Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα δήλωση τακτοποίησης αυθαιρέτου ν.4495/17 μετά από συμβόλαιο (ερώτηση ιδιώτη)


Toxic

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έγινε  δήλωση υπαγωγής αυθαιρέτου στο ν.4495/17 , εκδόθηκε βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας και μεταβιβάστηκε. Μπορεί να γίνει  εκ των υστέρων δεύτερη δήλωση για το ίδιο ακίνητο στον ίδιο νόμο ? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Toxic said:

...εκδόθηκε βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας .....

....δεύτερη δήλωση για το ίδιο ακίνητο στον ίδιο νόμο ? 

αφού υπάρχει βεβαίωση ότι δεν έχει αυθαιρεσίες, τι θα δηλώσει? Νέα αυθαιρεσία μετά την μεταβίβαση??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ!  Αλλά θέλω να το στηρίξω κάπου, σε εγκύκλιο? αναφέρεται κάπου στο νόμο ίσως ρητά?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Toxic said:

... αναφέρεται κάπου στο νόμο...

Είναι στο πνεύμα του νόμου.  Μπορείς να τον ψάξεις εδώ που έχει και τις συμπληρώσεις του. Καλή ανάγνωση.

 

Εγώ δεν αναρωτιέμαι καν.

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω...

Δοθηκε βεβαιωση νομιμοτητας, τακτοποιηθηκαν καποιες αυθαιρεσιες, εγινε το συμβολαιο.

Μετα δυο χρονια γινεται νεα μεταβιβαση.

Ο νομος λεει "σε καθε μεταβιβαση απαιτειται βεβαιωση"

Γιατι να μην ζητηθει νεα βεβαιωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έγινε νέα μεταβίβαση!  Αφορά ψευδη δήλωση κατασκευής αυθαιρετου βασει της οποίας εκδόθηκε βεβαίωση και μεταβιβάστηκε. Και τώρα αντί να ζητηθεί τροποποίηση της υποβληθείσας , υποβλήθηκε καινούργια στον ίδιο νόμο. Είναι μπερδεμένη ιστορία.  ( ο Didonis με κατατοπισε ήδη)

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για την απάντηση!

Edited by Toxic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.