Μετάβαση στο περιεχόμενο

ACORD-CP της itech


mkalliou

Recommended Posts

@ΑΡΗΣ_ΧΑΝΙΑ

Το είχαμε ξανασυζητήσει Άρη αυτό, εμείς οι δύο πάλι. Τείνω τελικά και γω στην ίδια άποψη.

Ολοκλήρωση τάσεων σίγουρα όχι. Σύγκριση τάσεων max-min ορθών και διατμητικών ναι, κυρίων τάσεων όχι.

 

@ Directionless

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να ενημερωθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Η δυναμική φασματική δεν έχει νόημα στα πεπερασμένα. Κάνω λάθος? Διορθώστε με αν ναι.

 

Για πεπ. στοιχεία γενικώς, δεν ξέρω αλλά για Φέρουσα Τοιχοποιία σίγουρα δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Άρης αναφέρεται γενικά σε επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία. Προφανώς συμπεριλαβάνονται και οι φορείς από φέρουσα τοιχοποιία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Από κεκτημένη ταχύτητα επειδή έπρεπε να φύγω το παρέλειψα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και ελπίζω χωρίς παρεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Τι κόστος έχει γνωρίζει κανείς;

 

Χάρη, όταν είχα ρωτήσει το 2007 (Σεπτέμβρης ήταν νομιζω) που ενδιαφερόμουν για αγορά, είχε περίπου - περίπου πάντα - 3000Ε.

Link to comment
Share on other sites

"Τσιμπημένο" για αυτά που φαίνεται να προσφέρει

 

Εντάξει, με κάθε επιφύλαξη πάντα παιδιά. Μπορεί να κάνω και λάθος, κάντε ένα τηλέφωνο αν σας ενδιαφέρει πάντως και πείτε (όποιος το πράξει) και τι τιμή έχει, έτσι προς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μίλησα σήμερα με την κα Σταματούρου και μου έστειλε ένα demo, τιμοκατάλογο και κάποια manual του προγράμματος. Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα:

 

ACORD-CP

Βασική έκδοση: Τρισδιάστατη ανάλυση κατασκευών με δοκούς, πλάκες και κελύφη (απεριόριστος αριθμός σημείων) = 2400€

Γραμμική δυναμική ανάλυση = 480€

Ανισότροπα, σύνθετα υλικά για πλάκες και κελύφη = 690€

Πλήρης έκδοση (όλα τα ανωτέρω) = 3000€

 

Υπάρχει επίσης η επιλογή της ετήσιας ενοικίασης (!!! - καλό μου ακούγεται για όσους δεν το χρησιμοποιούν συχνά...) στο 1/3 της τιμής σε σχέση με τα παραπάνω.

 

Έχει συμβόλαιο υποστήριξης για ένα χρόνο και μετά 12% για κάθε έτος

 

Εγκατέστησα τη δοκιμαστική έκδοση, δεν ξέρω ακόμα τι κάνει, θα δω και το manual και τι κάνει. Επίσης όσον αφορά τη δυναμική ανάλυση μου είπε ότι έχει ενσωματωμένο τον ΕΑΚ. Για τοιχοποιία έχει κάποια κριτήρια αστοχίας μεταξύ άλλων Mohr-Coulomb, Drucker-Prager και ένα ακόμα που μου διαφεύγει, αλλά έχει προταθεί να το βάλουν στο πρόγραμμα καθηγητές από την Πάτρα και περιγράφει καλύτερα τη συμπεριφορά της λιθοδομής...

Για ότι άλλη απορία θα επικοινωνήσω μαζί τους ξανά.

 

@Directionless

Κατάλαβα τι παίζει όσον αφορά τους λόγους που χρησιμοποιείται για μελέτες του ΥΠ.ΠΟ. ;)

 

Υ.Γ. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω κάπου την προσφορά ή την demo έκδοση.

 

εδιτ: επίσης αναμένεται νέα έκδοση "με πολύ περισσότερες δυνατότητες και ευκολίες χρήσης" (όπως μου απάντησαν με email) που έχει ως βασική προσθήκη solid στοιχεία και ευκολίες ως προς μοντελοποίηση, γραφικά, interface κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.