Μετάβαση στο περιεχόμενο

ACORD-CP της itech


mkalliou

Recommended Posts

Solid = βασικό πράγμα για προσομοίωση εδαφών και μασίφ στοιχείων.

Το άλλο κριτήριο που ψάχνεις είναι το Von Mises (αν θυμάμαι καλά).

 

Υ.Γ. 3000Ε ε ; Ωραία, καλό αυτό, η μνήμη μου κρατάει καλά ακόμη, δεν έχω γεράσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν ήταν το Von Mises. Πιθανόν να το έχει κι αυτό ή να έχει το modified Von Mises. Κάποιο άλλο μου είπε. Θα το μάθω όμως και θα το γράψω!

Α! Και η τιμή είναι για τη νέα έκδοση. Επίσης θέλω να δω (και θα το μάθω διαβάζοντας το manual) τι είναι το 2ο add-on ανισότροπα και σύνθετα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Σύνθετα υλικά = μανδύες κλπ (με υπέρθεση στρώσεων το κάνει).

 

Και για το κριτήριο αστοχίας, αντιγράφω από το pdf που έχεις και εσύ (σελ.13 του παλιού) :

 

"Απεικόνιση αποτελεσμάτων :

 

....

 

- Ισοβαρείς ισοδύναμων μετατοπίσεων εσωτερικών δυνάμεων και τάσεων (κριτήρια Von Mises, Tresca, ....)"

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έτσι είναι όπως τα λες. Υπάρχουν αυτά τα κριτήρια. Μου είπε παρόλα αυτά για Mohr-Coulomb, Drucker-Prager και ένα τρίτο που δεν το είχα ξανακούσει...

 

Το pdf είναι νεότερης έκδοσης πιθανόν, αν θες στο στέλνω.

Link to comment
Share on other sites

εδιτ: επίσης αναμένεται νέα έκδοση "με πολύ περισσότερες δυνατότητες και ευκολίες χρήσης" (όπως μου απάντησαν με email) που έχει ως βασική προσθήκη solid στοιχεία και ευκολίες ως προς μοντελοποίηση, γραφικά, interface κλπ

 

Ποια έκδοση αγόρασες?

Και εμένα πριν απο 3 χρόνια μου είπαν για νέα έκδοση.....λες η δική σου να είναι νέα?

 

Δεν θυμάμαι το άλλο κριτήριο. Είναι ψιλο-πειραματικό - Ελληνικό -- και όταν ρώτησα πως να το χρησιμοποιήσω μου είπαν καλύτερα με κύριες τάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση αγόρασες?

Και εμένα πριν απο 3 χρόνια μου είπαν για νέα έκδοση.....λες η δική σου να είναι νέα?

 

Δεν θυμάμαι το άλλο κριτήριο. Είναι ψιλο-πειραματικό - Ελληνικό -- και όταν ρώτησα πως να το χρησιμοποιήσω μου είπαν καλύτερα με κύριες τάσεις....

 

Το Ottosen μήπως ; Αυτό λειτουργεί με κύριες τάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό.

Απλά αν βάλεις τα σωστά δεδομένα βγάζει επιφάνειες αστοχίας.

Αν τα βρεις στείλε μου και εμένα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση αγόρασες?

Και εμένα πριν απο 3 χρόνια μου είπαν για νέα έκδοση.....λες η δική σου να είναι νέα?

 

Δεν το αγόρασα ακόμα. Το ψάχνω να δω αν βολεύει για δουλειές αποκαταστάσεων και ενισχύσεων κατασκευώ από τοιχοποιία. Εσένα Άρη σε έχει βολέψει για τέτοιες δουλειές?

 

@Directionless

Κάπου έχει συζητηθεί το κριτήριο αυτό. Το είχα ψάξει στο ιντερνετ αλλά δε βρήκα κάτι. Έχει κανείς άρθρα σε pdf που αναφέρονται σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αγόρασα ακόμα. Το ψάχνω να δω αν βολεύει για δουλειές αποκαταστάσεων και ενισχύσεων κατασκευώ από τοιχοποιία. Εσένα Άρη σε έχει βολέψει για τέτοιες δουλειές?

 

@directionless

Κάπου έχει συζητηθεί το κριτήριο αυτό. Το είχα ψάξει στο ιντερνετ αλλά δε βρήκα κάτι. Έχει κανείς άρθρα σε pdf που αναφέρονται σε αυτό?

 

Το βιβλίο της Καραντώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.