Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη προσβασιμότητας για άδεια αλλαγή χρήσης σε κτίριο προ του '55


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας και την πολύτιμη βοήθεια σας για το εξής θέμα:

Έχω ένα δημόσιο σχολικό κτίριο, σε κτίσμα προ του '55, για το οποίο θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε χώρο συνάθροισης κοινού (εκθεσιακό χώρο), και στο πλαίσιο αυτό να εκδόσω την αντίστοιχη άδεια μικρής κλίμακας. Επιπλέον, έχω κάνει τακτοποίηση σε έναν εξωτερικό βοηθητικό χώρο (wc), τον οποίο και θα τροποποιήσω προκειμένου να δημιουργήσω wc για ΑμεΑ. Ωστόσο, προκειμένου το προ του '55 κτίριο να είναι προσβάσιμο σε ΑμεΑ και να πληροί τις σχετικές τεχνικές προδιαγραφές θα πρέπει να κάνω και διαμορφώσεις στον περιβάλλοντα χώρο, συνεπώς αλλαγές που θα αποτυπώνονται στο διάγραμμα κάλυψης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: εφόσον για εργασίες προσβασιμότητας -βάσει του άρθρου 30, παρ. 1, εδάφιο β, του ν.4495/2017, "μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ.2 του άρθρου 27 του ν.4067/2012" δεν απαιτείται η έκδοση οικ. άδειας ή άδειας μικρής κλίμακας, πως θα συμπεριλάβω την μελέτη προσβασιμότητας στην άδεια μικρής κλίμακας; και πως θα καταχωρήσω τα δικαιολογητικά αυτής στο σύστημα e adeies του ΤΕΕ; αναφέρομαι στο διάγραμμα κάλυψης και στα σχέδια τομών και λεπτομερειών.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή και να μην σας κούρασα.

Σας ευχαριστώ!

 

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.