Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου από ΔΟΑΤΑΠ


maxanmaxan

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι,

δε γνωρίζω αν ασχολείσθε με τέτοιου είδους θέματα, όμως βρίσκομαι σε αδιέξοδο

και πραγματικά θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Είμαι κάτοχος πτυχίου B.Sc. πολιτικών μηχανικών

από το πανεπιστήμιο Στουτγάρδης, Γερμανίας. Η σπουδή είναι τριετής full-time και περιλαμβάνει

180 ECTS. Ξεκίνησα τη διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου στον ΔΟΑΤΑΠ και τώρα εγώ καλούμαι

να διαλέξω, με ποιο ίδρυμα της Ελλάδος θέλω να γίνει η αντιστοιχία του πτυχίου μου. Με ποια κριτήρια

να επιλέξω; Αν επιλέξω κάποιο και τελικά δε μπορεί να γίνει αντιστοιχία τι συμβαίνει; Γνωρίζει κάποιος

κάτι περισσότερο ή είχε κάποιος την ίδια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ιορδάνης Μασμανίδης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, αγαπητέ, βρίσκεστε ακόμα στο αρχικό στάδιο συμπλήρωσης / υποβολής της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης αναγνώρισης.

Εφόσον δεν τους υποβάλετε και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ τίτλο (για "συνεκτίμηση" / συγχώνευση με το 3-ετές πτυχίο σας), θα είναι ΑΝΕΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ αυτά που γράφετε πιο πάνω (περί διλήμματος σας για το - ποιό Τμήμα ημεδαπής Πολυτεχνικής Σχολής πρέπει να επιλέξετε για την ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΗ του πτυχίου σας)! Για τον απλούστατο λόγο, ότι - προκειμένου περί τριετούς Bachelor μόνο - ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει καμία αντιστοιχία του, παρά μόνο "ΙΣΟΤΙΜΙΑ" (που, όμως, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ "αντίκρυσμα" στην πράξη, εκτός του ότι "είσαι σπουδαγμένος πανεπιστημιακής εκπαίδευσης μεν, αλλά ... ανειδίκευτος δε")!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι όντως βρίσκομαι στο αρχικό στάδιο συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης και επίσης δε θα υποβάλω μεταπτυχιακό για συνεκτίμηση. Συγχωρέστε την αφέλεια μου, αλλά δε γνώριζα τη διαφορά της αντιστοίχισης από την ισοτιμία. Παρ' όλα αυτά θα πρέπει να συμπληρώσω δύο ιδρύματα για να είναι η αίτηση μου πλήρης ή θα τα αφήσω κενό; Ίσως για κάποιους να είναι αυτονόητα αυτά που εδώ εγώ ρωτώ, όμως δεν είμαι εξοικειωμένος με κάποια δεδομένα, καθώς ζούσα στο εξωτερικό. Τέλος οι διευκρινήσεις  που έλαβα τηλεφωνικώς από τον ΔΟΑΤΑΠ δεν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικές. Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση.

Φιλικά 

Ιορδάνης Μασμανίδης 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Στην περίπτωση σας, αρκεί να δηλώσετε μια Πολυτεχνική Σχολή (τμήμα Πολιτικών Μηχανικών) που εδρεύει σε πόλη, όπου θα σας βόλευε να δίνατε εκεί τα εξεταστέα μαθήματα που θα σας παρέπεμπε ο ΔΟΑΤΑΠ ως προϋπόθεση αναγνώρισης και αντιστοιχίας. Πχ, αν μένετε στο νομό Αττικής, δηλώνετε το Ε.Μ.Π.

Αυτό που σας προτείνουμε, είναι να υποβάλετε αίτηση και στο "ΑΤΕΕΝ" (Υπουργείο Παιδείας), δεδομένου ότι είναι εφικτό να "αντιστοιχίσουν" (ως επαγγελματικά ισοδύναμο) το 3-ετές πτυχίο σας προς τα 5-ετή ημεδαπά πολυτεχνικά διπλώματα έναντι εξέτασης σε επτά (μόνο) μαθήματα.

***

Η αναζήτηση καθώς και η προσφορά υπηρεσιών μηχανικών, επαγγελματιών και γενικώς οποιονδήποτε πάροχων υπηρεσιών δεν επιτρέπεται σε θέματα του φόρουμ. Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί μερικώς. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας και για το χρόνο που αφιερώσατε.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.