Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Το Ισόγειο κατά την σύσταση που ανεγέρθηκε με άδεια το 1970 ως "ένα" και στην πραγματικότητα είναι "ένα" χωρίστηκε σε δύο

Ο.Ι. με συμβόλαιο το 2004 ως τροποποίηση της αρχικής σύστασης, πράγμα που απαιτούσε άδεια (εξ όσων γνωρίζω), που όμως δεν υπήρξε . Στην συνέχεια το 2021 ο ένας από τους δύο χώρους μεταβιβάστηκε. Σήμερα δεν υπάρχει μεσοτοιχία και επί πλέον αν χτιστεί μεσοτοιχία ως ιδιοκτήτης του όμορου χώρου δεν θα έχω πρόσβαση στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Με ειδοποίησαν με mail να μαζέψω αν έχω δικά μου πράγματά στον χώρο τους εντός 2 ημερών γιατί θα πραγματοποιήσουν εργασίες ανακαίνισης - διαμερισματοποίησης με αλλαγή υδραυλικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων περιλαμβανομένης και της θέρμανσης. Ζήτησα να έχω πρόσβαση στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και μου είπανε ότι αυτά θα έπρεπε να τα λάβω υπ' όψιν μου το 2004!! Ζήτησα να με ενημερώσουν με την Οικοδομική Άδεια που έχουν βγάλει αλλά μου απάντησαν ότι "υπάρχει άδεια όπως προβλέπεται από τον νόμο" (?). Μπορούν να με "χτίσουν" όπως κάνουν τους καθηγητές στα πανεπιστήμια ? Είπανε ότι θα καταργηθεί η υπάρχουσα υδραυλική εγκατάσταση και θα μου αφήσουν αναμονή για μελλοντική σύνδεση, δεν θα έχω ούτε ηλεκτρικό ούτε και νερό ? 

Τι νομίζετε πως έχει συμβεί κι έχουν άδεια "όπως προβλέπεται από τον νόμο" ? Και τι μπορώ να κάνω ?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπηρχε ενα με μια εισοδο

εγιναν δυο..... προφανως με  δικη του εισοδο το καθε ενα

Αρα υπαρχει διαμερισματωση και καθαιρεση μεσοτοιχιας.

Αν  σημερα,  με μεσοτοιχια  χωρισθει το ενα, δεν θα εχεις "εισοδο";;;;

Για τα υπολοιπα και για το αν επρεπε να παρουν καποια αδεια,  θα μιλησεις με τον μηχανικο σου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν δύο όχι με δική του είσοδο το καθένα. Ήτανε λάθος αλλά έγινε από τον συμβολαιογράφο τότε 2004.

Η μεσοτοιχία δεν καθαιρέθηκε έτσι ήταν πάντα ένα στην πραγματικότητα δύο στα χαρτιά.

Αν σήμερα χωρισθεί με μεσοτοιχία ΔΕΝ θα έχω είσοδο - πρόσβαση στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο με... μπερδευει

επειδη αλλοιως τα ειχες πει -ή αλλοιως τα καταλαβα

"Σήμερα δεν υπάρχει μεσοτοιχία και επί πλέον αν χτιστεί μεσοτοιχία ως ιδιοκτήτης του όμορου χώρου δεν θα έχω πρόσβαση στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο."

Μιλα με τον μηχανικο σου.

Θεωρω οτι με τοσες δουλειες και αποκοπες υδραυλικων ηλεκτρ/κων κλπκλπ μαλλον θα επρεπε να παρουν κανονικη  αδεια δομησης

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πριν λίγο και πάντα σύμφωνα με το forum αυτό, κατάλαβα τι περίπου πρέπει να έχει γίνει.

Παρακαλώ παρακολουθήστε την σκέψη μου. Για να γίνει η μεταβίβαση το 2021 πρέπει προηγουμένως να τακτοποίησε την αυθαίρετη διαμερισμάτωση (αυθαίρετη επειδή δεν υπήρξε Ο.Α.) και να έδειξε ύπαρξη μεσοτοιχίας ασχέτως αν αυτή δεν υπήρξε και δεν υπάρχει μέχρι σήμερα που μιλάμε. Τακτοποιεί λοιπόν την αυθαίρετη διαμερισμάτωση και κάνει την μεταβίβαση στην συνέχεια. Αυτά εγώ δεν τα γνωρίζω αλλά τα υποθέτω από την συσσωρευμένη γνώση  και εμπειρία για παρόμοια θέματα από αυτό το forum. Έρχεται λοιπόν τώρα ο νέος ιδιοκτήτης (η κόρη του) και με τακτοποιημένη (fake μεσοτοιχία) και προφανώς με εεμκ (?) μπορεί με μια γυψοσανίδα ή κάτι άλλο να "κατασκευάσει" την μεσοτοιχία που υπάρχει στην τακτοποίηση μέσα σε πολύ λίγο ελάχιστο θα έλεγα χρόνο δεν είναι και μεγάλο το άνοιγμα 3Χ3. Και στην αστυνομία να πάω πάλι δεν θα προλάβω καν, χώρια που θα δείξουν την "άδεια" που έχουν και άντε να καταλάβει κάτι ο αστυνομικός. Αφήστε που το πολύ πολύ να μου πει να προσφύγω στην δικαιοσύνη δηλαδή πρόσβαση στον κοινόχρηστο χώρο σε 6-7 χρόνια ? Μου λένε δηλαδή ή φύγε και πούλα το ή τράβα σε 6-7 χρόνια και βλέπουμε.

Τι μπορώ να κάνω ? Πως αμύνομαι σε αυτήν την εισβολή που έρχεται, γιατί περί εισβολής πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Ν-Λ Τεχνικός said:

...Πως αμύνομαι σε αυτήν την εισβολή που έρχεται...

να πάρεις τα σχέδια του κτηρίου παραμάσχαλα (Πολεοδομικά Αδειών και Τίτλων) να πας σε ένα Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών και να το αναθέσεις ώστε να σε κατευθύνουν για τον βηματισμό ...

Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις μόνος σου επιμόρφωση όλης της αναγκαίας νομοθεσίας και πολεοδομικών ζητημάτων μαζί με βασικές αρχές γραμμικού σχεδίου για τελική ορθή αποτύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπεται όταν όμως θα υπάρχουν τετελεσμένα.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσω την "κατασκευή" μιας μεσοτοιχίας που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φωνάξω έναν μηχανικό να κάνει αυτοψία και να βεβαιώσει ότι δεν υπάρχει μεσοτοιχία αυτήν την στιγμή ?

Είναι κάτι που μετράει ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ν-Λ Τεχνικός said:

... και να βεβαιώσει ότι δεν υπάρχει μεσοτοιχία ..

Μηχανικός μπορεί να βεβαιώσει πραγματικά υφιστάμενη κατάσταση.

Όλα τα άλλα (που δεν ασχολούμαι καν να τα διαβάσω) εάν δεν είναι υφιστάμενα είναι παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς την υφιστάμενη κατάσταση. Είναι κάτι που μετράει στην πολεοδομία στις αρχές ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.