Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα-Οικοδομησιμοτητα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σε ένα αγροτεμάχιο 2002 τμ, το οποίο ανήκει στις παρεκλισσεις, είναι εντός ζώνης και μέχρι το Δεκέμβριο του 2022, μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια, προέκυψε το εξής πρόβλημα 140 τμ φαίνονται λανθασμένα στους προσωρινούς δασικούς χάρτες δασικά, για τα οποία έχω κάνει αίτηση αντίρρησης.

η ερώτηση μου είναι η εξής:

το οικόπεδο θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο και απλά δεν χτίζονται τα 186 τμ που λέει ο νόμος χατζηδακη, η χάνεται τελείως η αρτιότητα και η οικοδομησιμοτητα του μέχρι να αποχαρακτηριστούνε τα 140 τμ;

ευχαριστω για τη φιλοξενία!

Link to comment
Share on other sites

το γηπεδο θα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο,  μετα τον χαρακτηρισμο του αμφισβητουμενου τμηματος σαν ιδιωτικη εκταση ή σαν "ιδιωτικη δασικη εκταση"

Αν κριθει σαν δασος δημοσιου,

δεν σου ανηκει, αρα εχεις εμβαδον μικροτερο των 2000 τμ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι επι του θέματος, το αγροτεμάχιο είναι από διανομή αγροτικού κλήρου του 1950 με νόμιμο παραχωρητήριο και τίτλο κτήσης, αρα βάσει του νόμου 4061/2012 άρθρο 1 που αναφέρει [Στα κλήροτεμάχια που παραχωρήθηκαν για αποκατάσταση γεωργών και με την ισχύ του παραπάνω νόμου έχουν δασικό χαρακτήρα, αποτελούν ιδιωτικά δαση]
Αρα βάσει του παραχωρητήριου που έχω από υπουργείο γεωργίας και τίτλο κτήσης αυτά τα 143 τμ που φαίνονται δασικά,μπορούν να θεωρηθούν ιδιωτικά δάση και να αποκτήσει αρτιότητα και οικοδομησιμοτητα;

ευχαριστω!

 

Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.