίστοιχο θέμα και μπορούσε να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πάρε μια καλή σιλικόνη και βάλε στον αρμό, την ένωση μεταξύ αλουμινίου και ποδιάς, τουλάχιστον να μην σου μπουνε τα νερά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.