Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

"Σε απάντηση της υπ'αριθμ. 17110/16.6.2009 επιστολής σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα ακόλουθα: Μετά από τη συνάντηση που είχαμε μαζί στις 23.6.2009 στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, αποφασίστηκε η σύσταση Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων με εκπροσώπους του Ε.Μ.Π. και του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη μελέτη του θέματος της χορήγησης πτυχίου Μάστερ σε διπλωματούχους μηχανικούς του Πολυτεχνείου αντίστοιχου αυτών που απονέμονται από ομοταγή ευρωπαϊκά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Παρακαλώ θερμά όπως ορίσετε τους εκπροσώπους του Ε.Μ.Π. προκειμένου να παραστούν στην πρώτη συνεδρίαση της Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί στο ΥΠ.Ε.Π.Θ. στις 8 Ιουλίου, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11 π.μ."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

θα σας πω εγώ τι θα γίνει, όλα θα γίνουν masters,

ειναι θέμα εσωτερικής κατανάλωσης και επί της ουσίας δεν θα έχει κανένα αντικρυσμα (επαγγελματικο+οικονομικό)

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω εγώ τι θα γίνει, όλα θα γίνουν masters,

ειναι θέμα εσωτερικής κατανάλωσης και επί της ουσίας δεν θα έχει κανένα αντικρυσμα (επαγγελματικο+οικονομικό)

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι συνάδελφε. Επί της ουσίας θα έχει πολύ μεγάλο αντίκρυσμα σε ότι αφορά τις θέσεις ευθύνης, τα μόρια στους διαγωνισμούς, την εξέλιξη στην ιεραρχία, το μισθολόγιο (επιδόματα), το προσοντολόγιο και πάει λέγοντας. Επίσης, η αναγνώριση ως master συνεπάγεται την υπερπήδηση του Νόμου για τα διδακτορικά ο οποίος προαπαιτεί την κατοχή master για να μπορέσει κάποιος να κάνει διδακτορικό. Κατά συνέπεια, είναι προφανές ότι δεν μπορεί η κατηγορία ΠΕ μηχανικών να πριμοδοτηθεί επιλεκτικά με βάση τη συνθήκη της Μπολόνια και το Ευρωπαϊκό μοντέλο και όλοι οι υπόλοιποι να παραμείνουν μετέωροι. Πρέπει άραγε να αναγνωριστεί ως master το δίπλωμα του πολυτεχνείου που αντιστοιχεί σε 300 ECTS ? Αν ναι, τότε πρέπει να γίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με αυτή την αναγνώριση και ανάλογη ρύθμιση για όσους τελειώνουν τριτοβάθμια αναγνωρισμένα ιδρύματα 180, 210, 240 ECTS κοκ. Αυτό είναι το δίκαιο.

 

Μόνο στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχει πολύ ουσία.

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω εγώ τι θα γίνει, όλα θα γίνουν masters,

ειναι θέμα εσωτερικής κατανάλωσης και επί της ουσίας δεν θα έχει κανένα αντικρυσμα (επαγγελματικο+οικονομικό)

 

Πως δεν έχει! Αλλιώς πηγαίνεις στο σπίτι της πεθερούλας σαν απλώς μηχανικός και αλλιώς σαν "επιστήμονας" με μεταπτυχιακό!!!:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

...............

Κόντός ψαλμός..............αλληλούια

όλα νομοθετούνται για το τι θα μετρήσει και τι όχι, λαμάκες ειναι να μην τα έχουν σκεφτεί αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κόντός ψαλμός..............αλληλούια

όλα νομοθετούνται για το τι θα μετρήσει και τι όχι, λαμακες ειναι να μην τα έχουν σκεφτεί αυτά?

 

 

Για να δούμε... διότι σε ότι αφορά τον τεχνικό κόσμο ο "παναγιότατος" και η "ιερά εξέταση" μάλλον θέλουν όλα αυτά να γίνουν μόνο γιαυτούς και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εχω μια απορία σε ολα αυτά περι master του ΕΜΠ.Οταν δημιουργείται μια σχολή και φτιάχνεται το πρόγραμμα σπουδών,φτιάχνεται με βάση την κρίση των εκάστοτε καθηγητών για το πόσα μαθήματα και πόσος χρόνος απαιτείται,ωστε τελειώνοντας,να έχει αποκτηθεί η επαγγελματική κατάρτιση που χρειάζεται ο απόφοιτος για το δίπλωμα το οποίο κατέχει και αντιπροσωπεύει.Ετσι λοιπόν κριθηκε οτι για να επιτευχθει αυτο στο εμπ χρειάζονται 5 χρονια σπουδες.Μέχρι εδω καλά και σεβαστά.Το πρόγραμμα σπουδών λοιπόν αντιστοιχεί στη λήψη του κανονικού πτυχίου μιας σχολής.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να γίνει αυτό του εμπ master ή meng.Με το ίδιο σκεπτικό ολα τα υπόλοιπα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας,να γίνουν και αυτά 5ετή απο 4 και να βγαίνουν και απο κει με masterΤι νοοτροπία είναι αυτή?Δε μπορω να καταλάβω!Γιατι τα υπόλοιπα πανεπιστήμια στο πηγάδι κατούρησαν?Η το εμπ είναι ανώτερο πανεπιστήμιο απο τα υπόλοιπα?Ας έχουμε λίγο αίσθηση το τι είναι λογικό και τι όχι!

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά τα λες Geo86. Αυτό λέω και εγώ τόσο καιρό. Ότι δεν μπορεί ένα πρόγραμμα σπουδών σχεδιασμένο ως ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ όπου η εκπονηθείσα διπλωματική εργασία είναι επίσης ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ επιπέδου, να βαφτίζεται ξαφνικά μεταπτυχιακό χωρίς έστω κάποιες τροποποιήσεις. Το θέμα είναι ότι με βάση το Ευρωπαϊκό μοντέλο και το σύστημα των πιστωτικών μονάδων υπάρχει η βάση για να γίνει η ισοτίμηση με μεταπτυχιακό του διπλώματος εφόσον το επιθυμούν. Πρέπει όμως να προηγηθούν τροποποιήσεις στο πρόγραμμα σπουδών και να οργανωθούν διαφορετικά οι σπουδές. Και όπως σωστά παρατήρησες κάποτε έκριναν ότι 5 έτη σπουδών απαιτούνται για να είσαι διπλωματούχος μηχανικός, τώρα ξανακρίνουν ότι ήταν πολλά τελικά. Λεπτομέρειες. Ο "παναγιότατος" που κόπτεται για την ποιότητα της εκπαίδευσης και μην τυχόν αποκτήσουν δικαιώματα τα ΤΕΙ, με 3.5 έτη σπουδών στους Τοπογράφους θα πάρει και αυτός master άραγε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και μουναι το θεμα αδιαφορο, με την εννοια οτι δικα τους ειναι τα γενια δικα τους και τα κτενια,εχω μια απορια. Αν παιρνει καποιος μαστερ στα 5 χρονια, που το μαστερ θεωρειται 1 ετος, δηλαδη ο βασικος κυκλος σπουδων του ειναι 4 χρονια?Αρα το πτυχιο πολιτικου μηχανικου ΕΜΠ με απλη λογικη ειναι 4 χρονια και με μαστερ 5?Νομιζω πως ΑΝ ειναι ετσι πρεπει να αντιδρασουν πρωτοι οι ιδιοι. Αυτη η ιστορια ισως τελικα δημιουργησει νομικο παραθυρο προς τους ΤΕ. Αν και ειμαι τ.ε,αν ημουν π.ε. δεν θαθελα να γινει αυτο τελικα.Πιο πολυ ως υποτιμηση της σχολης μου φαινεται παρα ως αναβαθμιση...Σορρυ αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι geokon ότι έχουν το ΤΕΕ ως θιασάρχη στο θέατρο του παραλόγου "θέλω 5 Meng στη τιμή του 1ος με τους υπόλοιπους εκτός ΤΕΕ να πάνε να πνιγούνε" όπότε κάνουν ότι θέλουν.

 

Στο ρημάδι το ερώτημα αν ισχύσει η αλλάγη και δίνει Meng το ΕΜΠ, ο απόφοιτος του, που έχει πάρει ροή πχ ενεργειακή, αν είναι δίκαιο να έχει περισσότερα μόρια σε θέσεις πληροφορικής σε σχέση με τους απόφοιτους πανεπιστημίου πληροφορικής, μπορεί να απαντήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.