Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικο Διαγραμμα και Αδιανοικτη οδος


Roula Kleftogianni

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ στο εξής....

Θέλω να προχωρήσω την διαδικασία της μεταβίβασης της οικίας μου από την μητέρα μου που απεβίωσε σε εμένα. Για τον λόγο αυτό προχώρησα στην σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος. 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο μηχανικός αποτύπωσε στο τοπογραφικό την αδιανοικτη οδό που κάποια στιγμή ίσως γινει στην μια πλευρά του οικοπέδου μετά από σχετική απαλλοτρίωση. Για την οδο αυτή εχει γίνει πράξη αναλογισμού λόγω ρυμοτομίας αλλά τίποτα άλλο. Καμία αποζημίωση δεν έχει καταβληθεί και καμία εργασία δεν έχει γίνει. Για την πιστοποίηση αυτού έχω λάβει σχετική βεβαίωση από τον Δήμο Ίλιου που αναφέρει "Επομένως θεωρούμε οτι η απαλλοτρίωση που επιβλήθηκε με το ανωτέρω διάταγμα επι της οδού χχχ μεταξύ των οδών χχχ και χχχ, ισχύει , δεν εχει ανακληθεί ούτε έχει συντελεστεί μέχρι σήμερα και η οδός χχχ στον εν λόγω σημείο παραμένει αδιανοικτη"

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι το αρμόδιο γραφείο Κτηματογράφησης του Ιλίου πληροφόρησε την συμβολαιογράφο μου οτι το εν λόγω τοπογραφικά πρέπει να αλλάξει και να μη δείχνει το δρόμο που δεν υπάρχει αλλιώς δεν το μεταγράφουν (όταν και εφόσον ο δρόμος γίνει τότε θα πρέπει να αποτυπωθεί).

Ο μηχανικός από την πλευρά του δεν το αλλάζει θεωρώντας ότι η απαλλοτρίωση είναι πλέον νομός και ο δρόμος πρέπει να παραμείνει στο τοπογραφικό.

 

Κοινώς αδιέξοδο. Και πριν ψάξω για άλλον μηχανικό αναγκαστικά, παρακαλώ τα φώτα σας, ποιος έχει δίκιο?....

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Roula Kleftogianni
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H προβλεπόμενη, από το σχέδιο πόλης, οδός πρέπει να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό με τον επιπλέον χαρακτηρισμό "αδιάνοικτη". Δεν ξέρω γιατί τα "στύλωσε' ο κτηματοφύλακας και δεν το μεταγράφει.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Pavlos33 said:

H προβλεπόμενη, από το σχέδιο πόλης, οδός πρέπει να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό με τον επιπλέον χαρακτηρισμό "αδιάνοικτη". Δεν ξέρω γιατί τα "στύλωσε' ο κτηματοφύλακας και δεν το μεταγράφει.

Ευχαριστώ πολύ! Έτσι ακριβως είναι το τοπογραφικό. αυτό που με φοβίζει είναι οτι το γραφείο Κτηματογράφησης είναι ιδιωτικό και πιθανών αξιολογεί διαφορετικά απο αυτό άλλων Δήμων. Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ξέρω αν αυτο το θέμα με αδιανοικτο δρόμο έχει προκύψει και αλλού και τελικά πως το προχώρησαν ...

Edited by Roula Kleftogianni
Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε...

 [καθ' υπόθεση, με βαση οσα αναφερει η ερωτηση]

υπαρχει ενα οικοπεδο με  κυρωμένη πραξη τακτοποιησης

Η ιδιοκτητρια εχει πεθανει και θα γινει αποδοχη κληρονομιας

Συμφωνα με τις οδηγιες σε αυτο

http://www.logistis-forotexnis.gr/345/

Ε3/σελιδα οδηγιων,

Προκειμενου κληρονομιας,  αναγραφεται στην δηλωση φορου κληρονομιας  και φορολογειται το καθαρο  οικοπεδο που μενει με βαση την ΠΤ,

και ξεχωριστα τα τμηματα του που προσκυρωνονται σε ομορο ή τα οποια ρυμοτομουνται. Για αυτα αναβαλλεται η φορολογηση, η δε εκκαθαριση του φορου γινεται κατα τηνπληρωμη των αποζημιωσεων.

Γνωμη μου ειναι οτι το κωλυμα το δημιουργει αυτο το   "αδιανοικτος δρομος",

διοτι προσομοιαζει ως εάν αυτη η λωριδα να ανηκει σαν δρομος αδιανοιχτος στον Δημο....ενω ανηκει στο οικοπεδο.

Τελικα, υπαρχει ενα οικοπεδο εμβαδου..."1000" τμ.,  απο το οποιο ενα τμημα του  εμβαδου "100" με στοιχεια α,β,γ,δ,α  ρυμοτομειται  προς διανοιξη οδου, η οποια θα γινει,  με βαση το λεκτικο της ΠΤ

ειτε με αυταποζημιωση  του τμηματος ειτε /και με αποζημιωση απο τους ομορους  ή/και  απο τον Δημο, για το οποιο αναβαλλεται η φορολογια

και το υπολοιπο καθαρο εχει εμβαδον "900" τμ οριζεται γυρω του ως εξης....

"....και με τμημα του ιδιου οικοπεδου που ρυμοτομειται προς διανοιξη της οδου...."

και ειναι  "αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την διανοιξη της  οδου"

 Ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο ειναι. Ξερει και ο συμβ/φος και το Κτηματολογιο πώς θα γινει η σχετικη πραξη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη από το αρχικό μήνυμα κατάλαβα ότι ο δρόμος προβλέπεται από το σχέδιο πόλης και ακόμη δεν έχει διανοιχτεί (ενδεχομένως να έχει μερικώς σε κάποια τμηματά του, δηλαδή δεν έχει το καθορισμένο από το διάγραμμα ρυμοτομίας πλάτος). Άρα, αν είναι έτσι ο συνάδελφος ορθώς και τον αποτυπώνει και τον χαρακτηρίζει ως προβλεπόμενο από το σχέδιο πόλης τάδε πλάτους-αδιάνοικτος) με την μόνη διαφορά ότι θα πρέπει να δείξει και τα ρυμοτομούμενα μέρη  ώστε, όπως πολύ σωστά αναφέρεις να υπολογιστεί η αντικειμενική αξία με μειωτικό συντελεστή για το ρυμοτομούμενο τμήμα. Θα βοηθούσε αν είχαμε στη διάθεσή μας το τοπογραφικό και φυσικά την Π.Τ και αναλογισμού για να δούμε τελικά τι προβλέπει για τις ρυμοτομήσεις εκατέρωθεν του δρόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

διοτι μια "αδιανοιχτη οδος",  πλατους "Χ" μετρων, μπορει  να  περιλαμβανει  διαφορα τμηματα...του ερωτωντος ή παροδιων ή των απεναντι

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ίσως δεν ειμαι σαφής, σκέφτηκα αρχικά να ειμαι σύντομη (πρεπει ή δεν πρεπει να αποτυπωθει μία αδιάνοικτη οδός σε ένα τοπογραφικό - με ή χωρίς αλλές πληροφορίες στο πλαι) για να μην κουράσω.

Μπορώ να επισυνάψω το σχετικό τοπογραφικό που θα βοηθούσε πιθανών αλλά το εικονίδιο με τον συνδετήρα που πατω δεν ανταποκρινεται και διπλα γραφει μονίμως Loading...

Υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

να το ξαναδουμε...

 [καθ' υπόθεση, με βαση οσα αναφερει η ερωτηση]

υπαρχει ενα οικοπεδο με  κυρωμένη πραξη τακτοποιησης

Η ιδιοκτητρια εχει πεθανει και θα γινει αποδοχη κληρονομιας

Συμφωνα με τις οδηγιες σε αυτο

http://www.logistis-forotexnis.gr/345/

Ε3/σελιδα οδηγιων,

Προκειμενου κληρονομιας,  αναγραφεται στην δηλωση φορου κληρονομιας  και φορολογειται το καθαρο  οικοπεδο που μενει με βαση την ΠΤ,

και ξεχωριστα τα τμηματα του που προσκυρωνονται σε ομορο ή τα οποια ρυμοτομουνται. Για αυτα αναβαλλεται η φορολογηση, η δε εκκαθαριση του φορου γινεται κατα τηνπληρωμη των αποζημιωσεων.

Γνωμη μου ειναι οτι το κωλυμα το δημιουργει αυτο το   "αδιανοικτος δρομος",

διοτι προσομοιαζει ως εάν αυτη η λωριδα να ανηκει σαν δρομος αδιανοιχτος στον Δημο....ενω ανηκει στο οικοπεδο.

Τελικα, υπαρχει ενα οικοπεδο εμβαδου..."1000" τμ.,  απο το οποιο ενα τμημα του  εμβαδου "100" με στοιχεια α,β,γ,δ,α  ρυμοτομειται  προς διανοιξη οδου, η οποια θα γινει,  με βαση το λεκτικο της ΠΤ

ειτε με αυταποζημιωση  του τμηματος ειτε /και με αποζημιωση απο τους ομορους  ή/και  απο τον Δημο, για το οποιο αναβαλλεται η φορολογια

και το υπολοιπο καθαρο εχει εμβαδον "900" τμ οριζεται γυρω του ως εξης....

"....και με τμημα του ιδιου οικοπεδου που ρυμοτομειται προς διανοιξη της οδου...."

και ειναι  "αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την διανοιξη της  οδου"

 Ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο ειναι. Ξερει και ο συμβ/φος και το Κτηματολογιο πώς θα γινει η σχετικη πραξη. 

κε. Δημήτρη, Αν είστε αρμόδιος για το φορολογικό κομμάτι θα μποροουσαμε να τα πουμε κατ ιδίαν στο γραφείο σας για να καταλήξω και στο πως πρεπει να δηλωθει και  στην εφορία (οχι γωνία μου έχουν πει και για αυτο, εφόσον ακόμη δεν είναι)

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι

- μηχανικο να μετρησει τα κτισματα για τυχον αυθαιρεσιες

- θα τα δοσει ατυπα στην συμβ/φο

- θα δοσει και την ΠΤ με το τοπογραφικο της και το λεκτικο της

θα κανεις  αποδοχη

-μετα ως ιδιοκτητης δινεις εντολη για την  τακτοποιηση τυχον αυθαιρεσιων

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimitris GM said:

χρειαζεσαι

- μηχανικο να μετρησει τα κτισματα για τυχον αυθαιρεσιες

- θα τα δοσει ατυπα στην συμβ/φο

- θα δοσει και την ΠΤ με το τοπογραφικο της και το λεκτικο της

θα κανεις  αποδοχη

-μετα ως ιδιοκτητης δινεις εντολη για την  τακτοποιηση τυχον αυθαιρεσιων

καλη συνεχεια

 

τα κτισματα ειναι μετρημενα και "τακτοποιημένα". το ερώτημα είναι: αδιάνοικτη οδός (μέρος απαλλοτρίωσης με πράξη Αναλογισμού και τπτ αλλο μετά) πρεπει να αποτυπώνεται σε τοπογραφικό με αναγραφή "Αδιανοικτη Οδός" ή να φαίνεται ως οικοπεδο όπως πραγματικά είναι σήμερα?

Ο μηχανικός λεει ναι, η συμβολαιογράφος όχι.. και εγώ στην μέση 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.